Przegląd prasy egipskiej 31.03 – 06.04

piątek, 31 marca 2017

Egypt Independent donosi, że izraelscy turyści ignorują ostrzeżenia swojego rządu przed podróżami na Półwysep Synaj, w związku z ewentualnymi atakami tzw. Państwa Islamskiego. W zeszłym tygodniu izraelskie władze wezwały swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia Synaju, który jest celem licznych podróży na okres zbliżającego się święta Pesach. Starcia egipskiej armii i bojowników tzw. Państwa Islamskiego miały miejsce w północnej części Półwyspu, podczas gdy większość kurortów znajduje się w jego południowej części. Oświadczenie wydane przez Izrael nie precyzowało, która część Synaju jest zagrożona. Sharm el-Sheikh jest nadal ulubionym celem turystów izraelskich i brytyjskich, pomimo zawieszenia brytyjskich lotów bezpośrednich do kurortu w 2015 roku. Gazeta pisze, że również ambasada USA umożliwia swoim pracownikom podróżowanie do Sharm el-Sheikh, choć tylko drogą lotniczą.

sobota, 01 kwietnia 2017

Daily News Egypt pisze o egipsko-indyjskim seminarium biznesowym, które odbyło się w czwartek, 30. marca., aby omówić indyjsko-egipskie stosunki gospodarcze i podkreślić istniejącą współpracę pomiędzy obydwoma krajami. W spotkaniu uczestniczył indyjski ambasador w Egipcie, Sanjay Bhattacharyya oraz grupy indyjskich i egipskich przedsiębiorców. Podczas przemówienia Bhattacharyya powiedział, że Indie i Egipt powinny pracować nad zjednoczeniem swoich wysiłków w obliczu wyzwań, które mogą utrudnić ich stosunki gospodarcze, takich jak radykalizacja, ekstremizm i terroryzm. Podkreślił także, że Indie mają 50 wspólnych projektów w Egipcie, a inwestycje indyjskie w Egipcie szacuje się na 3 mld USD. Wymiana handlowa między Egiptem a Indiami szacuje się na 5,6 mld USD, chociaż ostatnio spadła ze względu na spadek światowych cen ropy naftowej. W trakcie spotkania omówiono także potencjalne obszary wzmocnienia handlu dwustronnego między krajami.

niedziela, 02 kwietnia 2017

Al Masry Al Youm relacjonuje stan aktualnych stosunków egipsko-włoskich. Włoska wyższa izba parlamentarna odbędzie konferencję na temat Giulio Regeni, który w zeszłym roku został zamordowany w Egipcie. Regeni, 28-letni doktorant Universytetu Cambridge, zniknął 25 stycznia 2016 roku w centrum Kairu, gdy policja zatrzymała protest. Jego ciało, niosące znaki tortur, zostało znalezione przy drodze łączącej Kair z Aleksandrią. Regeni badał uliczne związki zawodowe, wrażliwą kwestię polityczną w Egipcie, ze strony których rząd obawiał się strajków i niepokojów. Egipt zdecydowanie zaprzeczył, że policja była zaangażowana w jego uprowadzenie Włocha. Natomiast włoska sekcja zwłok wykazała, że ​​ciało Regeni zostało pokryte nacięciami, a jego kości były połamane, wskazując, że był bity pięściami, pałkami i młotkami. Stosunki egipsko- włoskie pogorszyły się od czasu morderstwa Regeniego. Włochy wycofały swojego ambasadora z Egiptu z powodu powolnego procesu w sprawie brutalnego morderstwa, które eksperci i urzędnicy uważają za dzieło osób związanych z organami państwowymi – mimo zdecydowanych zaprzeczeń rządu Egiptu. Egipt zobowiązał się złapać morderców Regeniego, a egipscy i włoscy śledczy spotykają się regularnie w Rzymie.

poniedziałek, 03 kwietnia 2017

Portal Egyptian Streets podaje, że wg danych Centralnego Banku Egiptu (CBE) zadłużenie zagraniczne Egiptu wzrosło o 40,8 procent w ujęciu rocznym do 67,32 mld USD w grudniu. Oznacza to, że wielkość zadłużenia zagranicznego Egiptu wzrosła w 2016 r. o 19,52 mld USD. Gospodarka Egiptu cierpiała od powstania 25 stycznia 2011 roku. W 2016 r. rząd egipski rozpoczął negocjacje w sprawie 12 mld USD z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i zabezpieczył je w celu złagodzenia niedoboru dolara. Egipt otrzymał już pierwszą transzę trzyletniej amerykańskiej pożyczki z MFW o wartości 12 miliardów dolarów i oczekuje otrzymania drugiej transzy w maju. Natomiast w marcu rząd otrzymał drugą transzę pożyczki w wysokości 3 mld USD z Banku Światowego.

wtorek, 04 kwietnia 2017

Al Masry Al Youm przywołuje wydarzenia z wizyty prezydenta Al Sisiego w Waszyngtonie. Egipski prezydent zawitał do Białego Domu po raz pierwszy od 2009r. Dwaj przywódcy omawiali różne kwestie, między innymi sytuację na Bliskim Wschodzie, w tym zwalczanie terroryzmu oraz potrzebę trwałego rozwoju w krajach afrykańskich. Rozmawiali też o sytuacji w Libii, Syrii, Iraku, Jemenie i Palestynie oraz zdolność Egiptu do kontrolowania spraw w tych krajach. Gazeta przytacza słowa prezydenta Trumpa, który powiedział, że Egipt i Stany Zjednoczone będą walczyć z terroryzmem i będą przyjaciółmi przez długi czas. Trump chwalił, jak sam powiedział, wielką pracę jaką Sisi wykonuje w trudnych okolicznościach. Słowa „Stoimy za Sisim” oznaczały deklarację wzmocnienia współpracy wojskowej z Egiptem. Natomiast prezydent Sisi powiedział, że docenia wyjątkową osobowość prezydenta USA oraz podkreślał determinację Egiptu w walce z terroryzmem. Sisi poinformował także Trumpa o rozwoju sytuacji politycznej i gospodarczej w Egipcie,  projektach krajowych realizowanych przez kraj w ostatnich dwóch latach oraz reformach gospodarczych, które podjął w celu zwiększenia inwestycji.

środa, 05 kwietnia 2017

Daily News Egypt pisze na temat projektu Złoty Trójkąt (Golden Triangle Project) – inwestycji w obszarze pomiędzy miastami Qena, Safaga i Quseer. Doradca Ministra Przemysłu i Handlu i jednocześnie szef Komitetu ds. Trójkąta Złotego, Yasser El Maghraby, powiedział, że spotkanie w środę z premierem Sherifem Ismailem doprowadziło do zawarcia powołania niezależnego organu, którego zadaniem będzie zarządzanie projektami w obszarze Trójkąta Złotego . Ostateczna decyzja zostanie ogłoszona pod koniec maja. Tymczasowa lokalizacja agencji znajdzie się w Qenie. El Maghraby wyjaśnił, że celem projektu Złoty Trójkąt jest rozwój mieszkalnictwa. Projekt podzielony został na sześć etapów na przestrzeni 30 lat i opiera się ona na trzech aspektach: eksploatacji i rozwijaniu wykorzystania bogactwa mineralnego; uprawie 36 000 feddanów ziemi (37,360 akrów) oraz wykorzystywaniu wybrzeża Morza Czerwonego i obszarów pustynnych dla celów turystycznych. Inwestycje w projekcie Złoty Trójkąt wyniosą 6,5 mld dolarów. Projekt ma zapewnić 35 000 bezpośrednich miejsc pracy i 1 milion pośrednich miejsc pracy.

czwartek, 06 kwietnia 2017

Egypt Independent podaje za portalem Borsa, że saudyjska firma Fawaz Alhokair Saudi Group przyznała na inwestycje w sektorze energii słonecznej w Egipcie w 2017 r. 100 mln USD. Firma planuje uruchomienie elektrowni słonecznej na obszarze Benabanu w Aswanie o mocy 50 megawatów. Ze źródeł wiadomo, że 85 procent projektu sfinansuje  do grupa Hokair, a  15 procent egipski bank. W 2014 r. egipski rząd uruchomił plan taryfowy dla odnawialnych źródeł energii, aby móc produkować 4300 megawatów energii elektrycznej z elektrowni słonecznych i wiatrowych. Inwestycje w ten obszar szacowane są na 7 miliardów dolarów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *