Przegląd prasy egipskiej 05 – 11.05.2017

piątek, 05 maja 2017

Al Youm Al Masry donosi, że Komisja Spraw Religijnych Izby Reprezentantów przyjęła w czwartek projekt ustawy regulującą wydawanie fatw generalnych. Określa ona strony upoważnione do wydawania fatw i ustanawia karę co najmniej 6 miesięcy więzienia oraz grzywny w wysokości LE5000 za naruszenie tego prawa. Artykuł pierwszy ustawy wymienia władze wyspecjalizowane w tym zakresie, czyli Al-Azhar; Dar al-Iftaa; Majmaa al-Buhuth al-Islamiya (Islamska Akademia Badawcza); oraz Dyrektorat Fatw w Ministerstwie Zasobów.  Artykuł drugi mówi, że kaznodzieje i nauczyciele z Uniwersytetu Al-Azhar mogą głosić i prezentować religijne wytyczne dla wyznawców związane z ogólnymi sprawami muzułmańskimi, które nie będą uważane za publiczną fatwę.

sobota, 06 maja 2017

Daily News Egypt opisuje sprawę Ahmeda Hosnyego, który w piątek trzech miesiącach na stanowisku prezydenta Uniwersytetu Al-Azhar został zwolniony,  po tym jak nazwał gospodarza telewizjnego Islama Al-Beheiry „apostatą”. Islam Al-Beheiry jest krytykiem muzułmańskiego dziedzictwa naukowego, a także wybitnych muzułmańskimi nauczycieli, takich jak Al-Bukhari, Muslim i Ibn Taimiya. Kilkukrotnie oskarżył Al-Azhar o promowanie ekstremizmu poprzez swoje programy nauczania. W czwartek Hosny wydał oświadczenie, w którym przeprosił za nazwanie Al-Beheiry apostatą, opisując to jako działanie „błędne i sprzeczne z naukami Al-Azhar”. Wielki Imam Al-Azhar Ahmed Al-Tayeb do momentu wybrania następcy Hosnyego mianował na jego miejsce dziekana Wydziału Języka Arabskiego.

niedziela, 07 maja 2017

Egyptian Streets pisze, że Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Egiptu wydał w sobotę orzeczenie w sprawie stwierdzenia niezgodności z prawem nieprzyznawania kobietom pełnego rocznego podwyższenia wynagrodzenia w przypadku przedłużonych bezpłatnych urlopów macierzyńskich. Orzeczenie sądowe zostało wydane w sprawie złożonej przez pracowników Nasser Social Bank, ponieważ część ich żeńskich pracowników otrzymała część lub w ogóle nie otrzymała rocznych podwyżek płac. W orzeczeniu stwierdzono, że roczne podwyżki wynagrodzeń przyznawane pracownikom mają na celu zapewnienie im środków na życie wraz ze wzrostem cen, szczególnie po inflacji. Kobietom, będącym na bezpłatnym urlopie macierzyńskim, nie można odmówić tego prawa. Według egipskiego prawa, kobiety mogą wykorzystać trwający do czterech miesięcy urlop macierzyński, maksymalnie trzy razy, raz na każde dziecko. Nowe prawo o usługach publicznych nie precyzuje, czy prawo dotyczy również kobiet pracujących w sektorach prywatnych, ale kilka źródeł twierdziło, że ma zastosowanie do wszystkich pracowników płci żeńskiej zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

poniedziałek, 08 maja 2017

W Daily News Egypt echa wyborów prezydenckich we Francji. Portal donosi, że prezydent Sisi w niedzielę pogratulował swojemu nowemu odpowiednikowi Emmanuelowi Macronowi. Al-Sisi wyraził chęć współpracy z Macronem w celu rozwijania współpracy między obydwoma krajami w różnych dziedzinach wspólnych interesów. Jednakże egipscy eksperci nie oczekują dużej zmiany w stosunkach egipsko-francuskich.

 

wtorek, 09 maja 2017

Al Masry Al Youm pisze o wzrastających cenach energii elektrycznej. Urzędnicy w Ministerstwie Energetyki twierdzą, że średni koszt produkcji energii elektrycznej podwoił się z 46 piastrów do ponad 90 piastrów na kilowat, z powodu decyzji o dewaluacji funta egipskiego. Od  3 listopada rząd dewaluował funta egipskiego o około jedną trzecią od poprzedniego kursu LE 8.8 w stosunku do dolara amerykańskiego i pozwolił, aby spadł na niższy poziom. Rząd przyjął plan fiskalny w 2014 r., który zmniejszyłby dotacje dla sektora energetycznego w okresie pięciu lat jako sposób na uzupełnienie deficytu budżetowego i ograniczenie wydatków. Źródła gazety dodają, że dotacje na energię elektryczną wzrosły z LE31 do LE62 miliardów. Subwencje dostarczane przez rząd zostaną rozdzielone na siedem lat, począwszy od 2014 r., a kończąc w 2020 r., zamiast na pięć lat, jak już zostało ogłoszone. Wcześniejsza podwyżka cen energii elektrycznej  miała miejsce w lipcu 2015 r. W sierpniu 2016 r. rząd ogłosił, że zwiększy ceny energii elektrycznej o 40 procent – w zależności od zakresu zużycia energii elektrycznej – w ramach planu naprawy finansów kraju poprzez wyeliminowanie subwencji energetycznych w ciągu najbliższych kilku lat.

środa, 10 maja 2017

Egipt przygotowuje się do ramadanu i Al Masry Al Youm przekazuje, że rząd zgodził się wypłacić dotację o wartości 1 miliarda LE dla posiadaczy kart racjonalizacyjnych w świętym miesiącu. Minister finansów, Amr al-Garhy, powiedział we wtorek, że dotacja zostanie wypłacona w ciągu jednego miesiąca, aby zmierzyć się z niedawnymi podwyżkami cen. Powiedział Al-Masry Al-Youm, że suma zostanie pobrana z budżetu ogólnego. Każdy obywatel otrzyma LE14 oraz dodatkowe 2 kg cukru. Obywatele mogą również wybrać inne podstawowe towary o wartości LE14 poza cukrem. Ghada Waly, minister ds. Solidarności społecznej, powiedział, że środek ten stanowi część pakietu ochrony socjalnej i został wprowadzony tylko na okres ramadanu.

czwartek, 11 maja 2017

Egypt Independent donosi o oburzeniu wśród egipskiej opinii publicznej po wypowiedzi muzułmańskiego duchownego Salama Abdel Galila. W telewizyjnym wystąpieniu powiedział, że chrześcijanie i Żydzi to „apostaci”. Podczas programu Abdel Galil tłumaczył odpowiednie wersety z Koranu dotyczące niewierzących. Lokalne media poinformowały, że Abdel Galil stanie przed sądem 25 czerwca pod zarzutem „obrazy religijnej”, ponieważ jego wypowiedzi były obraźliwe dla chrześcijaństwa i judaizmu. Duchowny został zawieszony w czynnościach kaznodziei w meczetach. Podobnie władze kanału El-Mehwar, w którym Adbel Galil prowadził swój program, wydały oświadczenie, mówiąc, że program został zawieszony. Islamski Zespół Badawczy zrzeszony w Al-Azhar opublikował w czwartek oświadczenie wyjaśniające, że opinie Abdela Galila reprezentują jego punkt widzenia i nie są w żaden sposób powiązane z tą instytucją. Duchowny wydał oświadczenie usprawiedliwiające jego kontrowersyjne stwierdzenia. Powiedział, że islam stoi na stanowisku, że ​​sama koncepcja chrześcijaństwa jest zniekształcona, co nie oznacza, że ​​islam pozwala zabijać i okradać wyznawców tej religii.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *