Przegląd prasy izraelskiej 3.04-10.04.2017

3.04, poniedziałek

Jak donosi Times of Israel, ministrowie Włoch, Cypru, Grecji i Izraela podjęli decyzję o wspólnym stworzeniu najdłuższego na świecie podwodnego rurociągu. Miałby on transportować gaz ze złóż w Izraelu i na Cyprze do Europy. Konstrukcja ta uniezależniłaby Europę od dostaw gazu z Rosji. Planowany rurociąg ma kosztować 22,5 miliarda szekli i jego budowa ma się rozpocząć w najbliższych latach. Instalacja ma zostać uruchomiona w roku 2025.

4.04, wtorek

Ambasador Unii Europejskiej w Izraelu, Lars Faaborg-Andersen, poinformował Państwo Izrael, że UE oczekuje zaprzestania polityki wyburzania budynków na Zachodnim Brzegu. Decyzja ta wiąże się z nakazem likwidacji 42 budynków w beduińskiej wiosce Khan al-Ahmar,w tym ufundowanej przez Belgię i Włochy szkoły. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela odpowiedziało oznajmiając, że budynki zostały wzniesione bez wymaganych pozwoleń. Zdaniem ambasadora Faaborg-Andersena Izrael rzadko wydaje pozwolenia na wznoszenie budowli w Strefie C terytoriów okupowanych i może to zagrozić przyszłemu powstaniu państwa palestyńskiego. Doniosło o tym Yediot Ahronot.

5.04, środa

Jak podaje Haaretz, źródła w Izraelskich służbach są przekonane, że rozkaz wykonania ataku chemicznego w Syrii został zaakceptowany przez najważniejsze osoby w Państwie, lub być może nawet przez samego Baszara Assada. Nie jest jednak dla nich nadal jasne, czy w wykonanie ataku lub jego przygotowanie zaangażowane były Iran i Rosja. Syryjskie wojsko zaprzeczyło wykonaniu takiego ataku, ale Izrael zakwestionował to zaprzeczenie, podając, że atak ten miał prawdopodobnie być wiadomością dla grup rebelianckich, które złamały zawieszenie broni trwające w ostatnich dwóch tygodniach.

6.04, czwartek

Jerusalem Post poinformowało, że koncern Israel Aerospace Industries podpisał z Indiami kontrakt o wartości 2 miliardów dolarów. Jest to największy kontrakt w historii izraelskiego przemysłu zbrojeniowego. Na mocy kontraktu IAI będzie dostarczać indyjskiej armii rakiety ziemia-powietrze średniego zasięgu (MRSAM) opracowane wspólnie przez IAI i Indyjską Organizację Badania i Rozwoju Obronności przy współpracy z koncernem Rafael. Gazeta dodaje, że w ciągu trzech miesięcy Izrael ma odwiedzić indyjski prezydent Narendra Modi, żeby uczcić 25-lecie relacji dyplomatycznych między państwami. Dodatkowo w czerwcu w Tel Awiwie odbędą się targi ISDEF, na których w największym pawilonie swoje produkty zaprezentuje ponad 50 indyjskich firm zbrojeniowych.

7.04, piątek

Yediot Ahronot donosi, że Hassan Nasrallah, przywódca Hezbollahu, skrytykował amerykański atak rakietowy na syryjską bazę lotniczą, jako “lekkomyślny i służący interesom syjonistów”. Zdaniem Nasrallaha świadczy to o tym, że prezydent Trump będzie “kontynuował politykę wrogości wobec jego narodu (arabskiego – dop. własny)” i “nie złamie to ducha Syryjskiej armii, która odniosła wiele zwycięstw w wojnie nad terroryzmem”.

8.04, sobota

Były szef służby Szin Bet, Jaakow Peri, w rozmowie z Jerusalem Post zauważył, że proces pokojowy potrzebuje nacisków z zewnątrz na Izrael i na Autonomię Palestyńską. Dodał on, że zauważył rozczarowanie izraelskiego rządu polityką prezydenta Trumpa. Jego zdaniem wielu polityków oczekiwało, że Trump dokona “zwrotu o 180 stopni” i będzie wspierał dowolne działania Izraela.

9.04, niedziela

Haaretz informuje, że posłowie Zjednoczonej Listy Arabskiej planowali potępienie ataku chemicznego dokonanego przez armię syryjską na cywilach. Dziennik informuje jednak, że partia Hadasz zablokowała publikację tego dokumentu. Jednocześnie przewodniczący partii, Mohammed Barakeh potępił amerykański atak rakietowy na syryjskie instalacje wojskowe, podczas konferencji w Szfar’am – arabskim mieście w północnym Izraelu.

10.04, poniedziałek

Według Jerusalem Post Izrael zamknął przejścia graniczne z Egiptem, ze względu na zagrożenie po zamachach w egipskich kościołach. Obywatele Izraela nie będą mogli wybrać się do Egiptu, będą mogli jednak wrócić poprzez przejście graniczne w Tabie. Decyzja ta wynika z możliwego wzrostu ilości ataków terrorystycznych na turystów na półwyspie Synaj. Sytuacja ma trwać co najmniej do 18 kwietnia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *