Jak umyć zęby patykiem, czyli miswak dla początkujących

W Europie wydaje się nam czymś zupełnie oczywistym, że mycie zębów odbywa się przy pomocy specjalnie wyprofilowanej szczoteczki i pasty do zębów. Jednak w części Afryki i Azji sprawa przedstawia się nieco inaczej. Mimo, że w każdym supermarkecie kupimy znane nam z własnych łazienek przybory, to wiele osób korzysta z dobrodziejstw natury w celu utrzymywania higieny jamy ustnej. W tym celu pomocne jest drzewo arakowe i jego gałąź znana także jako miswak.

O miswaku można przeczytać choćby w hadisach, które zalecają, by z tego drzewa korzystać przed modlitwami, podróżami, w piątki, przed snem i po przebudzeniu. Wiele tekstów mówi, że sam prorok Mahomet zalecał wiernym, by korzystali z siwaku (jak również nazywa się miswak) aby oczyszczać usta i „czynić przyjemność Bogu”. Miswak ma jednak nie tylko religine znaczenie, ale przypisuje się mu także prozdrowotne działanie. Gałąź drzewa arakowego ma zawierać naturalny antybiotyk, krzemionkę, która pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń i przebarwień oraz żywicę, która pomaga w powstawaniu ochronnego szkliwa. Sam olej drzewa ma też właściwości antybakteryjne. Z tego względu nie używa się razem z siwakiem pasty do zębów, gdyż jego naturalne właściwości stanowią jej substytut.

Miswak może służyć za świetny substytut szczoteczki do zębów dzięki swojej budowie. Żeby z niego skorzystać należy obrać około centymetra kory z jego końca. Rdzeń gałązki się rozszczepia i odsłania gęste włosie, które należy na krótko zamoczyć. Tradycyjnie miswak wkłada się do wody różanej, która nadaje takiej szczoteczce specyficznego aromatu. Nie ma jednak takiego obowiązku i z powodzeniem można wykorzystać zwykłą wodę. Tak przygotowanym drzewem szczotkuje się zęby ruchem wymiatającym. Dla higieny ważne jest aby po zabiegu wypłukać usta pozbywając się w ten sposób zanieczyszczeń. Po każdym użyciu miswak należy przyciąć, żeby nie wykorzystywać ponownie tego samego włosia.

Dentyści, którzy są z miswakiem zaznajomieni zaznaczają jednak, że prawidłowo przeprowadzony zabieg czyszczenia jamy ustnej przy jego wykorzystaniu trwa około dwudziestu minut. Dla osób żyjących w szybkim świecie współczesnym może być to bardzo długo.

Drzewo arakowe jest dosyć łatwe do zdobycia – nawet w Polsce, a bardzo wydajny kawałek kosztuje około dziesięciu złotych. To niedużo, zwłaszcza, że prawidłowo używany i zabezpieczany siwak może wystarczyć nawet na rok. Gdy staje się zbyt krótki aby go wygodnie używać, po prostu się go wyrzuca. 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *