Film dokumentalny: konflikt izraelsko-palestyński

  1. 5 rozbitych kamer”. (2011) reż. Guy Davidi, Emad Burnat

Emad Burnat jest fellahem (rolnikiem), który pochodzi z miejscowości położonej niedaleko Ramallah, na terenie Zachodniego Brzegu. Dzięki jego 5 kamerom mamy okazję zobaczyć życie codzienne w Bil’in oraz wpływ rozbudowy pobliskich osiedli żydowskich na relacje miejscowych z osadnikami, do których niejednokrotnie mieszają się żołnierze IDF. W przeciwieństwie do innych produkcji wielkim plusem tego dokumentu jest ukazanie życia i działań tych, którzy starają się zmienić swoją rzeczywistość poprzez akcje pokojowe.
Znalezione obrazy dla zapytania 5 rozbitych kamer
2.„Szin Bet. Strażnicy Izraela” (2012) reż. Dror Moreh

Słowa, słowa, słowa… – rzekł Hamlet. A o treść czy można spytać? – spytał Poloniusz.
Można. Chociaż dokument opiera się w całości o relacje byłych szefów Szin Bet (izraelskich Służb Bezpieczeństwa) oraz zdjęcia i filmy archiwalne, nie jest on nudny. W dokumencie pojawiają się smaczne kąski w postaci wojny sześciodniowej, intifady, opisów metod przesłuchań, procesu podejmowania kontrowersyjnych decyzji… i w każdym wypadku wypowiedź jest szczera, niezmanipulowana. Wszyscy są zgodni. Od broni ważniejsze w dochodzeniu do pokoju są słowa!

Znalezione obrazy dla zapytania szin bet film web

3.„Witajcie w Hebronie” (2007) reż. Terje Carlsson

Tym razem ocena sytuacji przez siedemnastoletnią Lailę, mieszkającą w Hebronie. Oprócz komentarzy dotyczących codzienności (do których należą ataki osadników i kontrole żołnierzy IDF) mamy okazję przekonać się o czym myśli i marzy zwykła arabska dziewczyna w rzeczywistości, która wcale nie sprzyja osobistemu rozwojowi.

Znalezione obrazy dla zapytania witajcie w hebronie

4.„Narzeczone Allaha” (2008) reż. Natalie Assouline

Natalie Assouline stara się poznać motywacje palestyńskich kobiet, które planowały lub pomagały w samobójczych atakach. By odpowiedzieć na pytanie czym kierują się kobiety decydując się na poświęcenie życia własnego i innych, Natalie wykracza poza religię i więzienne mury ukazując kobiety w nieco innym świetle.

Znalezione obrazy dla zapytania narzeczone allaha

5.„Cień uśmiechu” (2007) też. Tamar Yarom

Szczere relacje izraelskich kobiet, które odbyły obowiązkową służbę wojskową. Opowieści o tym, jak radzą sobie z pogodzeniem dwóch odmiennych światów: świata służby w armii, na froncie oraz normalnego, pośród rodziny i przyjaciół. Dokument przybliża nam również zasady współwystępowania płci, etyki, moralności i władzy w wojennej rzeczywistości, niejednokrotnie podsuwając obrazy od których włosy jeżą się na głowie.

Znalezione obrazy dla zapytania Cień uśmiechu

 

Aleksandra Pawłowska

Absolwentka międzynarodowych studiów kulturowych i stosunków międzynarodowych na specjalizacji bliskowschodniej. Do głównych obszarów zainteresowań badawczych zalicza: współczesny Izrael (polityka, kultura, społeczeństwo), konflikt izraelsko-palestyński, bliskowschodni proces pokojowy oraz historię Żydów na obszarze Europy ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *