Przegląd prasy egipskiej 09-15.06.2017

piątek, 09 czerwca 2017

Jak donosi portal Egyptian Streets, Egipt wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do rozpoczęcia śledztwa dotyczącego okupu zapłaconego przez Katar irackiej „grupie terrorystycznej”, aby uwolnić członków katarskiej rodziny królewskiej porwanej w 2015 roku. Okup ten wynosił ponad 1 miliard dolarów. Zdaniem Egiptu okup, jeśli zostanie on udowodniony, byłby naruszeniem rezolucji podjętych przez RB ONZ, które wzywają państwa do „zapobiegania korzystaniu przez terrorystów, pośrednio i bezpośrednio, z płacenia okupu lub z ustępstw politycznych”. Na początku bieżącego miesiąca wyciek dokumentów sugerował, że Katar wypłacił co najmniej 1 miliard dolarów w celu zagwarantowania uwolnienia 26 Katarczyków, którzy zostali schwytani podczas podróży. Grupa, w skład której wchodzili członkowie rządzącej  rodziny królewskiej, zostali wypuszczeni w kwietniu 2016 r.

sobota, 10 czerwca 2017

Al Masry Al Youm pisze, że Minister ds. Współpracy Międzynarodowej Sahar Nasr powiedziała, że podczas przyszłotygodniowej wizyty prezydenta Abdela Fattah al-Sisiego w Niemczech zostanie podpisana umowo o finansowanie w wysokości 207 milionów euro dla kilku małych i średnich projektów rozwoju Górnego Egiptu.  Minister wskazała, że działania mające na celu uzyskanie dotacji z Niemiec przyniosły owoc, co potwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wizyty w Egipcie. Dodała, że ​​trwają negocjacje dotyczące kolejnej dotacji w wysokości 250 milionów dolarów. Nasr ​​oczekuje, że podczas wizyty zostanie osiągnięte ostateczne porozumienie dotyczące dotacji na rzecz pobudzenia sektora energii odnawialnej.

niedziela, 11 czerwca 2017

Egyptian Streets wraca do sprawy blokowania stron internetowych przez egipskie władze. W ramach zakazu zablokowane zostało kolejnych pięciu witryn sieci VPN oraz  platforma wydawnicza „Medium”. Zablokowanymi witrynami VPN są Tunnelbear, Cyberghost, Hotspot Shield Elite VPN (Hesselite), Tigervpn i Zenvpn. Obecnie liczba zablokowanych witryn internetowych wynosi 63. W ciągu 3 tygodni nieznany urząd stopniowo blokował serwisy informacyjne, w tym niezależną witrynę informacyjną „Mada Masr” i prywatny dziennik Daily News w Egipcie. Grupy broniące praw człowieka uważają, że blokada jest niekonstytucyjna, ponieważ narusza art. 57 określający wolność mediów i prawo informacji publicznej oraz dostęp do informacji. Strony internetowe zostały zablokowane pod zarzutem „wspierania terroryzmu”.

poniedziałek, 12 czerwca 2017

Al Masry Al Youm informuje, że członkowie parlamentarnego „Bloku 25-30” wezwali rząd do przekazania dokumentacji posiedzeń Krajowego Komitetu ds. Wyznaczania Granic Morskich z Arabią Saudyjską. Wezwali także rząd do przekazania „listu wysłanego przez Ministerstwo Finansów do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 1949 r.”, w którym Ministerstwo Finansów potwierdza, że ​​wyspy Morza Czerwonego to terytoria egipskie i stwierdza, że ​​Egipski Urząd Badawczy uznał te ziemie za należące do Egiptu.  Komitet legislacyjny i konstytucyjny Izby Reprezentantów dyskutuje nt. podpisanej w kwietniu 2016 umowy morskiej pomiędzy Egiptem i Arabią Saudyjską. Wśród egipskich parlamentarzystów wybuchł spór dotyczący umowy, która ma przyznać suwerenność Arabii Saudyjskiej nad wyspami Morza Czerwonego Tiran i Sanfir. Zgodnie z nią obie wyspy uznano za znajdujące się na wodach terytorialnych Arabii Saudyjskiej, w uznaniu historycznych roszczeń ze strony tego państwa. Jednakże Naczelny Sąd Administracyjny zniósł tę umowę jako, że nie było wystarczających dowodów na roszczenia Arabii Saudyjskiej. Kwietniowe porozumienie znaczną krytykę wobec rządu, a ludzie wyruszyli na ulice, aby protestować przeciwko tej decyzji. W przemówieniu prezydent Abdel Fattah al-Sisi wezwał Egipcjan, aby  więcej nie mówili o tej sprawie.

wtorek, 13 czerwca 2017

Egyptian Streets podaje za Ashraq Al Awsat, że Egipt przekazał listę wymagań związanych z bezpieczeństwem przywódcy palestyńskiej grupy Hamas Yehii Al-Sinwarowi w zamian za dostarczanie energii elektrycznej do Strefy Gazy. Wymogi obejmowały przekazanie 17 poszukiwanych za terroryzm mężczyzn, ochronę granic Gazy i Synaju oraz zaprzestanie przemytu broni przez tunele na Synaju oraz współpracę w zakresie bezpieczeństwa. W zamian Egipt usprawni ruch graniczny i zapewni odpowiednie traktowanie spraw humanitarnych. Raport nie został jeszcze zweryfikowany przez Egipt czy Gazę.

środa, 14 czerwca 2017

Egypt Independent kontynuuje sprawę wysp Tiran i Sanafir i donosi, że Komitet Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego Izby Reprezentantów podążył śladami Komitetu Legislacyjnego, zatwierdzając przekazanie wysp Arabii Saudyjskiej. Według państwowej gazety Al-Ahram zatwierdzenie przez Komitetu Legislacyjny nastąpiło po tym, jak 35 członków komitetu wyraziło zgodę na umowę dotyczącą przekazania terytorium Arabii Saudyjskiej. Ośmiu członków powiedziało jednak, że odmawiają odniesienia się do umowy, zgodnie z artykułem nr 155 z konstytucji Egiptu z 2014 r.

czwartek, 15 czerwca 2017

Al Masry Al Youm także porusza sprawę przekazania przez Egip wysp Tiran i Sanafir Arabii Saudyjskiej. Gazeta opisuje aresztowania wielu dziennikarzy i aktywistów, którzy protestowali przeciwko umowie demarkacyjnej. W środę wieczorem prokuratorzy Qasr al-Nil zaczęli przesłuchiwać ośmiu aresztowanych, w tym trzech dziennikarzy. Aresztowani protestujący to dziennikarz gazety Al-Watan Mohamed Riad, dziennikarz Youm7, Abdel Rahman Mekled, dziennikarz gazety Al-Shorouk, Mahmoud Negm, Hany Mohamed, Mohamed Samir, Mohamed Ahmed, Bassem Tarek i Mohamed Mostafa. Przewodniczący Agencji Prasowej, w której aresztowano dziennikarzu Abdel Mohsen Salama  zaprzeczył, że siły bezpieczeństwa szturmowały siedzibę agencji. Dodał, że osobiście nawiązał kontakty na wysokim szczeblu, aby umożliwić protestującym wciąż przebywającym w budynku Agencji wyjście bez aresztowania przez siły bezpieczeństwa. Powiedział, że również pośredniczył w uwolnieniu tych, którzy zostali aresztowani.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *