Przegląd prasy izraelskiej 22.05-29.05.2017

22.05 – poniedziałek

Jak podaje Yediot Ahronot, rozpoczęła się wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Izraelu. Zaznaczył on, że po spotkaniu z królem Arabii Saudyjskiej, Salmanem i “innymi przywócami arabskimi” ma on “nowe powody by mieć nadzieję”. Dodał, że trwały pokój można osiągnąć jedynie dzięki współpracy. Po ceremonii powitalnej prezydent Trump udał się na spotkanie z prezydentem Rivlinem i później na spotkanie z premierem Netanjahu. Yediot Ahronot powołuje się również na rozmowę z anonimowym przedstawicielem władzy w Ramallah, który zauważył, że choć Palestyńczycy widzą szczere intencje amerykańskiej administracji, to nie mają zaufania do premiera Netanjahu, który ich zdaniem utrudni wypracowanie porozumienia.

23.05 – wtorek

Haaretz informuje, że w ciągu drugiego dnia swojej wizyty w Izraelu prezydent Trump spotkał się z prezydentem Abbasem w Betlejem. Po spotkaniu prezydent skonkludował rozmowy z Abbasem i premierem Netanjahu mówiąc, że “pokój nie będzie łatwy”, ale “Palestyńczycy są gotowi by go osiągnąć”, a “jego dobry przyjaciel Benjamin chce pokoju”. Haaretz również poinformował, że podczas spotkania Abbas oznajmił, że jest gotowy rozpocząć negocjacje z Izraelem natychmiast.

24.05 – środa

Minister obrony Avigdor Lieberman powiedział, że martwi go wyścig zbrojeń na Bliskim Wschodzie, jak donosi Haaretz. Oświadczenie to pojawiło się jako komentarz do umowy o współpracy w dziedzinie obronności, którą zawarł prezydent Trump z Arabią Saudyjską, o wartości 110 miliardów dolarów. Wartość tej umowy ma wzrosnąć do nawet 350 miliardów w ciągu 10 lat. Prezydent Trump jednocześnie obiecał premierowi Netanjahu, że jego administracja utrzyma przewagę izraelskiego wojska nad innymi armiami w regionie.

25.05 – czwartek

Jak donosi Yediot Ahronot, prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas, podjął decyzję o obcięciu funduszy przeznaczanych na dostawy elektryczności w Strefie Gazy. Na początku maja Abbas oświadczył, że jest gotów na dodatkowe sankcje dla Gazy, jeśli Hamas nie uzna zwierzchności FatahuW związku z obcięciem funduszy z 40 milionów szekli do 25, Izrael, który jest producentem tej energii, obetnie dostawy o około ¼.

26.05 – piątek

Jak podaje Times of Israel, prezydent Abbas poprosił Jasona Greenblatta, wysłannika prezydenta Trumpa, który przybył do Izraela ponownie w czwartek, o mediacje w sprawie strajku głodowego Palestyńskich więźniów w Izraelu. Prezydent Abbas w swoim przemówieniu do przedstawicieli Fatahu w Ramallah oznajmił, że przekazał Greenblattowi oczekiwania Palestyńczyków i zapewnił, że ten przekaże je Izraelczykom.

27.05 – sobota

Haaretz informuje, że w Tel Avivie odbył się wiec poparcia dla rozwiązania dwupaństwowego. We wiecu wzięło udział 15 tysięcy osób i odczytano na nim przesłanie prezydenta Abbasa dla Izraelczyków. W przesłaniu Abbas napisał, że “nadszedł czas by Izrael uznał Palestynę i zakończył okupację”. Lider opozycji, Izaak Herzog oskarżył na scenie premiera Netanjahu o to, że zaprzepaścił szansę na pokój, która pojawiła się w zeszłym roku, podkreślając, że prezydent Trump rozumie potrzebę trwałego rozwiązania konfliktu.

28.05 – niedziela

Jak podaje Yediot Ahronot, w życie wszedł przepis o depenalizacji marihuany. Izraelska policja oświadczyła, że stosowanie marihuany w przestrzeniach publicznych nadal będzie nielegalne, podobnie jak posiadanie ilości większej niż 15 gramów. Policja będzie od tego momentu decydowała, czy dorosły posiadający więcej niż 15 gramów posiada tą ilość na własny użytek, czy do dystrybucji. Czynnikiem determinującym będzie w tym przypadku sposób pakowania używki. W Knessecie trwają nadal rozmowy nad całkowitą legalizacją marihuany.

29.05 – poniedziałek

Ukraina formalnie wystąpiła o ekstradycję Edwarda Stawickiego, byłego ministra energii i węgla Ukrainy, oskarżonego o malwersacje finansowe. O sprawie poinformowało Jerusalem Post. Zdaniem Ukrainy rozpoczęta wcześniej procedura ekstradycyjna przeciągała się zbyt długo w czasie. Źródła na Ukrainie donoszą, że chodzi o sprzeniewierzenie 42 kilogramów złota i pięciu milionów dolarów w walucie. Stawicki po protestach w 2014 wykorzystał prawo powrotu do ucieczki z kraju i przyjął nazwisko Natan Rosenberg.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *