Przegląd prasy egipskiej 21 – 27.04 2017

piątek, 21 kwietnia 2017

Egypt Independent podaje za Agencją Reuters’a, że Aya Hijazi, Egipcjanka z obywatelstwem USA, która została aresztowana w Egipcie trzy lata temu w związku z zarzutami handlu ludźmi, wróciła w czwartek do Stanów Zjednoczonych, w towarzystwie wyższego urzędnika Białego Domu. Hijazi założyła organizację pozarządową Belady promującą lepsze życie dzieci ulicy. Przez 33 miesiące przebywała w areszcie z naruszeniem prawa egipskiego, zgodnie z którym maksymalny okres aresztowania przed sądem wynosi 24 miesiące. Aya Hijazi wraz z siedmioma innymi osobami, które pracowały z dziećmi ulicy  została w niedzielę uniewinniona przez sąd kairski po trzech latach przebywania w egipskim więzieniu. W sprawę zaangażował się osobiście prezydent Donald Trump. Zapytał prywatnie prezydenta Egiptu Abdela Fattah al-Sisi o pomoc w tej sprawie, gdy Sisi odwiedził Biały Dom 3 kwietnia, chociaż Trump nie wspominał o tej sprawie publicznie.

sobota, 22 kwietnia 2017

Daily News  Egypt donosi, że po trzeciej próbie porwania od początku kwietnia, w piątek dziesiątki mieszkańców Al-Arish przeprowadziły rozruchy i zablokowało drogi prowadzące do głównych placów w mieście. Protestujący zablokowali kilka dróg, aby okazać gniew z powodu „braku bezpieczeństwa” w mieście. Poseł Hossam Tawfiq powiedział, że protesty w piątek przeprowadzono przede wszystkim przez członków plemienia Al-Fawakhryiam.  Do pierwszej próby porwania doszło na początku kwietnia, kiedy starszy członek plemienia Al-Fawakhryi został uprowadzony przez bojowników uważanych za członków grupy Prowincji Sinaj. Druga próba porwania nie powiodła się.  Wydarzeniem, które popchnęło tubylców do protestów było porwanie biznesmena Mohameda Al-Kously. Mieszkańcy miasta mówią, że „bojownicy mogą wchodzić i wychodzić do miasta, zabijać, kraść i porwać cywili, a policja wkracza się tylko wtedy, gdy nastąpi katastrofa”.  W zeszłym tygodniu rząd ogłosił godzinę policyjną w kilku częściach Synaju Północnego, w tym w Al-Arish. W ciągu weekendu dwóch policjantów zostało zabitych w dwóch oddzielnych wybuchach na Synaju Północnym.

niedziela, 23 kwietnia 2017

Egypt Independent pisze o odbywającej się wizycie prezydenta Egiptu Abdel Fattaha al-Sisi’go w Arabii Saudyjskiej. Wizyta ta odbywa się w odpowiedzi na zaproszenie króla w celu wznowienia współpracy obu państw. Stosunki między Egiptem a Arabią Saudyjską stały się napięte, ponieważ w październiku Egipt głosowała za dwoma projektami Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącymi Syrii. W następstwie Królestwo zawiesiło na trzy miesiące dostawy ropy od Aramco, przedsiębiorstwa państwowego pod przewodnictwem księcia Mohammada bin Salmana, do Egiptu bez wyraźnego uzasadnienia. Arabia Saudyjska zawiesiła również wszelkie porozumienia i umowy podpisane podczas wizyty Salmana w Kairze w kwietniu 2016 r. dotyczące handlu, przemysłu i walki z korupcją. Jednak ostatnio stosunki między Egiptem a Arabią Saudyjską poprawiły się, ponieważ Aramco wznowiło dostawy produktów naftowych do Egiptu. Sisi i król Salman spotkali się na niedawnej 28. sesji zwyczajnej Szczytu Państw Arabskich w Jordanii, podczas której omawiali różne aspekty stosunków między obydwoma krajami i sposobami ich wzmocnienia.

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Egypt Independent opisuje nowy pomysł władz Kairu. Gubernator miasta Atef Abdel-Hameed zapowiedział, że od poniedziałek w stolicy pojawi się więcej centrów recyklingu, aby kairczycy mogli zarabiać dodatkowe pieniądze w zamian za ich nadające się do recyklingu śmieci.nPunkty pojawią się w kilku dzielnicach po tym, jak w zeszłym miesiącu zostały uruchomione dwa pierwsze punkty zostały uruchomione w Heliopolis, dzięki którym udało się zachować czyste ulice. Gubernator dodał, że państwo pomoże również osobom i organizacjom pozarządowym, które próbują otworzyć własne punkty, przyznając im licencje i udostępniając strategiczne lokalizacje. Ceny dla każdego nadającego się do recyklingu przedmiotu są zazwyczaj umieszczane na białym znaku przed punktami. Skupują puste aluminiowe puszki za LE10 za kilogram, plastikowe LE3 za kilogram, kartoniki LE1 za kilogram, papier i szkło odpowiednio LE0.80 i LE 0.20 za kilogram. Nadia Henry z kairskiego magistratu mówi, że celem  tego przedsięwzięcia jest przekonywanie ludzi do znaczenia recyklingu i stworzenie im możliwości do bycia odpowiedzialnym za czystość swojego kraju. Zdaniem Banku Światowego, Kair produkuje codziennie ponad 15 000 ton odpadów stałych, z czego  40 procent pozostaje na ulicach.

wtorek, 25 kwietnia 2017

Daily News Egypt pisze o nowym projekcie ustawy o Al-Azharze, który ma być omówiony w środę w parlamencie egipskim. Projekt ustawy ma na celu ograniczenie kadencji Wielkiego Imama do sześciu lat, dodając, że może być wybrany tylko na dwie kadencje. Zgodnie z propozycją, którą przedstawił parlamentarzysta Mohammed Abu-Hamed, będzie można sądzić Wielkiego Imama Al-Azharu, a jeśli naruszy swoje obowiązki będzie można go odwołać. Poseł apeluje o oddzielenie wydziałów nie-religijnych na Uniwersytecie Al-Azhar w celu utworzenia nowego nie-religijnego Uniwersytetu Imama Mohammeda Abdu. Według projektu ustawy co najmniej cztery kobiety powinny należeć do Komitetu Uczonych Al-Azhar. Ustawa wywołuje wiele sprzeciwu. Sekretarz parlamentarnej Komisji Religii, Omar Hamroush, twierdzi, że jest ona „sprzeczna ze statusem Al-Azhar”, opisując ją jako „część kampanii przeciwko instytucji”. Inni twierdzą, że ustawa ta jest wbrew tradycji i konstytucji, która mówi, że Al Azhar jest osobnym ciałem i nie ma prawa ograniczać kadencji Wielkiego Imama. Al-Azhar stanął w obliczu krytyki po ataku na dwa kościoły na początku kwietnia. Krytyka przez osoby publiczne i media wzrosła po wystąpieniu prezydenta Abdela Fattah Al-Sisi, który potwierdził potrzebę odnowienia retoryki religijnej i utworzenie nowego ciała do walki z terroryzmem. Wielki Imam Al-Azharu szejk Ahmed Al-Tayeb opisywał krytykę jako „zorganizowaną kampanię prowadzoną przez niektóre media wobec Al-Azharu”.

środa, 26 kwietnia 2017

Al Masry Al Youm donosi, że [rezydent Abdel Fattah al-Sisi przysięgnął do Boga, że nie pozostanie przy władzy wbrew woli narodu. Była to odpowiedź za zadane mu pytanie podczas sesji trzeciej Narodowej Konferencji Młodzieży w Ismailii, w północno-wschodnim Egipcie: „A jeśli nie wygrasz w wyborach?” Sisi nie wykluczył startu w wyborach prezydenckich w 2018 roku, ale powiedział, że odejdzie, jeśli Egipcjanie głosują przeciwko niemu. Prezydent wezwał Egipcjan do głosowania w nadchodzących wyborach: „Idźcie [do urn wyborczych] i powiedzcie, co chcecie, to jest wasz obowiązek wobec kraju”. Podczas spotkanie Sisi wyjaśnił także, że rząd podejmuje działania, aby ograniczyć gwałtowny wzrost cen, dodając, że trudne warunki gospodarcze Egipt są tymczasowe.

czwartek, 27 kwietnia 2017

Al Masry Al Youm podaje wyniki najnowszego raportu organizacji Reporterzy Bez Granic. Wedłu niego Egipt stoi na 161 z 180 krajów na całym świecie w rankingu pokazującym wolność prasy w kraju. Egipt i Bahrajn przyłączyły się do listy krajów, które skazują dziennikarzy na więzienie, tuż obok Turkmenistanu oraz Syrii, którą organizacja uznała za „najbardziej trudny i niebezpieczny region dla dziennikarza”. Organizacja potępiła sytuację dziennikarzy w kilku krajach Bliskiego Wschodu, takich jak Iran, który zajął 165 miejsce, a według raportu arbitralnie zatrzymał dziesiątki dziennikarzy. Czerwony wskaźnik w nomenklaturze organizacji, odzwierciedla kraje, w których sytuacja prasy jest oznaczona jako „trudna”, obejmuje większość mapy świata. Czarny wskaźnik określa kraje, w których sytuacja prasy jest „bardzo niebezpieczna”. Do takich krajów należy Egipt.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *