Gwiazda Wschodu

Dziś chciałabym Wam przedstawić jedną z najsłynniejszych, najznamienitszych i najbardziej respektowanych kobiet Bliskiego Wschodu. Zna ją każdy, jej piosenek posłuchacie w taksówce, u fryzjera, w restauracji i autobusie.

Proszę Państwa, oto Umm Kulsum!

Umm Kulsum (arab. ‏أم كلثوم‎, Umm Kulthūm) to największa gwiazda w historii Bliskiego Wschodu. Żyła w latach 1904 – 1975, była i jest nazywana „Gwiazdą Wschodu” lub „Głosem Egiptu”, skąd pochodziła.

Rozpoczęła swoją karierę od śpiewania przy ojcu – imamie. To od niego Umm nauczyła się podstaw. Ojciec uczył śpiewu jej brata, ale to w niej ujawnił się niesamowity głos i wielki talent. By uniknąć skandalu, że jej ojciec wprowadza do lokalnego chóru dziewczynkę, początkowo występowała w przebraniu chłopca. W latach 20 została zaproszona do Kairu przez słynnego egipskiego piosenkarza, który odkrył jej talent. Od tego momentu kariera Umm zaczyna nabierać szalonego wręcz rozpędu, słynni poeci piszą dla niej teksty, muzycy uczą gry na instrumentach i proszą by z nimi wystąpiła. W 1932 roku odbywa się pierwsza tak wielka kobieca trasa koncertowa po Bliskim Wschodzie, w czasie której Umm występuje między innymi w Damaszku, Bagdadzie, Bejrucie, Tunisie i Trypolisie.

Jej muzyka skupia się na temacie miłości i tęsknoty, ale nie stroniła też od tematów politycznych. Jej charakterystyczny głos to kontralt, bardzo rzadki i jeden z najniższych kobiecych tonów.

Po dziś dzień wielu artystów odnosi się do jej sztuki, wzoruje na niej, uczy się od jej niesamowitego warsztatu. Charles de Gaulle mówił o Umm „Dama”, a Maria Callas zachwycała się nad jej głosem, mówiąc że jest on „nieporównywalny z niczym innym”. W publicznych wypowiedziach doceniali ją również Robert Plant, Bob Dylan i Bono.

Umm Kulsum wystąpiła w 6 filmach, zagrała setki koncertów, sprzedała około 80 milionów albumów. Gdy zmarła, na jej pogrzeb przyszło około 4 milionów Egipcjan, podobno więcej niż na pożegnanie ówczesnego prezydenta.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *