Izraelskie wybory 2019

Już 9 kwietnia Izraelczycy będą mieli okazję, by wybrać swoich przedstawicieli w parlamencie. Izraelska scena polityczna jest jednak skomplikowana i potrafi być przytłaczająca dla zewnętrznego obserwatora. W nadchodzących wyborach wystartuje niemal 50 partii! Mimo takiej oszałamiającej liczby ugrupowań warto jest wspomnieć jedynie o części z nich. Aby ułatwić zrozumienie nadchodzących wyborów, przygotowaliśmy trzy zdania na temat każdej liczącej się partii w tych wyborach. Zapraszamy!

Okręty flagowe

Premier Benjamin Netanjahu

Likud – to partia obecnego premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, obecnie rządząca krajem już od 14 lat. Likud to centroprawicowe ugrupowanie, które popiera rozwój osadnictwa na Zachodnim Brzegu i prowadzi jastrzębią politykę zagraniczną i obronną. W tym roku Likud do wyborów startuje w atmosferze skandali politycznych z udziałem premiera Netanjahu.

Beni Ganc

Niebiesko-biali – koalicja wyborcza złożona z ugrupowań, którym przewodniczą Jair Lapid i Beni Ganc. Powstała przede wszystkim jako opór wobec domniemanej korupcji w izraelskim rządzie. Niebiesko-biali to również centroprawicowe ugrupowanie, które obiecuje jednak powrót do negocjacji z Palestyńczykami w celu zakończenia wieloletniego impasu.

Partie wspierające

Naftali Bennett

Nowa prawica (Jamin Hadasz) – prawicowa partia założona przez Naftalego Bennetta, ministra edukacji w rządzie Benjamina Netanjahu. W Izraelu mówi się o niej, że jest „Likudem na sterydach”. Partia obiecuje rozwój osadnictwa, odrzuca możliwość negocjacji z Palestyńczykami i proponuje aneksję Zachodniego Brzegu.

Awigdor Lieberman

Nasz dom Izrael (Israel Beitenu) – prowadzona przez Awigdora Liebermana partia kojarzona przede wszystkim jako ugrupowanie reprezentujące interesy Żydów przybyłych z krajów byłego związku radzieckiego. Dzisiaj tracąca swoją popularność, partia wspiera osadnictwo, choć jej przewodniczący zapowiadał, że sam opuści swój dom na Zachodnim Brzegu, gdyby podpisany miał zostać traktat pokojowy.


Partia Pracy 
– kiedyś niemal synonim Izraela, partia, której członkami byli legendarni przywódcy kraju jak Golda Meir czy Icchak Rabin. Dzisiaj odeszła od skrajnie lewicowych postulatów w stronę centrolewicowego programu. Choć w historii kraju to właśnie ona była najbliżej ostatecznego pokoju z Palestyńczykami to dzisiaj już dogorywa.

Tamar Zandberg – liderka partii Merec

Merec (Energia) – partia skrajnie lewicowa, zyskująca od pewnego czasu na popularności. Jej twarzami są często popularne twarze znane z mediów, jak korespondent Nisan Horowitz. Program partii porusza takie problemy jak prawa mniejszości narodowych i seksualnych, nierówności społeczne, chce likwidacji osiedli na Zachodnim Brzegu, podpisania pokoju z Palestyńczykami i przekształcenia Izraela w państwo opiekuńcze.

Logo partii Kulanu

Kulanu (My Wszyscy) – centroprawicowa partia, która skupia się w założeniu na obniżeniu kosztów życia w Izraelu. Jest jedną z młodszych partii w Knesecie i powstała, by reprezentować interesy Sefardyjczyków i Mizrahi z niższej klasy średniej. Głównym celem partii jest wspieranie rozwoju budownictwa w kraju i sprawienie by mieszkania kosztowały mniej.

Logo partii Zehut

Zehut – nacjonalistyczno-libertariańska partia prowadzona przez Mosze Feiglina. Partia proponuje legalizację marihuany, jednocześnie podnosząc postulat całkowitej aneksji Zachodniego Brzegu, ograniczenia biurokracji i zliberalizowania wszelkich przepisów.

Partie Religijne

Arie Deri – lider partii Szas

Szas – religijna partia reprezentująca Żydów sefardyjskich, której jednym z celów jest walka z dyskryminacją skierowaną przeciwko społeczności sefardyjskiej. Ugrupowanie lobbuje na rzecz rozszerzenia żydowskiego prawa religijnego na wszystkie dziedziny życia społecznego. Partia znana jest jednak z wielu kontrowersji, takich jak ksenofobiczne i rasistowskie wypowiedzi jej założyciela, rabina Owadii Josefa. 

Michael Ben Ari – lider Ocma Jehudit zdyskwalifikowany przez Sąd Najwyższy z udziału w wyborach

Żydowski Dom-Żydowska Siła (Bait Jehudi-Ocma Jehudit) – kontrowersyjna, skrajnie nacjonalistyczna koalicja ugrupowań religijno syjonistycznych. Partie odwołują się do dziedzictwa rabina Meira Kahane i jego parti „Kach”, która została w Izraelu zdelegalizowana i uznana za organizację terrorystyczną (również w USA i UE). Partia nawołuje do całkowitego odrzucenia postulatów z Oslo, aneksji Zachodniego Brzegu i deportacji wszystkich Arabów z Izraela.

Mosze Gafni

Zjednoczony Judaizm Tory – aszkenazyjska koalicja dwóch ultraortodoksyjnych partii, które do Knessetu weszły wspólnie po raz pierwszy w 1992. Partia lobbuje na rzecz utrzymania obecnego status quo w relacji religii i państwa w Izraelu. Jednymi z głównych tematów obecnie poruszanych przez partię jest sprzeciw wobec obowiązkowej służby wojskowej Żydów ortodoksyjnych.

Partie arabskie

Ajman Odeh – lider partii Hadasz

Hadasz-Taal – koalicja dwóch arabskich partii działających na rzecz powstania palestyńskiego państwa. Partie działają również na rzecz mniejszości arabskiej w Izraelu, popierające komunistyczny system gospodarczy. Wielu Izraelczyków odbiera tę koalicję jako ruch separatystyczny powodem czego jest m. in. fakt, że partia popiera ruch BDS.

Hanin Zubi – najgłośiejsza przedstawicielka koalicji Balad-Raam

Balad-Raam – partie, których celem jest przekształcenie Izraela w świeckie państwo zakładające równość obywateli niezależnie od ich narodowości czy przynależności etnicznej. Balad lobbuje na rzecz uznania izraelskich Arabów za mniejszość narodową, co miałoby przyznać im specjalne prawa takie jak autonomia w edukacji. Partie nawołują do utworzenia palestyńskiego państwa w granicach sprzed 1967 roku ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.

Ta lista oczywiście nie wyczerpuje wszystkich partii, lecz podaje wszystkie, które mają szansę na weście do Knessetu z różnymi wynikami. Trudno jest w tym momencie przewidzieć koalicje, jakie będą mogły zostać utworzone po wyborach. Pewne jest jedno – żadna partia nie będzie mogła rządzić krajem samodzielnie po 9 kwietnia.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *