Szybkie myśli: Wybory przewodniczącego Komitetu Wykonawczego OWP

Komitet Wykonawczy Organizacji Wyzwolenia Palestyny wybrał dzisiaj swojego przewodniczącego. Niewiele osób zdziwiło się na wieść, że ponownie na tym stanowisku znalazł się Mahmud Abbas, prezydent Autonomii Palestyńskiej. Przewodniczący został wybrany nie na drodze otwartego głosowania, lecz wybrany przez członków komitetu.

Trwający od czterech dni proces decyzyjny został zbojkotowany przez kilka z najważniejszych palestyńskich organizacji narodowych. Oprócz małych frakcji, wybory zbojkotował największy konkurent Fatahu, partii Abbasa, Hamas. Do bojkotu przyłączył się też Islamski Dżihad. Prezydent Abbas zaznaczył jednak, że w komitecie nadal są trzy stanowiska do obsadzenia i nawet organizacje bojkotujące wybory mają otwarte drzwi. Warunkiem jest jednak uznanie palestyńskiej jedności narodowej i władzy Autonomii Palestyńskiej, co jest równoznaczne z uznaniem prymatu Fatahu.

Dla Hamasu i Islamskiego Dżihadu mogą być to warunki trudne do zaakceptowania. Hamas niemal samodzielnie włada Strefą Gazy, prowadząc niezależną od Autonomii Palestyńskiej politykę wewnętrzną i zagraniczną. Wiąże się to z trwającą od lat blokadą Gazy, w którą zaangażowane są Egipt i Izrael. Warunki postawione przez Abbasa są równoznaczne z oddaniem swojej władzy rządowi w Ramallah.

Tego typu ruch zaszkodziłby znacząco wizerunkowi Hamasu, jako organizacji walczącej samodzielnie o wolność Palestyńczyków. Przyczyniłoby się to do zmniejszenia finansowania zagranicznego, które organizacja pozyskuje z różnych źródeł. Część finansowania przeznaczana jest nie tylko na pensje dla pracowników organizacji i projekty rozwojowe, ale także na zbrojenia, które wykorzystywane są następnie przeciwko Izraelowi w wybuchających okresowo starciach. Dla Hamasu oddanie zwierzchnictwa nad Gazą Fatahowi byłoby niemal równoznaczne z kapitulacją.

Z kolei dla Izraela byłaby to optymalna sytuacja, a bojkot Komitetu Wykonawczego w wykonaniu Hamasu i Islamskiego Dżihadu może przyczynić się do delegitymizacji starań Mahmuda Abbasa w oczach rządu Benjamina Netanjahu, umożliwiając przedłużenie blokady Gazy bez konieczności tłumaczenia decyzji opinii publicznej, bądź instytucjom międzynarodowym.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *