Przegląd prasy egipskiej 14-20.04.2017

piątek, 14 kwietnia 2017

Egypt Independent pisze, że posłanka Zeinab Salem proponuje zwiększanie kary za molestowananie kobiet, rozważając  nawet aby kastrację. W wypadku, gdyby  napastnik popełnił przestępstwo więcej niż jeden raz, karą mogłaby być kastracja. W ostatnim czasie egipski parlament  zaakceptował zaostrzenie ustawy o postępowaniu karnym w sprawie zgwałcenia dzieci. Osoby winne odsiadywałyby wyrokminimum trzech lat więzienia oraz zapłaciły grzywnę nie mniej niż 50 000 LE.
Poprzednie prawo dotyczące molestowaniaseksualnego wydane w 2014 r.  zakładało co najmniej sześciomiesięczną karę pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 3 000 funtów egipskich.

sobota, 15 kwietnia 2017

Al Masry Al Youm donosi o wybuchu gazociągu w dzilnicy New Cairo w Kairze, w wyniku którego zginęła jedna osoba została zabita, a 17 zostało rannych. Źródła informują, że ładowarka używana do utrzymania systemu kanalizacyjnego w okolicy najechała na gazociąg i wywołała pożar. Kierowca ładowarki został zatrzymany w celu zbadania sprawy.

niedziela, 16 kwietnia 2017

W Egypt Independent pojawiła się informacja, że egipski parlament rozważa możliwość uchwalenia ustawy o narzuceniu miesięcznego abonamentu dla użytkowników Facebooka. Raporty medialne mówią, że prawo to zmusi Egipcjan do zapłaty LE200 miesięcznie za używanie Facebooka.
Zdaniem parlamentarzystów prawo to pomogłoby rządowi w monitorowaniu przestępstw związanych z cyberprzestępczością oraz ograniczyło użytkowników, którzy szkodzą reputacji Egiptu, przyczyniają się do upowszechniania fałszywych wiadomości lub zachęcają ludzi zaburzenia do porządku publicznego i jedności narodowej. Projekt ustawy ma zostać przedstawiony do dyskusji w Parlamencie w ciągu najbliższych kilku dni.

poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Daily News Egypt donosi o postępach w śledztwie dotyczącym zamachów bombowych na kościoły w Niedzielę Palmową. Policja ogłosiła, że aresztowano 13 rzekomych. Podejrzani prawdopodobnie posiadali duże ilości broni i materiałów wybuchowych. Według oświadczenia ministerstwa aresztowani byli członkami zakazanego Bractwa Muzułmańskiego. W oświadczeniu dodano, że 13 osób miało za zadanie podłożenie bomb w kilku miastach i atak koptów, personel bezpieczeństwa oraz instytucji państwowych „w celu rozprzestrzeniania chaosu”. W ostatnich dniach wzrosła obecność służb bezpieczeństwa na ulicach – pilnują uliczek w pobliżu kościołów, blokują samochody i sprawdzają pieszych zbliżających się do kościołów.

wtorek, 18 kwietnia 2017

Egypt Independent pisze, że Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wdrożyć system monitorowania leków mający na celu kontrolę rynku farmaceutycznego, wyeliminowanie nadużyć związanych z narkotykami oraz zapobieganie rozprzestrzeniania się nielegalnych i nieznanych leków w Egipcie. Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z firmami farmaceutycznymi, pracuje nad uruchomieniem nowego systemu jako „sieci centralnej”, która będzie służyć jako baza danych dla wszystkich leków sprzedawanych na rynku. System jest elektronicznym narzędziem, które monitoruje lek od jego produkcji w fabrykach, aż po jego dystrybucję do aptek, a wreszcie dostawę do klientów. Ali Auf, szef Generalnego Wydziału Handlowców Narkotyków w Federacji Izb Handlowych Egiptu (FECC), powiedział, że zastosowanie tego systemu wymaga ogromnej ilości pieniędzy na jego przygotowanie, w tym cyfrowych maszyn drukarskich, optycznych urządzeń odczytu i innych urządzeń elektronicznych – w Turcji i Stanach Zjednoczonych wdrożenie systemu zajęło osiem lat, a Arabia Saudyjska opóźniła aktywizację o pięć lat. Gazeta przypomina, że w ostatnich miesiącach 2016 r. spółki farmaceutyczne, dystrybutorzy i apteki zostali oskarżeni o wykorzystanie decyzji rządu  dotyczącej zwiększeniu cen leków sprzedawanych w Egipcie, przez co osiągnęli ogromne zyski.

środa, 19 kwietnia 2017

Daily News Egypt pisze o wizycie Ministra Spraw Zagranicznych Egiptu Sameha Shoukry’ego  w Khartoumie w Sudanie, gdzie spotkał się z prezydentem Omarem Al-Bashirem. Wizyta miała omówći stosunki między obydwoma krajami oraz sprawy handlu dwustronnego, a także możliwość zniesienia przez Khartoum zakazu importu niektórych produktów rolnych i ceramiki z Egiptu. Stosunki między Egiptem i Sudanem uległy od lipca 2013 r. 7 kwietnia Sudan wydał decyzję zobowiązującą obywateli Malezji oraz Egipcjan w wieku od 18 do 49 lat do uzyskania wiz wjazdowych do kraju z ambasad i konsulatów. Przepis wyklucza kobiety, dzieci i mężczyzn powyżej 50 roku życia, twierdząc, że decyzja ta została podjęta na czas określony, aby  skontrolować wyjazdy do Sudanu. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Gharlib Allah Khidir powiedział, że Sudan jest zaangażowany w podpisanie porozumienia z Egiptem w sprawie ułatwienia wjazdu i pobytu Egipcjan w Sudanie.

czwartek, 20 kwietnia 2017

Egypt Independent donosi, że premier Sherif Ismail ogłosił wprowadzenie godziny policyjnej na części Półwyspu Synaj, na obszarze między Tal Rafah na wschodzieprzez Al-Ouga na zachodzie aż do góry Al-Halal. Godzina policyjna zaczyna się o godz. 19.00 i kończy o 6.00 rano następnego ranka z wyjątkiem miasta Al-Arish i drogi międzynarodowej, gdzie rozpoczyna się o godz. 1.00 i kończy o 5.00, aż do odwołania. W środę po południu aparat bezpieczeństwa zabił sprawcę ataku na punkt kontrolny w pobliżu klasztoru św. Katarzyny na Synaju Południowym. Bezpośrednio po wydaniu oświadczenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o ataku, przyznała się do niego grupa bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *