Przegląd prasy izraelskiej 1.05-7.05

poniedziałek 1.05
Times of Israel informuje o nowym dokumencie definiującym politykę prowadzoną przez Hamas. W nowym dokumencie palestyńska organizacja akceptuje utworzenie Palestyny w granicach sprzed wojny sześciodniowej z roku 1967, kontynuując jednak nawoływanie do likwidacji Izraela jako nielegalnego państwa. Izrael nie zaakceptował tego dokumentu uznając, że jest to sposób Hamasu na oszukanie światowej opinii publicznej.

 

wtorek 2.05

Jak podaje Yediot Ahronot UNESCO wystosowało rezolucję wzywającą świat do odrzucenia izraelskiej władzy nad całym obszarem Jerozolimy. Rezolucja wzywa Izrael do zaprzestania wszelkich prac w Jerozolimie Wschodniej, którą Palestyńczycy uznają za stolicę swojego przyszłego państwa. Izraelczycy za swoją stolicę uważają całe miasto.

środa 3.05

Jak podaje Yediot Ahronot, Izrael dokonuje w Syrii działań w celu zablokowania dostawy broni z Iranu dla Hezbollahu w Libanie. Działania wykonywane są w koordynacji z Rosją, co ma na celu uniknięcia starć między obydwoma krajami. Premier Netanjahu potwierdził to w wywiadzie dla rosyjskojęzycznych mediów w Izraelu. Dodał on również, że zablokowanie dostaw broni jest celem podstawowym, ale w interesie Izraela jest również zapobieganie wpływom Iranu na Syrię.

czwartek 4.05

Według Times of Israel po spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem prezydent Mahmud Abbas przekazał amerykańskim przywódcom społeczności żydowskiej, że spotkanie prezydentów było dobre. Dodał on również, że nie omawiali szczegółów procesu pokojowego. Susie Gelman, przewodnicząca Israel Policy Forum, po spotkaniu z Mahmudem Abbasem powiedziała, że prezydent Abbas sprawiał wrażenie zadowolonego z rozmów i “wyrażał optymizm i poczucie nadziei”.

piątek 5.05

Jak donosi Yediot Ahronot, prezydent Abbas poinformował, że może zdecydować się na dodatkowe sankcje dla Hamasu, jeżeli organizacja nie zdecyduje się uznać władzy Fatahu. Środki jakie wymienił na spotkaniu z ambasadorami państw arabskich to między innymi zakończenie wypłat dla członków Hamasu i nawet przerwanie płacenia Izraelowi za dostawy elektryczności do Strefy Gazy.

sobota 6.05
Haaretz donosi, że w ciągu 12 lat budżet przewidziany dla Szin Bet i Mossadu został podwojony i w 2018 roku wyniesie 8,6 miliarda szekli. Większa część dodatkowych funduszy dla organizacji wywiadowczych przeznaczona zostanie na personel technologiczny. Zdaniem źródeł, na które powołuje się gazeta, Mossad musi konkurować z dużymi przedsiębiorstwami cywilnymi, w związku z czym konieczne jest oferowanie atrakcyjnych wynagrodzeń.
Yediot Ahronot z kolei informuje, że Ismail Hanijeh został wybrany na stanowisko szefa biura politycznego Hamasu i zastąpi na tym stanowisku Chaleda Maszala po 21 latach. Ogłoszenie wyboru nowego przywódcy oficjalnie kończy trwające przez ostatnie 5 miesięcy tajne wybory władz w Hamasie.


niedziela 7.05
Jerusalem Post informuje, że rząd Izraela zaakceptował kontrowersyjną ustawę o Państwie Żydowskim. Celem dokumentu jest potwierdzenie statusu Izraela jako państwa żydowskiego według prawa, nie tylko zwyczaju. Ustawa po raz pierwszy została zaproponowana przez Aviego Dichtera z partii Likud w roku 2011, ale komitet powołany przez premiera nie zdołał osiągnąć porozumienia dotyczącego treści dokumentu. Dichter zauważył, że z 11 dokumentów zasadniczych państwa Izrael, żaden nie porusza kwestii tożsamości etnicznej kraju.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 30 maja 2017

    […] podjął decyzję o obcięciu funduszy przeznaczanych na dostawy elektryczności w Strefie Gazy. Na początku maja Abbas oświadczył, że jest gotów na dodatkowe sankcje dla Gazy, jeśli Hamas ni…. W związku z obcięciem funduszy z 40 milionów szekli do 25 Izrael, który jest producentem tej […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *