Historyczne ciekawostki: Irański zamach stanu 1921

21 lutego 1921 roku przyszły szach Iranu Reza Pahlawi wkroczył do Teheranu na czele 2 tysięcy żołnierzy tzw. brygady kozackiej. Wskutek przeprowadzonego wtedy zamachu stanu dynastia Pahlawich stała się już cztery lata później główną siłą rządzącą w Iranie, a sam Reza został koronowany 24 kwietnia 1926 roku. Celem zamachu było odsunięcie od władzy ówczesnego szacha, Ahmada Kadżara.

Rządzący Iranem Ahmad Kadżar uważany był za niekompetentnego i słabego władcę, a przeciwnicy dynastii Kadżarów byli przekonani, że przez Ahmada kraj, bogaty w surowce naturalne, musi polegać za bardzo na zewnętrznych potęgach, takich jak Wielka Brytania. Do takiego myślenia przyczyniało się między innymi to, że w 1911 roku, to nie armia irańska, lecz uzbrojeni członkowie plemienia Bachtiarów, wygnali Rosjan okupujących Teheran.

Brytyjczycy, odgrywający znaczącą rolę w Iranie, sami zauważali problem z dynastią Kadżarów. W styczniu marszałek polowy William Ironside awansował Rezę ze stanowiska dowódcy batalionu Tabriz na pozycję dowódcy całej brygady. Już miesiąc później brygada Rezy dotarła do Teheranu zmusił szaha do mianowania Sajeda Tabatabi premierem kraju i posadzenia Rezy na stanowisku ministra wojny. Choć sam Ahmad Kadżar nie został zmuszony do abdykowania udał się jednak na wygnanie w 1923. Co ciekawe, mówi się, że w samym zamachu zginęła jedynie garstka zaskoczonych policjantów w centrum Teheranu. Wojska irańskie nie stawiały oporu żołnierzom wspierającym Pahlawiego.

Te wydarzenia doprowadziły do serii zmian na stanowisku premiera, buntów inspirowanych przez członków irańskiej sceny politycznej, Rosjan czy też kurdyjskiego powstania. Najważniejszym skutkiem, wynikającym ze zdolności Pahlawiego, było to, że zgromadzenie narodowe zaproponowało mu objęcie tronu szaha, 31 października 1925. Koronacja odbyła się w kwietniu 1926 roku, a rodzina Pahlawich władała Iranem do 1979 roku, kiedy wskutek rewolucji Ruhollah Chomejni objął władzę i ustanowił Islamską Republikę Iranu.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *