Przegląd prasy egipskiej 02 – 08.06.2017

piątek, 02 czerwca 2017

W Egypt Independent informacja, że egipska Najwyższa Rada ds. Regulacji Mediów ogłosiła, że ​​w Al-Azhar postanowił zawiesić transmisję kontrowersyjnego ramadanowego telewizyjnego PSA (Public Service Announcement), który ma na celu gromadzenie darowizn na modernizację źródeł wody pitnej w Górnym Egipcie. W jednej ze scen PSA pokazuje kobietę z Górnego Egiptu, która jest proszona przez egipską aktorkę o  pokazanie skąd pochodzi jej woda pitna. Kobieta reaguje pokazując wiadro brudnej wody Przez następne sceny kobieta niosąca kosz pełen brudnej wody informuje aktorkę Dalal Abdel Aziz, że jest to woda pitna jej rodziny. Głównym przesłaniem PSA jest nakłanianie Egipcjan do przekazania darowizn instytucji powiązanej z Al-Azhar, która przyczynia się do poprawy infrastruktury Górnego Egiptu. Jednak PSA spotkało się atakiem ze strony użytkowników mediów społecznościowych, którzy twierdzili, że spot podtrzymuje nieprawidłowe stereotypy, ukazujące Egipcjan jako osoby pijące brudną wodę. W komunikacie Rady informującym o zawieszeniu spotu można przeczytać, że PSA pogardza ​wysiłkami państwa w celu poprawy dostępu do wody pitnej w Górnym Egipcie i nie dostarczyła właściwej informacji. Nowo ustanowiona regulacja Rady Najwyższej ds. Mediów stwierdziła ostatnio, że będzie zawieszać wszelkie treści medialne, które naruszają egipską moralność i tradycje.

sobota, 03 czerwca 2017

Al Masry Al Youm informuje, że stała misja Egiptu w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku rozpoczęła rozmowy dyplomatyczne w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w następstwie ataku terrorystycznego w Minya w zeszłym tygodniu. 27 czerwca w Nowym Jorku egipski komitet antyterrorystyczny w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przeprowadzi wspólne spotkanie z komisją zajmującą się sankcjami wobec Libii, Al-Kaidy i tzw. Państwa Islamskiego. Spotkanie ma na celu zbadanie wyzwań związanych z przeciwdziałaniem terroryzmowi w Libii. Ambasador Amr Abul Atta, stały przedstawiciel Egiptu w ONZ podkreślił znaczenie tego spotkania dla Egiptu po ostatnich atakach Minya, popełnionych przez terrorystów wyszkolonych, finansowanych i uzbrojonych w Libii. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich państw członkowskich, innych organizacji ONZ oraz organizacji regionalnych i międzynarodowych, które chcą zaangażować  w walkę z terroryzmem.

niedziela, 04 czerwca 2017

Al Masry Al Youm pisze, że Sąd Administracyjny Rady Państwa odroczył do 15 czerwca rozprawę dotyczącą zamknięcia więzienia al-Aqrab. Petycja w sprawie więzienia została podpisana przez El Nadeem Centrum Rehabilitacji Ofiar Tortur, Egipską Koordynację Praw i Wolności, Centrum Prawne Hishama Mubaraka, Obserwatorium Arabskie ds. Wolności Informacji, Egipską Komisję Praw i Wolności, Komitet ds. Obrona Opresjonowanych i Stowarzyszenie na rzecz Wolności Myślenia i Ekspresji, w koordynacji z rodzinami więźniów w więzieniu w Aqrab. Human Rights Watch oskarżyło egipskie władze, że praktykują tzw. „zwykłe przypadki naruszenia” w Aqrab, wskazując, że takie naruszenia mogły przyczynić się do śmierci niektórych więźniów. Według organizacji więźniowie są poddawani okrutnemu i nieludzkiemu traktowaniu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a samo więzienie narusza podstawowe międzynarodowe standardy dotyczące traktowania więźniów.

poniedziałek, 05 czerwca 2017

Niezaprzeczalnie informacją dnia była wiadomość o zerwaniu przez Egipt stosunków dyplomatycznych z Katarem. Egypt Independent pisze, że Egipt oskarżył rząd Kataru o wrogą politykę wobec Egiptu poprzez sponsorowanie organizacji terrorystycznych, takich jak grupa Bractwa Muzułmańskiego (MB) oraz zapewnienie bezpiecznego schronienia czołowych postaci tej grupy, które są poszukiwane w Egipcie. Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych kierowało surowe zarzuty wobec Kataru takie jak propagowanie ideologii tzw. Państwa Islamskiego i Al-Kaidy, a także wspieranie operacji terrorystycznych na Synaju. Ministerstwo zarzuca również Katarowi ingerencję w sprawy wewnętrzne Egiptu oraz innych państw w tym regionie. W związku z tym Egipt zadeklarował zamknięcie całej swojej przestrzeni powietrznej i portów morskich przed wszystkimi katarskimi środkami transportu, co stanowi krok w kierunku zapewnienia państwu bezpieczeństwa narodowego. Podobne decyzje ogłosiło wiele państw Zatoki Perskiej, które są uważane za bliskie Katarowi, takie jak Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn, a później również Jemen i Libia.

wtorek, 06 czerwca 2017

Media informują o następstwach zerwania egipsko-katarskich stosunków dyplomatycznych. Egypt Independent pisze, że grecka ambasada w Katarze przejmie obowiązki zamkniętej egipskiej placówki i będzie reprezentować obywateli Egiptu w Katarze. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez oficjalnego rzecznika egipskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ahmeda Abu Zeida, egipska prośba w tej sprawie skierowana do Grecji została zaakceptowana przez greckiego Ministra Spraw Zagranicznych Nikosa Kotziasa.

środa, 07 czerwca 2017

Według informacji pochodzących z portalu Egyptian Street, egipska Najwyższa Rada ds. Mediów zatwierdziła nową ustawę o nakładaniu grzywny obraźliwe słowa używane w mediach – w wysokości 200 000 EGP na kanały telewizyjne oraz 100 000  EGP na stacje radiowe. Obywatele, którzy będą zgłaszać sprawy, otrzymają 10 procent z wysokości grzywny. Kary zaczną być nakładane od 15 czerwca. Rada zatwierdziła również kodeks etyczny, który ma być nałożony na pracowników mediów. Kodeks ten będzie wykorzystywany przez pracowników mediów, którzy zajmują się konfliktami arabskimi.

czwartek, 08 czerwca 2017

Egypt Independent podaje, że według Światowego Indeksu Siły Militarnej (Global Firepower Index, GFI) wojsko Egiptu jest 11 z 127 najpotężniejszych wojsk na świecie, przed Izraelem, Wietnamem i Brazylią. Kryteria GFI są krajami opartymi na ponad 50 czynnikach, w tym budżecie wojskowym każdego kraju, jego zasobach ludzkich, liczbie wyposażenia każdego kraju w odpowiedni arsenał i zasobach naturalnych. Według raportu Egipt dysponuje budżetem wojskowym wartym 4,4 mld USD. GFI uznał wojsko Egiptu za najsilniejsze w regionie MENA. Następnym spośród państw regionu jest  Izrael, który zajmuje 15 miejsce na świecie. Egypt Independent zaznacza jednak, że indeks jest jednak uważany za niewiarygodny, ponieważ opiera się głównie na ilości, a nie na jakości.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *