Przegląd prasy egipskiej 16-22.06.2017

piątek, 16 czerwca 2017

Egytpian Streets donosi, że Egyptian Company for Metro Management and Operation, której zadaniem jest zarządzanie metrem w Kairze, ogłosiła, że stacja metra Al-Sadat, zlokalizowana na placu Tahrir, zostanie tymczasowo zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Zdaniem rzecznika firmy Ahmeda Abdelhady, stacja metra ponownie otworzy się, kiedy dostanie zgodę od „służb bezpieczeństwa”. Zdaniem Egyptian Streets zamknięcie stacji może mieć związek z falą niewielkich protestów w wielu rejonach Kairu i Aleksandrii przeciwko zatwierdzeniu przez parlament porozumienia o zmiany granicy morskiej między Egiptem a Arabią Saudyjską. Poprzednim razem stacja Sadat została zamknięta po rozproszeniu zwolenników prezydenta Morsiego w sierpniu 2013 r. i została ponownie otwarta dopiero dwa lata później,  17 czerwca 2015. Nie jest jednak do końca jasne, czy decyzja o zamknięciu stacji metra Sadat jest związana z możliwymi kolejnymi protestami.

sobota, 17 czerwca 2017

Al Masry Al Youm informuje, że Trybunał Karny zarządził odesłanie do muftiego dokumentów oskarżających 31 podejrzanych zamieszanych w zamach na byłego prokuratora, aby zdecydować o karze śmierci. Werdykt ma zostać wydany 22 lipca. Prokuratura wysunęła oskarżenie o prowadzenie i przystępowanie do nielegalnych grup, przeprowadzenie wrogich działań przeciwko sędziom, policjantom i misjom dyplomatycznym, wspieranie grup poprzez finansowanie, zakup broni i materiałów wybuchowych oraz szpiegowanie dla Hamasu w celu przeprowadzenia akcji terrorystycznych w Egipcie. Podejrzanych oskarżono o zabicie byłego prokuratora Hishama Barakata oraz próbę zamordowania jego ośmiu strażników.

niedziela, 18 czerwca 2017

Egypt Independet pisze, że Najwyższy Sąd Administracyjny Egiptu orzekł w sobotę, że pokojowe strajki w sprawach związanych z warunkami pracy nie mogą być karane, nawet w przypadku braku prawa legislacyjnego regulującego te działania, o ile żądania strajkujących są uzasadnione i reprezentują prawa pracowników. Orzeczenie sądowe pozbawiało możliwości sankcji administracyjnej wobec 17 pracowników urzędu pocztowego w Monorce w Delcie Nilu, którzy w związku z kwestiami płacowymi prowadzili strajk od 23 do 27 lutego 2014 r. W orzeczeniu stwierdzono, że „prawo do strajku pracowników sektora publicznego zostało zapisane w art. 15 Konstytucji”, zauważając, że prawodawcy nie uwzględnili tego w prawie o usługach publicznych. Sędziowie skrytykowali prawodawcę, że nie zostały wydane przepisy dotyczące prawa do strajku dla urzędników służby cywilnej, dodając, że powód w sprawie skorzystał z przysługującego prawa do strajku w celu otrzymania przysługujących podwyżek i premii. Sąd zalecił prawodawcy wydawanie jasnych przepisów dotyczących działań strajkowych zgodnie z ustawą o usługach socjalnych z 2016 r.

poniedziałek, 19 czerwca 2017

Egyptian Streets podaje za Al Ahram, że egipskie Ministerstwo Edukacji zdecydowało o usunięciu z programu nauczania w szkole średniej wzmianki o powstaniach z 25 stycznia 2011 r. Podczas konferencji prasowej Reda Hegazy, dyrektor generalny egzaminów na poziomie szkoły średniej i szef szkolnictwa wyższego, stwierdziła, że nowy program nauczania będzie zgodny z międzynarodowymi standardami. Nowy program nauczania ma obejmować historię Egiptu aż do zamachu na byłego prezydenta Anwara Al-Sadata, usuwając epokę Mubaraka i dwóch powstań. Zostanie on wdrożony począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

wtorek, 20 czerwca 2017

Egypt Independent podaje, że Dar al-Ifta al-Masriyyah (egipska instytutucja islamska, której powierzono wydawanie nakazów religijnych), wydała w poniedziałek oświadczenie, w którym ostro skrytykowała niedawno otwarty meczet w Berlinie. Na zdjęciach z meczetu widać mężczyzn i kobiet modlących się obok siebie, co jest zabronione w islamie. Meczet został nazwany „liberalnym”, co prezentuje intencje założycieli, którzy chcą promować liberalną i egalitarną ideologię w meczetach, na przykład pozwalając kobietom prowadzić modlitwy. Jednakże, ponieważ nie jest to dozwolone zgodnie z tradycyjnymi naukami islamu, Dar al-Ifta al-Masriyyah stwierdził w oświadczeniu, że ideologia meczetu jest wyraźnym pogwałceniem zasad islamu. Oświadczenie stwierdziło, że takie akty nie są sposobami zwalczania ekstremizmu i terroryzmu, a stanowią raczej naruszenie podstaw religii.

środa, 21 czerwca 2017

Egyptian Streets wraca do wątku wysp Tiran i Sanafir. Egipski Sąd Najwyższy tymczasowo zawiesił wszystkie orzeczenia wydane w sprawie wysp. Sąd ma wydać wiążący orzeczenie w dniu 31 lipca. Może zawiesić całą umowę pomiędzy Egiptem a Arabią Saudyjską, jeśli uzna ją za nieważną, nawet jeśli prezydent chciałby ją podtrzymać. W ubiegłym tygodniu parlament ratyfikował umowę o zmianie granicy pomiędzy Egiptem a Arabią Saudyjską po trzech dniach gorących sesji i debat. Mówca parlamentarny Ali Abdul Aal ogłosił, że parlament nie zastosuje się do żadnego orzeczenia sądu i uznał te orzeczenia za interwencję w sprawy Parlamentu. W ankiecie przeprowadzonej przez Egipski Ośrodek Badań Opinii Publicznej (Baseera) ujawniono, że 47 procent Egipcjan uważa, że ​​Tiran i Sanafir to należą do Egiptu, natomiast 11 procent mówi, że są terytorium Arabii Saudyjskiej. 42 procent badanych stwierdziło, że nie wiedzą.

czwartek, 22 czerwca 2017

Egyptian Streets podaje, że rząd zatwierdził propozycję prezydenta Abdela Fattah Al-Sisi o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne trzy miesiące. W kwietniu Al-Sisi zadeklarował stan wyjątkowy po zamachach bombowych na koptyjskie kościoły. Stan wyjątkowych upoważnia władzę m.in. do monitorowania prywatnych wiadomości e-mail oraz zamykania redakcji gazet. Zdaniem Stowarzyszenia Wolności Myśli i Ekspresji w pierwszym okresie stanu wyjątkowego w Egipcie co najmniej 103 strony internetowe zostały zablokowane. Obecna konstytucja stanowi, że stan wyjątkowy nie powinien przekraczać trzech miesięcy i może być przedłużony tylko raz na okres trzech miesięcy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *