Przegląd prasy izraelskiej 17.04-23.04.2017

17 kwietnia, poniedziałek
Jak podaje Yediot Ahronot, około 1500 Palestyńczyków osadzonych w izraelskich więzieniach rozpoczęło strajk głodowy. Celem protestu ma być uzyskanie lepszych warunków odbywania kary, jak również zaprzestanie przez Izrael praktyki osadzania więźniów bez wyroku. Izrael zaprzecza, jakoby Palestyńczycy przebywali w więzieniach w nieodpowiednich warunkach. Strajkowi głodowemu towarzyszą demonstracje poparcia odbywające się na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

 

18 kwietnia, wtorek

Yediot Ahronot informuje, że Chalil Al-Hajja oznajmił, że Hamas nie obawia się gróźb wystostowanych przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmuda Abbasa. Abbas wcześniej poinformował opinię publiczną, że jest gotowy podjąć “bezprecedensowe działania” w celu przywrócenia politycznej jedności Gazy i Zachodniego Brzegu. Al-Hajja dodał, że Hamas nie odda kontroli nad Gazą i rząd Fatahu nie jest w stanie zmusić do tego jego organizacji.

 

19 kwietnia, środa

Times of Israel podaje, że 3 maja prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas, spotka sięz prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu. Sekretarz prasowy Białego Domu, Sean Spicer, poinformował, że celem wizyty będzie zapewnienie opinii publicznej, że zarówno Stany Zjednoczone jak i Palestyńczycy są oddani poszukiwaniu rozwiązania, które miałoby doprowadzić do ostatecznego zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Portal informuje również, że w następnym tygodniu minister obrony Avigdor Lieberman spotka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Szojgu i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. W lutym tego roku Lieberman i Ławrow w rozmowie telefonicznej omawiali kwestię ponowienia starań dyplomatycznych o rozwiązanie konfliktu. Nadchodząca wizyta ma prawdopodobnie związek z poparciem Izraela dla amerykańskiego ataku na syryjską bazę wojskową, potępionego przez Rosję.

 

20 kwietnia, czwartek
Haaretz informuje, że Izrael wydał swoim ambasadorom polecenie, by pracowali z przedstawicielami państw w celu zablokowania decyzji organizacji FIFA o zabronieniu drużynom piłkarskim z sześciu osiedli na Zachodnim Brzegu udziału w rozgrywkach międzynarodowych. Przewodniczący Palestyńskiej Organizacji Piłki Nożnej, Dżibril Radżub, poprosił wcześniej, by problem udziału drużyn osadniczych był poruszony przez radę FIFA 9 maja i przez kongres FIFA 11 maja.

 

21 kwietnia, piątek
Jak podaje Haaretz, Izrael ponownie otworzył przejście graniczne z Egiptem w Tabie, pozwalając ponownie na podróż Izraelczyków na Synaj. Biuro Antyterrorystyczne informuje jednocześnie, że zagrożenie dla Izraelczyków podróżujących po Półwyspie nadal “pozostaje poważne”.

 

22 kwietnia, sobota

Jerusalem Post informuje, że pracownik UNRWA, Suhail al-Hindi, zrezygnował ze swojego stanowiska ze względu na podejrzenia o bycie wybranym do przywództwa Hamasu. UNRWA zawiesiło al-Hindiego w lutym rozpoczynając śledztwo dotyczące oskarżenia, które wypłynęło w raporcie COGAT.

 

23 kwietnia, niedziela

Izraelski rząd ratyfikował umowę z Chinami umożliwiającą Chińczykom podejmowanie pracy w Izraelu, o czym poinformował dziennik Haaretz. Negocjacje prowadzące do ratyfikacji umowy trwały kilka lat. Ostatnią kwestią, którą poruszały obie strony było wymaganie Pekinu, by jego obywatele nie byli zatrudniani na osiedlach na Zachodnim Brzegu, czy we Wschodniej Jerozolimie.Oficjalnym powodem tego żądania były kwestie bezpieczeństwa, ale zdaniem izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych prawdziwy powód był polityczny.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *