Jachnun – jemeńskie dzień dobry!

Jachnun jest jedną z tych potraw, którą wszyscy kochają, ale niewiele potrafi ją prawidłowo przygotować. Pochodzi z jemeńskiego miasta Aden, jednak wraz z przybyciem do Izraela żydowskich imigrantów z tamtych terenów, potrawa została całkowicie zaadoptowana przez izraelską społeczność. Jest to jedno z tradycyjnych żydowskich dań, które przygotowuje się dzień wcześniej, piecze całą noc, tak, aby jedzenie było gotowe na szabat, kiedy palenie ognia jest zabronione. Nawet współcześnie, kiedy Jachnun dostępny jest w większości izraelskich restauracji, wciąż są ludzie, którzy robią go od podstaw, zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Jeśli nie macie tyle czasu co jemeńscy Żydzi tysiące lat temu aby poświęcić dzień i noc na przygotowanie ciasta, jednak chcecie włożyć choć trochę własnej pracy i przyczynić się do jego przyrządzenia, w wielu sklepach można kupić mrożone ciasto w postaci rulonów, które wystarczy podgrzać.

Do stworzenia tej wyjątkowej potrawy niezbędne jest masło, woda, mąka oraz szczypta soli. Dawniej jedzono słodką wersję tego dania, dodając do ciasta cukier lub syrop daktylowy, dzisiaj najbardziej znana jest wytrawna wersja tego dania. Tajemnicą idealnego ciasta jest dodanie odpowiedniej ilości wody. Powinno być ono bardzo sprężyste, dokładnie rozwałkowane i zwinięte w niewielkie rulony.

Aby zrównoważyć ciężkie ciasto, zazwyczaj podaje się go w towarzystwie sosu pomidorowego, jajka na twardo oraz zhugu, ostrego sosu na bazie papryczki chili, czosnku oraz kolendry. Jachnun jest jedną z tych potraw, które zapełnią Wasze brzuchy na kolejne kilka godzin, jest więc świetną alternatywą dla tradycyjnych polskich niedzielnych śniadań. Smacznego!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *