5 książek, które pomogą Ci zrozumieć Bliski Wschód

Wiele osób śledząc w mediach kolejne doniesienia z Bliskiego Wschodu zapewne zastanawia się, o co tu tak naprawdę chodzi? Ze wszech stron dobiegają głównie informacje o kolejnych konfliktach, które trudno już śledzić. Postanowiliśmy wyjść z pomocną ręką tym z was, którzy chcieliby podciągnąć swoją wiedzę na temat tak polityki jak i kultury tego regionu, niekoniecznie przebijając się od razu przez opasłe tomiszcza tworzone przez naukowców. Tak więc oto nasza subiektywna lista pięciu książek, które pomagają w zrozumieniu tego, czym w ogóle ten Wschód jest i dlaczego jest Bliski?

Tim Marshall – Więźniowie geografii

To nie jest książka typowo o Bliskim Wschodzie, ale o świecie w ogóle. Autor stara się nam przybliżyć dlaczego polityka poszczególnych regionów układa się tak a nie inaczej i jaki wpływ ma na to geografia. Rozdział o Bliskim Wschodzie jest napisany w bardzo przystępny sposób i pozwala każdemu na zauważenie pewnych prawidłowości, związanych w szczególności ze stałą obecnością obcych dla Azji Zachodniej mocarstw.

Marcin Gutowski – Święta ziemia

Tytułowa Święta Ziemia, obszar dzisiejszego państwa Izrael, to centrum światowych konfliktów od wieków. Zamieszkała wspólnie przez chrześcijan, Żydów i Arabów przestrzeń gdzie mieszają się kultury i języki, to teren wspaniałej historii, kultury,tradycji i wierzeń, kuchni i innych. Wieloletni współpracownik i dziennikarz Polskiego Radia w swym reportażu zawarł setki rozmów i opowieści o Izraelu i Palestynie widzianych oczami ich mieszkańców. Czasem zabawny, czasem przerażający, zawsze przejmujący obraz ich życia z odwiecznym konfliktem w tle pomaga zrozumieć ten obszar, zgłębić jego tajemnice, a często także zapałać sympatią do bohaterów.

Edward Said – Orientalizm

Orientalizm to opus magnum Edwarda Saida. Bierze pod lupę zachodnią myśl o Bliskim Wschodzie, rozkłada ją na części i bezlitośnie się z nią rozprawia. W dobrze napisany sposób Said zauważa, że wszystko co zachodnia nauka ma do zaoferowania o Azji Zachodniej to analiza prowadzona z europocentrycznej perspektywy. Najważniejsza dla czytelnika jest możliwość spojrzenia na bliskowschodnie sprawy świeżym okiem, przynajmniej częściowo pozbawionym europejskich naleciałości.

Fred Halliday – Islam i mit konfrontacji

Islam i mit konfrontacji to pozycja, która poniekąd polemizuje z teoriami Zderzenia Cywilizacji Samuela Huntingtona. Halliday zauważa prawidłowości rządzące polityką świata muzułmańskiego, przeciwstawiając je jednocześnie panującemu przekonaniu o wrogości islamu. Dla londyńskiego wykładowcy priorytetem jest przestawienie doktryn islamu i pokazanie czytelnikowi, że sprawy wcale nie są tak czarno-białe jak próbują to zwykle przedstawić media.

 

 

Shah Tahir – Dom Kalifa

Shah Tahir to brytyjski dziennikarz afgańskiego pochodzenia, który w tej książce uwiecznił historię swojej przeprowadzki do Casablanki. W często humorystyczny sposób przedstawia on zderzenie z lokalnymi tradycjami i absolutnie nieeuropejskim podejściem do życia. Tahir rozprawia się po kolei z przeciwnościami od przesądów po miejscową biurokrację i stara się opisywać świat bez utrwalonych stereotypów.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Jestem wściekła! To ja chciałam napisać reportaż o historiach mieszkańców Ziemii Świętej! :/

  2. Jak widać to nie był tak oryginalny pomysł, jak mi się wydawało. :/ uff

    • Jakub Katulski pisze:

      Bardzo wiele powstało takich reportaży. Do dość znanych należą np. książki Pawła Smoleńskiego „Izrael już nie frunie” i „Arab strzela, Żyd się cieszy”. Ale nam się wydaje, że książka redaktora Gutowskiego jednak o wiele lepiej przybliża kulturę tego regionu. Książki pana Smoleńskiego skupiają się w znacznej mierze na tym, jak sytuacja polityczna odbija się na życiu ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *