Przegląd prasy egipskiej 07.04-13.04

piątek, 07 kwietnia 2017

Al Masry Al Youm donosi, że egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie wyrażające zaniepokojenie amerykańskim atakiem rakietowym na Syrię. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Stany Zjednoczone i Rosję do działania na podstawie legitymizacji międzynarodowej by powstrzymać do konflikt oraz wypracować kompleksowe i ostateczne rozwiązanie kryzysu syryjskiego. „Arabska Republika Egiptu obawia się poważnych konsekwencji kryzysu w Chan Sheikhun, gdzie stwierdzono użycie zabronionych gazów trujących w stosunku do niewinnych syryjskich cywilów ” – czytamy w oświadczeniu. Egipt podkreślił znaczenie uniknięcia eskalacji sytuacji w Syrii w celu zachowania bezpieczeństwa tego narodu i mieszkańców Bliskiego Wschodu. Oświadczenie mówiło również, że Egipt uważa, że ​​rząd syryjski musi niezwłocznie zakończyć konflikt zbrojny w Syrii w drodze negocjacji, pod nadzorem Narodów Zjednoczonych. Egipt wezwał także USA i Rosję do wypełnienia ich międzynarodowych zobowiązań w zakresie zachowania pokoju i bezpieczeństwa poprzez osiągnięcie kompleksowego i rozstrzygającego rozwiązania kryzysu syryjskiego, który stale pogłębia się.

sobota, 08 kwietnia 2017

Daily News Egypt przywołuje stanowisko Al-Azharu, który potępił piątkowy atak terrorystyczny w Sztokholmie. W oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej, Al-Azhar wyraził solidarność z ofiarami i szwedzkim rządem, wzywając do międzynarodowych wysiłków na rzecz zwalczania terroryzmu.

niedziela, 09 kwietnia 2017

Wszystkie media donoszą o atakach bombowych na koptyjskie kościoły, do których doszło tego dnia w dwóch miastach. Pierwszy atak miał miejsce w Tancie, natomiast drugi w Aleksandrii. Do eksplozji w aleksandryjskim kościele św. Marka doszło kilka minut po opuszczeniu go przez koptyjskiego patriarchę Tawardosa II. Do zamachów, w których według wstępnych szacunków zginęło ok. 40 osób, a dziesiątki zostały ranne, przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Egypt Independent rozważa konsekwencje wprowadzenia przez prezydenta Al Sisiego trzymiesięcznego stanu wyjątkowego, który jest konsekwencją niedzielnych zamachów. W niedzielny wieczór Sisi wystąpił w telewizji państwowej, gdzie ostrzegł, że oba ataki to próba zniszczenia egipskiej jedności. Sisi nie wyjaśnił szczegółów, jak ten stan nadzwyczajny będzie egzekwowany, ani nie dotykał spraw takich jak aresztowania bez nakazu czy cenzura mediów. Jak analizuje Egypt Independent, zgodnie z Konstytucją z 2014 r. ogłoszenie przez prezydenta stanu wyjątkowego powinno zostać zatwierdzone przez Radę Ministrów, a następnie musi zostać ratyfikowane przez Parlament. W poniedziałek rano gabinet potwierdził oficjalne oświadczenie prezydenta o stanie wyjątkowym. Decyzję skierowano do Parlamentu w celu omówienia i zatwierdzenia. Jednak na poniedziałkowym posiedzeniu Parlament zdecydował o odroczeniu dyskusji do wtorku, aby móc zbadać przyczyny prezydenckiej decyzji. Artykuł 154 Konstytucji daje Sisiemu prawo do przedłużenia czasu trwania stanu wyjątkowego do 90 dni, o ile decyzja ta zyska dwie trzecie głosów posłów. W związku z tym stan wyjątkowy rozpocząłby się oficjalnie dopiero po zatwierdzeniu przez parlament. Cytowany przez gazetę prawnik, Tarek Negida, twierdzi, że zastosowanie stanu wyjątkowego w Egipcie spowoduje zwiększenie ograniczeń w zakresie osobistych wolności. Jego zdaniem wprowadzenie stanu wyjątkowego nie pomoże skutecznie wyeliminować terroryzmu w Egipcie. Jako przykład podaje Północny Synaj, gdzie stan wyjątkowy trawa od wielu lat, a gdzie aktywność bojowników nadal jest duża.

wtorek, 11 kwietnia 2017

Wszystkie wiadomości w mediach egipskich krążą wokół niedawnych zamachów i wprowadzenia stanu wyjątkowego w kraju. Jednym z tematów jest poruszany przez Egyptian Streets temat planowanej pielgrzymki papieża Franciszka do Egiptu, która ma się odbyć pod koniec kwietnia. Według włoskiej gazety Corriere della Sera papież nie ma zamiaru odwoływać swojej wizyty. Zdaniem przedstawiciela Watykanu, ma to być pośredni sygnał dla przeciwników chrześcijan w Egipcie. Podczas swojej wizyty papież ma się spotkać z przedstawicielami Al Azharu oraz kościoła koptyjskiego, jak również z prezydentem Al Sisim i innymi ważnymi osobami w państwie.

środa, 12 kwietnia 2017

Portal Egyptian Streets odchodzi od tematu niedzielnych zamachów i donosi, że egipski miliarder Naguib Sawiris uruchomił nowy bank działający w kilku krajach europejskich w celu sfinansowania małych i średnich przedsiębiorstw. River Bank S.A. ogłosił oficjalną datę rozpoczęcia działalności 10 kwietnia po otrzymaniu w marcu pełnej europejskiej licencji bankowej z Europejskiego Banku Centralnego. Bank będzie koncentrował się na kredytach, które wahają się od 75 000 do 3 mln EUR.

czwartek, 13 kwietnia 2017

Portal Egyptian Streets zajmuje się ogromnym egipskim problemem jakim są śmieci. Portal donosi, że IWEX (Industrial Waste Management & SME Enterpreneurship Hub in Egypt) uruchomia właśnie program „Leeha 2eema”, który ma doprowadzić do stworzenia 45 start upów w zajmujących się gospodarowaniem odpadami. Program oferuje pomoc dla nowych przedsiębiorstw zarządzania odpadami we wszystkich gubernatorstwach w Egipcie, m.in. szkolenia techniczne i biznesowe, warsztaty badania rynku i zarządzania łańcuchem dostaw oraz dotacje dla najlepszych start upów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *