Historyczne ciekawostki: Abdullah Öcalan

23 lutego 1999 roku sąd w Ankarze na karę śmierci za zdradę skazał przywódcę Partii Pracujących Kurdystanu Abdullaha Öcalana, znanego równiez jako Apo. Przywódca Kurdów, walczący o niepodległość dla Kurdystanu, został skazany za założenie w 1978 roku Partii, która wypowiedziała Turcji Wojnę. W lutym 1999 roku aresztowały go w Nairobi tureckie służby, przy wsparciu agentów CIA.

Öcalan już od 1979 roku mieszkał w Damaszku, dokąd uciekł rok po powstaniu Partii Pracujących. W miarę pogarszania się sytuacji politycznej w Turcji po wybuchu otwartego powstania kurdyjskiego w 1984 Turcy zaczęli naciskać na Syrię, by ta wydała Öcalana. Naciski odniosły skutek dopiero w 1998, po otwartych groźbach. Öcalan nie trafił jednak bezpośrednio w ręce tureckich służb, lecz udał się do Rosji, skąd podróżował do różnych krajów, w tym do Grecji i Włoch.

Turcy złapali Öcalana w Nairobi 15 lutego 1999 podczas jego transportu z greckiej ambasady na lotnisko. Mimo, że aresztowanie było operacją tureckich służb specjalnych z prawdopodobnym udziałem CIA, tureccy Kurdowie o jego pojmanie oskarżali między innymi Izrael. Poskutkowało to 17 lutego atakiem mieszkających w Niemczech Kurdów na izraelski konsulat w Berlinie. W ataku zginęło trzech napastników, a niemiecki rząd zagroził deportacją pozostałych Kurdów w przypadku, gdyby kontynuowali protesty w poparciu dla Öcalana.

Öcalan 23 lutego skazany został na karę śmierci. Ten wyrok został zamieniony w 2002 roku na karę dożywocia. Öcalan został osadzony na wyspie İmralı, gdzie był jedynym więźniem do 2009 roku. Obecnie na wyspie istnieje więzienie, w którym są też inni osadzeni.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *