Ciekawostki: Ród Haszymitów i ich rola współcześnie

Władająca Jordanią dynastia jest wyjątkowa w skali Bliskiego Wschodu i świata. Król Abdullah wraz z królową Ranią są nie tylko medialnymi i fotogenicznymi osobami. Za ich działalnością polityczną, kulturalną i religijną kryją się niemal antyczne korzenie.

Dynastia Haszymitów wywodzi się z beduińskiego plemienia Banu Haszim pochodzącego z okolic Mekki. Plemię wywodzi swoją nazwę od Haszima ibn Abd Manafa, który był pradziadkiem proroka Mahometa. To sprawia, że król Abdullah jest saidem, czyli potomkiem w linii męskiej wnuków Mahometa. W przypadku władcy Jordanii, jest on saidem w 41. pokoleniu. Banu Haszim, przez prababkę proroka a żonę Haszima, Salmę bint Amr, wywodzą się z żydowskiego plemienia Banu Nadżar z okolic Medyny. W przedmuzułmańskiej Mekce, Banu Haszim byli handlarzami, a wiele z rodzin w obrębie plemienia, było miejską arystokracją.

Plemię Banu Haszim w czasach przedmuzułmańskich wyznawało lokalny politeizm, jednak nawróciło się na islam po jego powstaniu. Arystokratyczna rola plemienia wynikała z ich dziedzicznej funkcji opiekunów Kaby, obecnie będącej najświętszym miejscem islamu. Właśnie w arystokratycznej rodzinie Abdula Muttaliba urodził się prorok Mahomet. Historycy uważają, że ta pozycja ułatwiła mu działalność w początkach islamu, zapewniając pewną dozę bezpieczeństwa wobec niezadowolonych możnych Mekki.

Haszymici przez wiele lat władali Półwyspem Arabskim i wykonywali polecenia proroka, z których jednym było uczynienie z Mekki i innych świętych miejsc Półwyspu miejsca wolnego od niewiernych. Jeszcze od czasu proroka wywodzi się zakaz wstępu do Mekki nałożony na wszystkich niemuzułmanów. Potomkowie Banu Haszim zachowali tytuł szarifów Mekki aż do roku 1924 kiedy wskutek podboju Hidżazu przez ród Saudów zostali obaleni, utrzymując w swej władzy jedynie tereny dzisiejszych państw Jordanii, Iraku i Syrii. Obecnie Haszymici panują jedynie w Jordanii.

Król Abdullah II utrzymuje tytuł protektora i opiekuna świętych miejsc islamu i chrześcijaństwa w Jerozolimie. Jest to nie tylko tradycyjny tytuł, ale ma rzeczywiste zastosowanie w stosunkach międzynarodowych i w jego działalności. Specjalna rola jordańskiego monarchy została potwierdzona np. w traktacie pokojowym między Jordanią a Izraelem w roku 1994. W XX wieku Haszymici angażowali się wielokrotnie w dialog międzyreligijny, czego ostatnim przykładem jest finansowy wkład w renowację Bazyliki Grobu Pańskiego w roku 2016.

Ciekawostką jest również fakt, że z plemienia Banu Haszim wywodzi się również król Maroka, Muhammad IV z dynastii Alawitów. Co jakiś czas wypływają również doniesienia historyków i genealogów, wskazujące na pokrewieństwo królowej Elżbiety z obydwoma monarchami. Temat został ostatnio podniesiony przez marokańską gazetę w marcu, wzbudzając ogromne kontrowersje przez informację jakoby brytyjska królowa i głowa kościoła anglikańskiego, była również wnuczką Mahometa w 43. pokoleniu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *