Przegląd prasy Izraelskiej 30.05-6.06.2017

30 maja, wtorek

Yediot Ahronot informuje o analizie, którą przeprowadził dr Szlomo Swirski z Adva Center. Z analizy wynika, że okupacja Zachodniego Brzegu w latach 1988-2015 kosztowała Państwo Izrael 55 miliardów szekli, co zdaniem badacza wpłynęło negatywnie na rozwój ekonomiczny kraju i zahamowało wzrost PKB. Jak wskazuje dr Swirski, znaczna część środków przekazana została instytucjom militarnym. W efekcie budżet Izraela, który w latach 90-tych wynosił między 46 a 49 procent PKB obecnie spadł do 35 procent. Zasiłki dla bezrobotnych spadły przeciętnie o 700 szekli w latach 2001-2004 a ilość osób otrzymujących pomoc finansową z 227 tysięcy w roku 2002 do roku 2008 spadła do 156 tysięcy.

1 czerwca, czwartek

Times of Israel donosi o spotkaniu ministra finansów Izraela Mosze Kahlona z premierem Autonomii Palestyńskiej Ramim Hamdallahem dotyczącym pogłębienia współpracy gospodarczej. Minister Kahlon poinformował Hamdallaha, że wydłużone zostaną godziny pracy ważnych checkpointów, którymi Palestyńczycy wkraczają do Izraela, jak również ustanowione zostanie całodobowe działanie przejścia granicznego Allenby Bridge z Jordanią. Rząd Izraela zaakceptował również plan utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej w pobliżu Hebronw. Plan w dalszej przyszłości zakłada liberalizację przepisów dotyczących wznoszenia budynków przez Palestyńczyków w kontrolowanej przez Izrael strefie C Zachodniego Brzegu.

2 czerwca, piątek

Jak podaje Haaretz, prezydent USA Donald Trump podpisał decyzję o opóźnieniu przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy. Zdaniem Trumpa ten ruch ma „zmaksymalizować szansę na osiągnięcie trwałego porozumienia między Izraelem a Palestyńczykami”. Ruch ten spotkał się z poparciem strony palestyńskiej, podczas gdy premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że ta decyzja w rzeczywistości oddala perspektywę pokoju.

Yediot Ahronot informuje, że Izraelczycy zaakceptowali budowę 2000 domów na Zachodnim Brzegu, z czego część budynków ma się pojawić poza istniejącymi osiedlami. Rząd został przy okazji skrytykowany przez partię Bait Jehudi, w związku z „wymazaniem znacznej części planu budowy nowych domów”.

3 czerwca, sobota

Yediot Ahronot podaje, że premier Netanjahu rozpoczął podróż do zachodniej Afryki, w celu udziału w konferencji Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). Premier Netanjahu na konferencji ma zamiar podpisać szereg porozumień zacieśniających współpracę Izraela z państwami afrykańskimi w dziedzinach takich jak rolnictwo, zmiany klimatyczne, handel, edukacja czy walka z terroryzmem. Premier Izraela informuje, że jego celem jest zacieśnienie więzów z Afryką, po jego poprzedniej wizycie w ubiegłym roku.

4 czerwca, niedziela

Jak podaje Times of Israel, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wstrzymał wypłatę świadczeń dla byłych i obecnych więźniów, którzy obecnie są członkami Hamasu w Gazie. Ten ruch wynika z presji USA i Izraela na jego gabinet. Według Abdelrahmana Szadida, członka instytucji zajmującej się wspieraniem byłych więźniów, grupa osób, które zostały wymienione w 2011 roku przez Izrael na Gilada Szalita nie otrzymała swoich świadczeń według planu.

5 czerwca, poniedziałek

Haaretz donosi, że Katar, z którym stosunki dyplomatyczne zerwała grupa państw arabskich, w tym Egipt i Arabia Saudyjska, poinformował Hamas, by dalsze kontakty z Autonomią Palestyńską odbywały się z Gazy a nie, jak wcześniej, z Kataru. W związku z tym żądaniem spora grupa przedstawicieli Hamasu opuściła kraj i udała się do róznych państw, w tym do Libanu, Malezji i Turcji.

6 czerwca, wtorek

Jak informuje Haaretz, Abdel binAhmed Al-Dżubeir, Minister Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej, wezwał Katar do zerwania więzów z Bractwem Muzułmańskim i Hamasem. Minister na konferencji w Paryżu ogłosił, że jego kraj domaga się od Kataru spełnienia obietnicy sprzed kilku lat, kiedy Katar zobowiązał się do zerwania relacji z ugrupowaniami ekstremistycznymi. Zdaniem ministra wspieranie tych organizacji podważa legitymację władzy Egiptu i Autonomii Palestyńskiej. Minister Al-Dżubeir oznajmił, że po spełnieniu tych warunków możliwe będzie ponowne nawiązanie relacji między Katarem a Rijadem.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *