Przegląd prasy egipskiej 19-25.05.2017

piątek, 19 maja 2017

Portal Egyptian Streets pisze, że egipska Komisja Energii i Ochrony Środowiska omawia nową ustawę mającą na celu uregulowanie budowania elektrowni jądrowych w Egipcie. Nowe prawo nuklearne składa się z 19 artykułów, których celem jest powołanie „władzy wykonawczej w zakresie nadzoru nad budową elektrowni jądrowych”. Pierwsza elektrownia jądrowa w Egipcie ma powstać w wyniku podpisania w 2015 r. umowy z Rosją. Elektrownia w Dabaa, 130 km na północny zachód od Kairu, miałby zdolność produkcji 4,800 MW. Kontrakt jest obecnie sfinalizowany i zawiera klauzule dotyczące wsparcia technicznego, eksploatacji, utrzymania i składów paliwowych. Po zakończeniu tworzenia projektu umowy zostanie ona przesłana do zatwierdzenia przez Radę Państwa. Po zatwierdzeniu przez Radę Egipt zorganizuje w czerwcu inauguracyjną uroczystość, w której wezmą udział prezydent Abdel Fattah Al-Sisi i rosyjski prezydent Władimir Putin. Rosja zapewni rządową pożyczkę w wysokości 25 miliardów dolarów. Pożyczka ta ma zostać wykorzystana do sfinansowania 85% wartości umowy w celu realizacji robót, usług i dostaw. Strona egipska zapłaci pozostałą kwotę w formie rat. Termin pożyczki to 13 lat w okresie od 2016 do 2028 r. z roczą stopą procentową wynoszącą 3%. Budowa zakładu ma zakończyć się w 2022 r., a pierwszy z czterech reaktorów rozpocznie produkcję energii w 2024 r.

sobota, 20 maja 2017

Al Masry Al Youm pisze o obecnie najważniejszym wydarzeniu na Bliskim Wschodzie – Szczycie Islamsko – Amerykańskim/ Prezydent Abdel Fattah al-Sisi udał się do Arabii Saudyjskiej wraz z delegacją, aby wziąć w nim udział. Sisi planuje spotkania z arabskimi prezydentami, by omówić kwestie zwalczania terroryzmu oraz sytuacji w Libii, Syrii, Jemenie, Iraku i Palestynie. W szczycie bierze udział pięćdziesięciu pięciu przywódców państw muzułmańskich wraz z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt zostanie podzielony na trzy główne sesje: pierwsza między urzędnikami saudyjskimi a urzędnikami Stanów Zjednoczonych, druga między krajami Zatoki Perskiej a urzędnikami Stanów Zjednoczonych, a trzecia między przywódcami muzułmańskimi a urzędnikami z USA.

niedziela, 21 maja 2017

Daily News Egypt skupia się na zasobach energetycznych Egiptu. Według gazety Ministerstwo Energii Elektrycznej obiecało sfinalizować kontrakt z Siemensem na budowę farm wiatrowych o mocy 2000 MW, jeśli firma zgodzi się na obniżenie taryfy na zakup mocy wyjściowej. Farma wiatrowa była jednym z projektów przedstawionych podczas szczytu gospodarczego w Sharm El-Szejk w 2015 roku. Źródła w ministerstwie stwierdziły, że obie strony zgodziły się na wszystkie techniczne aspekty projektu, jednak aspekt finansowy pozostaje przeszkodą w zakończeniu umowy. Niemiecka firma oferowała cenę 5,3 eurocenta za KWh, która została odrzucona przez ministerstwo. Źródła odnotowały, że ministerstwo ma zamiar kupić energię z elektrowni wiatrowej Gulf of Suez, która jest realizowana przez Toyotę po cenie 4 centów za KWh. Choć Urząd ds. Nowej i Odnawialnej Energii od dawna dąży do porozumienia z bankami w sprawie finansowania pierwszej fazy projektu na kwotę 180 mln euro, to wysoka taryfa i brak płynności w egipskim systemie przesyłania energii umowa pozostaje zablokowana.

poniedziałek, 22 maja 2017

Egypt Independent donosi, że Egipskie Siły Zbrojne rozprowadziły 2 miliony paczek żywnościowych po niskich cenach, aby zapewnić obywatelom mieszkającym na gęsto zaludnionych obszarach konieczne produkty żywnościowe. Działanie to odbyło się we współpracy z Ministerstwem Dostaw i innymi władzami rządowymi. Cena jednego pakietu została obniżona do z LE 87 do LE25. Dostępnych jest 8 milionów pakietów, a 4 miliony pakietów zostało już rozdanych. Ostateczna partia opakowań powinna być rozprowadzona przed Eid al-Adha. Paczki były przygotowywane Siły Zbrojne i  zawierają kilogram cukru, ryż, fuul (fasola ), trzy paczki makaronu, margarynę, pastę pomidorową i herbatę.

wtorek, 23 maja 2017

Daily News Egypt pisze, ze delegacja Francuskiej Dyrekcji Generalnej ds. Lotnictwa Cywilnego rozpoczęła we wtorek kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Kairze. W poniedziałek delegacja Brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego rozpoczęła swoją inspekcję środków bezpieczeństwa, aby sprawdzić zabezpieczenie pasażerów, towarów i bagaży na lotnisku w Kairze. Brytyjska delegacja składa się z czterech urzędników, którzy oceniają środki bezpieczeństwa na lotnisku. Tego typu kontrole odbywają się co trzy miesiące. W sierpniu 2016 r. niemieckie i rosyjskie delegacje przybyły do ​​Egiptu, aby kontrolować środki bezpieczeństwa na lotniskach w Egipcie w związku z katastrofą rosyjskiego samolotu w październiku 2015 r., Od tamtego czasu Moskwa zawiesiła rosyjskie loty do Sharm El-Szejk. Mimo że egipscy urzędnicy wielokrotnie twierdzili, że rosyjska turystyka zostanie przywrócona do Egiptu, do dnia dzisiejszego sytuacja nie uległa zmianie. Ponadto również Wielka Brytania po tym zdarzeniu zawiesiła loty do Sharm El-Sheikh.

środa, 24 maja 2017

Egyptian Streets donosi, że egipskie władze blokują 21 informacyjnych stron internetowych tłumacząc, że „wspierają one terroryzm”. Na górze listy znajduje się niezależna platforma informacyjna Mada Masr, a następnie Al Jazeera, Al Sharq, Masr Al Arabia, Arabic 21, Huffington Post Arabic, Horria Post, Klmty, Rassd, elshaab oraz wiele innych. Źródła w służbach bezpieczeństwa poinformowały Reutersa, że ​​te strony internetowe są obecnie niedostępne i zablokowane z powodów związków z Bractwem Muzułmańskim lub  finansowania przez Katar.

czwartek, 25 maja 2017

Daily News Egypt pisze, że Minister ds. Inwestycji i Współpracy z Zagranicą Sahar Nasr spotkała się z greckim ambasadorem w Egipcie Michaelem-Christosem Diamessisem w siedzibie ministerstwa, aby omówić greckie inwestycje w Egipcie. Wcześniej w maju parlament po długich dyskusjach zatwierdził nowe prawo inwestycyjne. Ministerstwo oczekuje, że Grecja stanie się jednym z 20 największych krajów inwestujących w Egipcie. Ze swojej strony grecki ambasador pochwalił rozwój stosunków między Egiptem a Grecją, a także rządowy program reform gospodarczych. Zwrócił uwagę, że rynek egipski kreuje możliwości inwestycyjne dla greckich inwestorów. Dodał, że Egipt ma duży potencjał rozwoju, uprzywilejowaną lokalizację geograficzną i duże znaczenie strategiczne na Bliskim Wschodzie i na Morzu Śródziemnym. Wyraził gotowość do współpracy w dziedzinie gospodarki, infrastruktury i energii.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *