Ramadan Mubarak!

Dzisiaj rozpoczął się Ramadan, najświętszy miesiąc w muzułmańskim kalendarzu. Na Zachodzie Ramadan kojarzymy głównie z szczególnie wstrzemięźliwym postem – w popularnym rozumieniu muzułmanie powstrzymują się od zmierzchu do świtu od spożywania wszelkich pokarmów i płynów (w tym wody). Często jednak nie wiemy z czego ten post wynika.

Ramadan jest miesiącem, w którym Archanioł Dżibril (Gabriel) rozpoczął objawienie Koranu Mahometowi. Na pamiątkę tego wydarzenia muzułmanie poszczą aż do Id al Fitr, które to święto jest pierwszym dniem zakazującym utrzymania postu. W ciągu Ramadanu tradycyjnie spożywa się przed świtem posiłek zwany suhur, a po zmierzchu spożywa się iftar. Tradycyjnie w skład iftaru wchodzą słodkie daktyle i mleko. Oprócz jedzenia, muzułmanie zobowiązani są do powstrzymywania się od seksu, palenia tytoniu i do utrzymywania czystych myśli. Z postu zwolnione są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze, chore i w podróży. Podróżnicy i chorujący muszą jednak odbyć post, gdy tylko ich stan na to pozwoli.

W praktyce Ramadan jest praktykowany różnie w odłamach islamu innych niż sunnizm i szyizm. Niektórzy praktycy sufizmu w trakcie ramadanu nie powstrzymują się od picia wody, czy też słodzonej herbaty, czasami w środku dnia spożywając nawet lekki posiłek. Tłumaczą to tym, że jeśli głód uniemożliwia skupienie się na obowiązkowych pięciu modlitwach, a irytacja poszczącego sprawia, że jest on rozdrażniony i krzywdzi swych bliskich złością, to jego post mija się z celem.

O Ramadanie będziemy jeszcze pisać. Zdecydowaliśmy się na podjęcie próby utrzymania Ramadanu, żeby opisać nasze wrażenia. Zapraszamy do śledzenia tej relacji i trzymajcie za nas kciuki!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *