Przegląd prasy egipskiej 12-18.05.2017

piątek, 12 maja 2017

Al Masry Al Youm pisze o wzroście cen drobiu i wołowiny przed miesiącem ramadan. Mohamed El Shafei, wiceprzewodniczący Federacji ds. Drób, powiedział gazecie, że całkowita hodowla drobiu w Egipcie to około 700 000 ptaków dziennie. Federacja stara się zwiększyć produkcję do 2,1 mln ptaków dziennie, aby zaspokoić potrzeby obywateli w ramadanie. Prezes Butchers Devision, Mohamed Wahba, powiedział, że głównym powodem podwyżek cen mięsa jest brak rządowego planu rozwoju i ochrony zwierząt. Wezwał rząd do wspierania lokalnych produktów i rozwiązywał problemy związane z lokalną produkcją mięsa. Zwrócił uwagę, że to niedobór gruntów rolnych wiąże się słabością krajowej produkcji. Obecnie Egipt ma ok. 9 milionów feddanów ziemi uprawnej, której ilość prawie sie nie zmieniła od lat 60-tych, od czasów Nassera. Jednocześnie wtedy ziemia służyła jedynie 20 milionom obywateli, natomiast dzisiaj populacja Egiptu wynosi 100 milionów.

sobota, 13 maja 2017

Egyptian Streets pisze, że według egipskiego Ministra Paliw Tarka Al-Molla, Egipt ma osiągnąć samowystarczalność w kwestii gazu ziemnego do końca 2018 r. Al-Molla oświadczył w piątek, że w ciągu ostatnich trzech lat zrealizowano 21 projektów mających na celu rozwój pól naftowych, a do roku 2019 zakończy się kolejne dziewięć projektów. Podczas spotkania z członkami Amerykańskiej Izby Handlowej w Egipcie, Al-Molla zwrócił uwagę, że ministerstwo ma zamiar złożyć do parlamentu nowy projekt dotyczący handlu gazem. Projekt sugeruje także udział sektora prywatnego w tym handlu. Jego zdaniem odkrycie pola Zohr na Morzu Śródziemnym oraz produkcja „West Delta” w Północnej Aleksandrii promują egipską produkcję gazu ziemnego i zaspokoją potrzeby lokalnych rynków. Dane wskazują, że obecnie krajowa produkcja gazu w Egipcie wynosi 4,35 miliarda stóp sześciennych dziennie, a konsumpcja wynosi około 5,2 miliarda. Egipt niedawno odkrył nowe złoża gazu ziemnego. W marcu British Petroleum dokonał odkrycia gazu na północ od Damietty w Delcie wschodniego Nilu. Firma Shell odkryła w 2016 roku 500 miliardów stóp sześciennych gazu ziemnego na Pustyni Zachodniej. Pole Zohr, które zostało odkryte pod koniec 2015 r. uznano za „super giganta”.

niedziela, 14 maja 2017

Al Masry Al Youm donosi, że Wielki Szejk Al Azharu Ahmed al-Tayyeb postanowił powołać komitet do opracowania ustawy o przeciwdziałaniu nienawiści i przemocy popełnianej w imię religii. Będzie nim kierował Mohamed Abdel Salam, doradca prawny Al-Azhar. Abdel Salam powiedział, że odbędzie się kilka spotkań, aby zaproponować pierwsze pomysł Tayyebowi, a potem zostanie przygotowany projekt ustawy do złożenia przed parlamentem. Ustawa ma na celu karanie podżegania do nienawiści i form przemocy w imię religii. Przygotowanie projektu jest działaniem Al-Azhau zmierzającym do walki z ekstremizmem oraz prowadzącym do rozpowszechniania oświeconego dyskursu i kultury tolerancji.

poniedziałek, 15 maja 2017

Egypt Independent pisze o nowym projekcie ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych. Minister Zdrowia Ahmed Emad El-Din ogłosił, że projekt jest rozpatrywany przez Radę Państwa, po tym jak Syndykat Lekarzy stwierdził jego niezgodność z Konstytucją. Nowy system ubezpieczeń zdrowotnych przyzna każdemu obywatelowi kartę elektroniczną na świadczenie usług ubezpieczeniowych. System będzie aktywny po zebraniu informacji o obywatelach we współpracy z Ministerstwem Komunikacji; Zebrane informacje będą zawierać dane osobowe dotyczące każdego obywatela. Natomiast Syndykat Lekarzy twierdzi, że nowy system nie obejmie wszystkich Egipcjan, jak jest w założeniach . Ponadto petycja syndykatu wspomniała, że ​​część nr 40 projektu ustawy zobowiązuje obywateli do zapłaty części kosztów świadczonych usług medycznych i uważa to za wyraźne naruszenie konstytucji.

wtorek, 16 maja 2017

Serwis Egyptian Streets donosi, że prezydent Egiptu, Abdel Fattah Al-Sisi, otrzymał w poniedziałek telefon od amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, z informacją, że ten zamierza odwiedzić Kair. Z oświadczenia wydanego przez kancelarię egipskiego prezydenta wynika, że Trump potwierdził siłę strategicznych stosunków między USA i Egiptem, podkreślając znaczenie uzupełnienia obszarów współpracy. Prezydenci mają spotkać się 21 maja podczas Szczytu Muzułmańsko-Amerykańskiego, który odbędzie się w mieście Riyadh w Arabii Saudyjskiej. Trump podkreślił silną rolę Egiptu w regionie Bliskiego Wschodu, wyrażając uznanie dla jego wysiłków w walce z terroryzmem. Wizyta Trumpa w Arabii Saudyjskiej jest jego pierwszą oficjalną wizytą poza granicami kraju, od czasu objęcia stanowiska prezydenta w styczniu. W szczycie będzie uczestniczyć ok. 24 muzułmańskich krajów, wyłączając Iran. Trump i Al-Sisi spotkali się w Waszyngtonie w kwietniu na zaproszenie pierwszego. Dwustronne stosunki między Egiptem a USA zaczęły się poprawiać po inauguracji prezydentury Trumpa po latach napięć pod administracją byłego prezydenta Baracka Obamy.

środa, 17 maja 2017

Egyptian Streets pisze, że prezydent Sudanu, Omar Al-Bashir, oskarża Egipt o zajęcie trójkąta Halayeb. Al-Bashir powiedział, że Sudan odrzuca możliwość wojny z Egiptem i jest gotowy na arbitraż w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby udowodnić, że ​​trójkąt Halayeb należy do terytorium Sudanu. Dodał również, że  Egiptu zajął ten obszar, gdy Sudan był zajęty powstaniem w Sudanie Południowym.  Zdaniem Al-Bashira egipska okupacja ma poważny wpływ na stosunki dwustronne. Chociaż Al-Bashir twierdzi, że w każdym wywiadzie, że trójkąt Halayeb należy do terytoriów sudańskich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Egiptu nalega, że ​​trójkąt Halayeb jest ziemią egipską. Ambasador Mohamed Al Shazly powiedział dziennikowi Al-Masry Al-Youm, że uważa, że ​​ataki Al-Bashira na Egipt będą wzrastać, gdy ONZ zniesie sankcje nałożone na Al-Chartum za wspieranie terroryzmu.

czwartek, 18 maja 2017

Al Masry Al Youm podaje wyniki najnowszego badania przygotowanego przez Międzynarodową Radę Ludności, we współpracy z Krajową Radą ds. Ludności i Rozwoju oraz Uniwersytetem Assiut na temat małżeństw nieletnich w wioskach w Górnym Egipcie. Wyniki badań podają, że ok. 600 000 z badanych kobiet poniżej 18 roku życia wyszło za mąż, podczas gdy prawo egipskie na to nie zezwala. Średni wiek wchodzenia w związki małżeńskie w Egipcie wynosi 20 lat dla kobiet i 26 dla mężczyzn. Badanie wykazało, że około jedna czwarta zamężnych kobiet w wieku 25-29 lat wyszło za mąż przed 18 rokiem życia. Wskaźnik ten wzrasta do 33,3 procent wśród kobiet w wieku 25-29 lat w wiejskich regionach Górnego Egipt. Badanie wykazało również, że obecnie 3,7 procent dziewcząt, które nie ukończyły 18 lat, jest już w związku małżeńskim.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *