Przegląd prasy egipskiej 28.04 – 04.05.2017

piątek, 28 kwietnia 2017

Al Masry Al Youm pisze o proponowanych zmianach w prawie dotyczącym cudzoziemców. Komitet Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Izby Reprezentantów zatwierdził w czwartek projekt, który ma na celu zmiany niektórych przepisów ustawy nr 89 z 1960 r. „O wjeździe i zamieszkiwaniu cudzoziemców w Egipcie” oraz ustawy z 1975 r. „O narodowości egipskiej” . Celem projektu ustawy jest ustanowienie nowego systemu pobytu cudzoziemców w Egipcie zależnego od „depozytu lokacyjnego”. Jest to związane z wzmożonymi żądaniami cudzoziemców o uzyskanie pozwoleń na pobyt w kraju, co jest efektem zmian zachodzących w regionie. Zdaniem autorów projektu, wprowadzenie depozytu zagranicznego w bankach egipskich jest inwestycją pośrednią i zachęca Arabów i inwestorów zagranicznych do udziału w projektach gospodarczych w Egipcie. W ramach pobytu na systemie depozytowym cudzoziemcy będą ubiegać się o zezwolenie na pobyt w zamian za depozytowanie w bankach egipskich obcej waluty. Po 5 latach pobytu w Egipcie będą mogli ubiegać się o obywatelstwo. Władze będą miały prawo zaakceptować lub odrzucić wniosek o obywatelstwo. Wielkość depozytu nie została jeszcze określona i zostanie podana później w opracowanej już ustawie.

sobota, 29 kwietnia 2017

Egipt żyje wizytą papieża Franciszka w Kairze. Egyptian Streets pisze o mszy św., którą papież odprawił w sobotę dla ponad 25 000 Egipcjan z sześciu różnych wyznań katolickich na stadionie Sił Powietrznych. Modlitwy odbywały się pod ścisłą kontrolą bezpieczeństwa. Wejście było dozwolone tylko tym, którzy zostali zaproszeni na mszę. Wierni przyjeżdżali wcześnie rano na stadion, machając flagami Egiptu i Watykanu, aby powitać papieża. Papież Franciszek przybył do Egiptu w piątek na krótką wizytę, podczas której spotkał się z prezydentem Abdelem Fattah Al-Sisi i Wielkim Imamem Al Azharu Ahmede Al-Tayebem. Papież Franciszek także spotkał się z papieżem Tawadrosem II, aby podpisać historyczne porozumienie, w którym Kościoły katolickie i prawosławne rozpoznają chrzest udzielany w tych dwóch wyznaniach. Wizyta papieża Franciszka odbywa się mniej niż miesiąc po tym, jak tzw. Państwo Islamskie przeprowadziło dwa ataki kościoły w Egipcie, zabijając 47 osób i raniąc ponad 100. Na konferencji pokojowej w Kairze papież Franciszek wezwał przywódców muzułmańskich do zjednoczenia się przeciwko bojownikom, którzy zabijają chrześcijan w imię Boga. Papież modlił się również w kościele św. Pawła, gdzie w grudniu 2016 r. miał miejsce zamach. Media zaznaczają, że głowa Kościoła Katolickiego odmówiła jazdy samochodem pancernym, mówiąc, że Egipt jest spokojnym miejscem.

niedziela, 30 kwietnia 2017

Dział biznesowy Daily News Egypt pisze, że szwajcarski sąd wydał orzeczenie zobowiązujące Egipt do zapłaty odszkodowania w wysokości 2 miliardów dolarów amerykańskiemu koncernowi Ampal-American Israel Corporation za szkody spowodowane zaprzestaniem eksportu gazu ziemnego z Egiptu do Izraela w 2012 r. Źródła rządowe ujawniły, że Egipt zamierza negocjować, po tym jak sąd  odrzucił odwołanie złożone przez rząd. Izraelska gazeta Haaretz cytowała źródło mówiące, że rząd egipski nie zapłacił zobowiązań niedawno nałożonych przez międzynarodowe sądy. Jeśli Egipt nie zapłaci, będzie to miało wpływ na przyszłość inwestycji zagranicznych i niższy rating kredytowy kraju.

poniedziałek, 01 maja 2017

W Daily New Egypt echa święta pracy. W związku z jego obchodami w Egipcie, robotnicy kontynuują strajki. Występują przeciwko nieuczciwym płacom i niezorganizowanymi przepisami prawa pracy. Obecny protest jest częścią serii strajków, w których Egipcjanie domagają się do swoich praw. Większość protestujących została zatrzymała aresztowana lub zatrzymana zatrzymania. Żądania pracowników koncentrowały się głównie na opóźnieniach w wypłacaniu pensji lub nie otrzymywaniu rocznych premii. Indeks demokratyzacji wskazuje, że w Egipcie od maja 2016 odbyły się  244 protesty. Strajki robotników spowodowały 186 aresztowań i zawieszenie 2.691 pracowników. Warunki pracy w Egipcie pogarszają się, zwłaszcza po serii podwyżek cen w kraju. Spowodowała je niedawna decyzja rządu, która ma na celu realizację warunków pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF). Ceny większości produktów, w tym podstawowych towarów, wzrosły w bardzo krótkim okresie, co wywarło duży wpływ na obywateli o niskich dochodach.

wtorek, 02 maja 2017

Egypt Independent przytacza opinię prezydenta Al Sisiego na temat wzrostu ludności w Egipcie. Jego zdaniem to zjawisko jest nie mniej groźne niż terroryzm, ponieważ ubóstwo pcha ludzi w stronę ekstremizmów. Prezydent zauważył, że wzrost populacji wsi jest większy niż średnia w państwie, chociaż tempo rozwoju państwa powinno być szybsze niż wzrost liczby mieszkańców. Pochwalił się również, że w momencie objęcia przez niego rządów projekty rozwoju sanitariatów w Górnym Egipcie wynosiły 12 procent wszystkich projektów rozwojowych na tym terenie, a teraz stanowią  25 procent. Do końca czerwca 2018 osiągną poziom 40 procent. Prezydent wezwał media do współpracy na rzecz planowania rodziny przez Egipcjan. Sisi powiedział, że Egipt rozważa prawa mające ograniczyć wzrost populacji w kraju. Zdaniem Abu Bakra al-Gindiego, prezesa Centralnej Agencji Mobilizacji i Statystyki (CAPMAS) , tempo wzrostu liczby ludności w Egipcie jest pięciokrotnie większe niż w Chinach i ośmiokrotnie niż w Korei Południowej. Jego zdaniem powolny wzrost gospodarczy, w porównaniu do wzrostu liczby ludności, spowoduje, że duży odsetek społeczeństwa będzie cierpieć z powodu niskich standardów życia. Według CAPMAS, Egipt odnotował 23,7 procentowy wzrost liczby ludności w okresie od 2006 r. do początku 2016 r. Około 27,8 procent ludności egipskiej żyje obecnie poniżej granicy ubóstwa.

środa, 03 maja 2017

Daily News Egypt donosi, że prezydent Abdel Fattah Al-Sisi ratyfikował poprawkę do ustawy o protestach, która została niedawno zatwierdzona przez parlament. Nowy artykuł 10 reguluje sposób powiadamiania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o jakimkolwiek zaplanowanym proteście. Poprawka do art. 10 stanowi, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych musi złożyć prośbę do sędziego o anulowanie lub przełożenie demonstracji, przeniesienie jej w inne miejsca lub zmianę jej trasy. Następnie sędzia musi natychmiast wydać decyzję oraz jej uzasadnienie. Wcześniej artykuł dawał Ministerstwu Spraw Wewnętrznych prawo do niezależnego zakazu protestów.

czwartek, 04 maja 2017

Egyptian Street opisuje wizytę prezydenta Abdela Fattah Al-Sisiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), gdzie pojechał w środę, aby omówić stosunki dwustronne. Al-Sisi spotkał się z szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem, następcą emira Abu Dhabi i zastępcą najwyższego dowódcy sił zbrojnych ZEA. Omówili kilka kwestii regionalnych i międzynarodowych w dziedzinach polityki, gospodarki i rozwoju. Wizyta ma na celu zwiększenie współpracy między obydwoma krajami poprzez zwiększenie inwestycji i współpracy gospodarczej. Jest to druga wizyta Al-Sisiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W grudniu wziął udział w obchodach 45. Narodowego Dnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *