Przegląd prasy izraelskiej 27.03-2.04.2017

27.03, poniedziałek

Yediot Ahronot opublikowało wypodziedź jednego z przywódców izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu, Jaakowa Kaca. Kac oznajmił, że liczba osadników wyniosła z początkiem tego roku 420 tys. osób, a szybkość przyrostu ich populacji jest nie do zatrzymania. Dodał, że “cokolwiek myślą Merkel czy Trump, jest to już przeszłość”, a wzrost populacji osadników położył już kres powstaniu państwa palestyńskiego.

Gazeta podaje również, że izraelskie wojsko aresztowało na Zachodnim Brzegu jednego ze starszych stażem przedstawicieli Hamasu, Rafata Nassifa. W chwili obecnej Hamas przeprowadza na Zachodnim Brzegu wybory swojego przywództwa, które odbywają się w atmosferze tajności w obawie przed próbami aresztowania członków organizacji przez Autonomię Palestyńską i Izrael.

28.03, wtorek

Tysiące Haredim protestują w Jerozolimie przeciwko obowiązkowej służbie wojskowiej, jak podaje Yediot Ahronot. Ortodoksyjni Żydzi protestują przeciwko wtrącaniu ich do więzień za unikanie obowiązkowej służby wojskowej. Podczas protestu w Jerozolimie około dziesięciu tysięcy mężczyzn skandowało, że “przeżyli faraona, przeżyli Hitlera, przeżyją też ich”. Podczas protestu zbierano podpisy pod opracowaną przez prawników petycją do trybunału w Hadze. Zdaniem protestujących nowe przepisy łamią podstawowe prawa człowieka.

29.03, środa

Jak podaje Times of Israel, na corocznym zjeździe przywódców państw arabskich król Jordanii, Abdullah, zapewnił, że Arabowie dotrzymają oferty z 2002 roku i unormują relacje z Izraelem jeśli tylko Państwo Żydowskie zawrze umowę z Ramallah w sprawie utworzenia Państwa Palestyńskiego. Podczas szczytu przywódcy państw wezwali także społeczność międzynarodową, by nie przenosiła misji dyplomatycznych do kontestowanej Jerozolimy, której wschodnią część Palestyńczycy uważają za stolicę ich przyszłego państwa.

30.03, czwartek

972 magazine donosi, że setki Arabów wzięło udział w marszach upamiętniających “Dzień ziemi”. Marsze rozpoczęły się w środę wieczorem i kontynuowane były przez cały czwartek w Północnym Izraelu i na Zachodnim Brzegu. Celem demonstracji było upamiętnienie protestów z 1976, w których zginęło 6 Palestyńczyków. W demonstracjach udział wzięli także posłowie Knessetu ze Zjednoczonej Listy Arabskiej.

31.03, piątek

Jak podaje Haaretz Izrael podjął decyzję o ustanowieniu pierwszego od 20 lat osiedla na Zachodnim Brzegu. Nowe osiedle ma być ustanownione po to, by zapewnić dom ewakuowanym z osiedla Amona osadnikom i będzie umiejscowione w pobliżu istniejącego osiedla Sziloh. W tym celu wyznaczono ziemię, na której będzie mogło powstać dwa tysiące domów. Premier Netanjahu przy tej okazji poinformował również ministrów o ustanowieniu 900 dunamów ziemi na Zachodnim Brzegu własnością Państwa Izrael, jak również przyznał ministrowi finansów obowiązek wyznaczenia środków w budżecie na budowę nowego osiedla.

1.04, sobota

Yediot Ahronon informuje, że w toku śledztwa prowadzonego przez Hamas w sprawie zabójstwa Mazana Fuchy, organizacja podjęła decyzję o podjęciu kroków przeciwko Palestyńczykom kolaborującym z Izraelem. W toku śledztwa 25 marca Hamas zadecydował o zamknięciu całej Strefy Gazy, zabraniając wstępu i opuszczania terenu każdemu, za wyjątkiem ekstremalnych sytuacji humanitarnych.

2.04, niedziela

Jak podało Times of Israel, premier Netanjahu poinformował podczas konferencji prasowej, że w niedzielę uruchomiony został nowy system obrony antyrakietowej Izraela, Proca Dawida. System ma chronić państwo przed pociskami od zasięgu 40 do 300 kilometrów i uzupełni dotychczasową ochronę.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *