Iran deklaruje gotowość do rozmów i stawia warunki

Prezydent Iranu, Hassan Rouhani, zapowiedział, że jego rząd gotów jest na rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie umowy nuklearnej, od której Waszyngton odstąpił w maju 2018 roku. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest powrót do wcześniejszej umowy z 2015 roku. Dopiero po tym mogą rozpocząć negocjacje.

 

Rouhani dodał, że Iran zawsze „wierzył w rozmowy”, ale domaga się, żeby zniesiono sankcje i zakończono ekonomiczne naciski na jego kraj. Irańczycy przede wszystkim chcieliby ponownie eksportować taką samą ilość ropy jaką sprzedawali przed zerwaniem umowy. Jednostronne zerwanie umowy przez Waszyngton było poważnym ciosem w irańską gospodarkę, zwłaszcza, że ropa była głównym źródłe przychodów z eksportu.

 

Obecnie nie wydaje się, by udało się wypracować kompromis między obiema stronami. Napięcie w Zatoce Perskiej rośnie, zwłaszcza w obliczu obecności amerykańskich okrętów wojennych. Dodatkowo Departament Stau zapowiedział, że Minister Spraw Zagranicznych Teheranu, Dżawad Zarif, będzie miał ograniczone możliwości poruszania się po Nowym Jorku podczas jego obecności na nadchodzącym spotkaniu w ONZ. Zdaniem części obserwatorów jest to dowód na to, że Amerykanie nie są chętni do osiągnięcia kompromisu. Mimo, że Waszyngton deklaruje, że ich celem jest osiągnięcie nowej umowy to jeśli Zarif nie będzie mógł swobodnie poruszać się po mieście i ograniczy się jego możliwości rozmów z politykami i think tankami, niemożliwe okaże się wypracowanie jakiejkolwiek dyplomatycznej rezolucji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *