Kobiety w saudyjskiej armii?

Arabia Saudyjska się transformuje i głównym beneficjentem tej transformacji są kobiety. Jeszcze do niedawna o kraju mówiło się jedynie w kontekście ucisku kobiet. Feminizm wręcz nie mógł znaleźć miejsca w ultrakonserwatywnym systemie. Dzisiaj coraz częściej mówi się o liberalizowaniu prawa, na czym korzystać mają właśnie kobiety. A wszystko za sprawą księcia Muhammada ibn Salmana, młodego następcy saudyjskiego tronu.

Książę Muhammad wzbudza podziw w zachodnich mediach, głównie dzięki swoim deklaracjom „normalizacji” kraju. Po tym jak w czerwcu 2017 roku ogłoszony został następcą tronu królewskiego, przyszły monarcha nie powstrzymuje się przed kolejnymi obietnicami. Z jego ust można było już usłyszeć, że saudyjski konserwatyzm jest zły i „nienormalny”, a on planuje przekształcenie jego kraju w otwarte państwo oparte na umiarkowanym islamie. Najprawdopodobniej to on był autorem koncepcji zniesienia zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety.

Zakaz został zniesiony we wrześniu ubiegłego roku przez króla Salmana i ma przestać obowiązywać do czerwca na terenie całego państwa. Dzięki zliberalizowaniu prawa już w tym roku ruszyła sprzedaż samochodów. W styczniu w Dżeddzie odbył się pokaz motoryzacyjny, którego klientami miały w założeniu być głównie kobiety. W rozumieniu księcia Muhammada, ten ruch ma przyspieszyć ewolucję praw społecznych w Arabii Saudyjskiej i zapobiec potencjalnemu kryzysowi egzystencjalnemu państwa, gdy w przyszłości rosnąca liczba kobiet będzie dopuszczana do rynku pracy.

Zmiana postępuje również na innych polach. We wrześniu zezwolono kobietom na obecność na trybunach podczas piłkarskich sportowych rozgrywek w Rijadzie. W kolejnych ruchach ograniczono również prawa policji religijnej, dając kobietom więcej swobody. W styczniu otwarto również kobietom możliwość aplikowania na stanowiska przy kontroli ruchu lotniczego. Szokiem dla wielu była ogromna liczba złożonych podań – ponad 100 tys.

Dla ledwie 33-letniego księcia jednak to wyraźnie mało – Muhammad zadeklarował również otwarcie saudyjskiej armii dla kobiet. Oczywiście jest to w tej chwili jedynie deklaracja, nie prawo. Propozycja księcia też nie jest liberalna według zachodnich standardów – nadal opiekun (mąż, ojciec lub brat) musi wyrazić zgodę, by kobieta aplikowała do armii. Nie jest też jasne, czy dla kobiet mają być dostępne stanowiska bojowe. Nietrudno jednak zauważyć, że Arabia Saudyjska się zmienia.

Krytycy księcia Muhammada uważają, że jedyną przyczyną tych zmian jest topniejące bogactwo królestwa, nie zaś dobra wola. W rzeczywistości kalkulacja polityczna może być istotną przyczyną ruchów podejmowanych przez rodzinę królewską. W przyszłości, gdy Arabia Saudyjska przestanie być światowym potentatem w dziedzinie wydobycia ropy, bycie otwartym na obywateli może pomóc księciu. W szczególności, że kontrakt społeczny zawierany tradycyjnie między saudyjską monarchią a poddanymi zakłada, że obywatele oddają swoją polityczną suwerenność w zamian za udział w zyskach z handlu ropą. Przyszłe zmiany w gospodarce kraju wymagają kroków, które zabezpieczą pozycję Saudów i odwiodą poddanych od pomysłu wypowiadania posłuszeństwa monarchii. Wdzięczność za nowe swobody może być drogą do osiągnięcia celu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *