A-WA. Czy Ty też jesteś na tak?

Trzy piękne żydowskie siostry, które podbijają arabski świat? To właśnie A-WA, zespół muzyczny, który tworzą siostry Haim: Tair, Liron oraz Tagel. Z wykształcenia tylko jedna z nich jest muzykiem, jednak to właśnie działalność muzyczna przyniosła im ogromną popularność wśród izraelskiego społeczeństwa, i to zarówno wśród Żydów, jak i Arabów.

Największą muzyczną inspiracją jest dla sióstr tradycyjna żydowska muzyka jemeńska, którą słyszały od swoich dziadków, przybyłych do Izraela właśnie z Jemenu. Jak same opowiadają, kiedy były małymi dziewczynkami, także w szkole śpiewały tradycyjne jemeńskie melodie. Szkoła mieściła się w Shaharut, małej wiosce położonej w południowej części pustyni Negew, skąd pochodzą siostry Haim.

Twórczość A-WA to niesamowite połączenie tradycji ze współczesnymi nurtami muzycznym, głównie muzyką elektroniczną, rytmami reggae oraz hip-hopowymi bitami. A to wszystko w języku z arabskim, z jemeńskim akcentem dziewcząt. Świetnej muzyce towarzyszą oryginalne teledyski, gdzie tradycyjne stroje przeplatają się z niebieskimi dresami Adidasa. Najbardziej znany utwór „Habib Galbi” ma na Youtubie już ponad 7 milionow wyświetleń. O wielkiej popularności zespołu świadczy także fakt, że to właśnie ich kawałek, jako pierwszy w historii utwór w języku arabskim, stanął na szczycie izraelskiej poplisty.

Mam nadzieję, że Wy też jesteście na tak! („Awa” to w slangu arabskim „tak”)

Jeśli dalej nie jesteści przekonani, poniżej wrzucam krótki filmik z koncertu A-WA w Tel Awiwie. Jeśli już Was przekonałam, to zapraszam do słuchania. Nie zapomnijcie o teledyskach!

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony zespołu: https://www.a-wamusic.com/

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *