Przegląd prasy egipskiej 26.05. – 01.06.2017

piątek, 26 maja 2017

Ramdan w Egipcie rozpoczął się tragicznie. Egypt Independent pisze o 28 ofiarach śmiertelnych i 25 rannych w zamachu na autobus wiozący koptów do klasztoru biskupa Samuela na pustyni w gubernatorstwie Minya. Z danych uzyskanych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że autobus został zaatakowany na pustyni przez anonimowych bojowników, którzy jeździli czterokołowymi pojazdami. Do tej pory żadna grupa nie zadeklarowała swojej odpowiedzialności za atak. Uważa się jednak, że sprawcą jest tzw. Państwo Islamskie, które kierowało groźby przeciwko koptom w Egipcie. Atak na autobus w Minya wydarzył się po prawie dwóch miesiącach od zamachów na kościoły w miastach Tanta i Aleksandria, które doprowadziły do ​​śmierci prawie 46 osób. W wyniku tych ataków Al-Sisi ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy w Egipcie w celu walki z terroryzmem.

sobota, 27 maja 2017

Egyptian Streets donosi, że ISIS zadeklarowało odpowiedzialność za atak, do którego doszło w piątek w Minyi. W oświadczeniu grupa terrorystyczna powiedziała, że ​​udana misja skierowana była do dziesiątków chrześcijan i zabiła 31 z nich. Strzelcy otworzyli ogień do autobusów, które wiozły dziesiątki dzieci i dorosłych do klasztoru. Po ataku prezydent Abdel Fattah Al-Sisi powiedział w przemówieniu, że jest to tchórzowska próba ISIS, która celuje w jedność narodu egipskiego i próbuje wywołać przemoc między egipskimi muzułmanami i chrześcijanami. Siły Zbrojne Egiptu kilka godzin po wystąpieniu ogłosiły, że przeprowadziły naloty na tereny terrorystyczne w libijskim mieście Derna.

niedziela, 28 maja 2017

Egyptian Streets kontynuuje zeszłotygodniowy wątek blokowania przez egipskie władze niektórych informacyjnych serwisów internetowych. W doniesień portalu wynika, że Daily News Egypt, jeden z najczęściej używanych anglojęzycznych dzienników internetowych,  został zablokowany w Egipcie. Al Borsa News, która należy do tego samego właściciela i zajmuje się wiadomościami biznesowymi, również wydaje się być zablokowana. Obie strony internetowe stały się niedostępne dla użytkowników internetu w Egipcie, ale pozostają online dla użytkowników internetu w innych krajach.

poniedziałek, 29 maja 2017

Egypt Independent informuje, że Egipt sporządził w tym miesiącu nowy projekt ustawy, który nakładałby grzywny za molestowanie turystów. Projekt ten powstaje w celu przyciągnięcia dodatkowych turystów i uzdrowienia krajowego przemysłu turystycznego. Projekt przewiduje, że nękający może otrzymać grzywnę w wysokości od LE 3000 do LE 10.000. Reda Halfawi, członek  Stowarzyszenia Inwestorów Turystycznych, powiedziała gazecie, że jeśli zostanie poprawnie wdrożone, to nie tylko zakończy nachalne oferty właścicieli sklepów w miejscach turystycznych, ale także położy kres molestowaniu seksualnemu, które w znacznym stopniu psuje reputację turystyczną Egiptu za granicą.

wtorek, 30 maja 2017

Egypt Independent pisze, że prezydent Abdel Fattah Al-Sisi ratyfikował zatwierdzoną w styczniu przez parlament nową ustawę, która ma regulować pracę organizacji pozarządowych w Egipcie. Według artykułów nowo ratyfikowanej ustawy organizacja pozarządowa w Egipcie powinna najpierw uzyskać zgodę od rządu przed przeprowadzeniem sondaży. Nie będzie można publikować wyników tych ankiet bez zgody państwa. Ponadto nakłada surowe kary na osoby naruszające ten artykuł – do 5 lat więzienia, a kary pieniężne do jednego miliona LE. Ponadto prawo przewiduje, że każda organizacja pozarządowa, która chce pracować w Egipcie, jest zobowiązana do zapłaty LE300000 na rzecz władz. Ma także zostać utworzony krajowy organ ds. organizacji pozarządowych, w skład którego będą wchodzić członkowie organów bezpieczeństwa, armii i administracji rządowej. Gazeta dodaje, że zdaniem pracowników organizacji pozarządowych to prawo to krok w kierunku likwidacji pracy społeczeństwa obywatelskiego w Egipcie.

środa, 31 maja 2017

Egypt Independent donosi, że prezydent Abdel Fattah al-Sisi omówił z urzędnikami państwowymi kwestie związane z dostarczaniem artykułów spożywczych, w tym zbiory pszenicy. Wstępne dane pokazują, że do tej pory rząd dostarczył 3,6 miliona ton pszenicy. Na spotkaniu z ministrami obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, finansów i zaopatrzenia, a także szefami wywiadu ogólnego i organu kontroli administracyjnej, Sisi przeanalizowała nowe procedury dostarczania dotowanych chlebów obywatelom. Urzędnicy dyskutowali o środkach zapewniających podstawowe towary dla obywateli ramadanie, a także zaostrzenie kontroli przedsiębiorców w celu zapewnienia dostępności towarów po właściwych cenach. Sisi polecił, aby zwiększyć liczbę punktów zaopatrzenia rządowego w całym kraju i zachęcić sektor prywatny do otwarcia rynków zbytu, szczególnie na obszarach ubogich. Na spotkaniu minister spraw wewnętrznych Magdy Abdel Ghaffar zaprezentował wyniki poszukiwań sprawców zamachu terrorystycznego w Minya przeciwko koptyjskim chrześcijanom. Przedstawił również wojskowe sprawozdanie z operacji przeprowadzonej przez egipskie siły w Libii.

czwartek, 01 czerwca 2017

Al Masry Al Youm przytacza słowa Ministra Obrony Sedqiego Sobhi, który powiedział, że ataki powietrzne przeciwko grupom terrorystycznym w Libii są nieodłącznym prawem każdego, kto chce działać przeciwko naruszaniu świętość ojczyzny i jej integralności terytorialnej. Na spotkaniu z oficerami i żołnierzami oddziałów drugiej i trzeciej armii Sobhi powiedział, że egipskie naloty w Libii osiągnęły cel, jakim jest odstraszanie organizacji terrorystycznych i ich sił zbrojnych.  Chwalił wysiłki żołnierzy i policji walczących z przestępczością oraz z terroryzmem na Synaju. Podkreślił również swoją dumę z plemion zamieszkujących Synaj i docenił ich rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa dzięki pełnemu poparciu sił zbrojnych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *