ONZ i prawa człowieka w Jemenie

W opublikowanym dzisiaj raporcie grupa ekspertów Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych wskazuje na potencjalne zbrodnie wojenne, które miały być dokonywane podczas jemeńskiej wojny domowej przez koalicję Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Raport obejmuje okres od września 2014 roku do czerwca roku bieżącego i skupia się na głównych wzorcach łamania praw człowieka i międzynarodowego prawa karnego. Co ważne, raport wskazuje, że oficjalne liczby ofiar konfliktu wynoszą 6600 zabitych cywilów i 10563 rannych, ale rzeczywiste ilości są zapewne ukrywane.

Oprócz blokady morskiej i lądowej, która zdaniem ekspertów łamie zasadę proporcjonalności w międzynarodowym prawie humanitarnym, raport wskazuje na potężną ilość zatrzymanych na terenie całego kraju. Osoby aresztowane mają być potencjalnie poddawane torturom i często nie udziela się im informacji o przyczynach zatrzymania, nie przedstawia zarzutów i odmawia możliwości skorzystania z usług prawnika.

Raport podkreśla również, że od września 2014 roku jemeński rząd wraz z koalicjantami znacząco ograniczył prawo do wypowiedzi. Według analityków obrońcy praw człowieka zajmujący się kwestią wojny domowej w Jemenie często byli nękani, a także grożono im. Groźby miały padać nie tylko ze strony Jemenu, ale także Rijadu i Abu Zabi. Ponadto świadkowie i ofiary przedstawiły ekspertom zeznania dotyczące gwałtów i przemocy seksualnej skierowanych w stronę osób, które utraciły domy wskutek działań wojennych. Ofiarą tego typu nękania paść mieli również jemeńscy bahaici.

Raport uderza jednak nie tylko w jemeński rząd i jego koalicjantów. Podkreśla się w nim, że wszystkie siły zaangażowane w konflikt, w tym bojownicy Huti zaangażowały w konflikt oddziały złożone z dzieci od 8 do 17 roku życia.

Grupa ekspertów odpowiedzialna za przygotowanie raportu przygotowała również listę osób bezpośrednio odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka. Lista została opatrzona klauzulą tajności i przekazana na ręce Wysokiego Komisarza Praw Człowieka. Wezwano także Radę Praw Człowieka do kontynuowania analizy konfliktu jemeńskiego.

Autor fotografii alisdare1 z Foter.com / CC BY-SA

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *