Tryktrak, czyli bliskowschodni hazard

Gdy dni płyną powoli a słońce grzeje niemiłosiernie, wiadomo, trzeba sobie jakoś umilać czas bezruchu przy fajce wodnej i herbacie! Gdy rozmowy już się wyczerpują, przychodzi pora na odrobinę hazardu. Jeżeli jeszcze nie znacie tej gry, uważajcie – łatwo jest się na jej punkcie zakręcić – przedstawiam Wam tryktraka!

Tryktrak to gra planszowa przeznaczona dla dwóch osób. Trudno jednoznacznie określić jej pochodzenie, ale wiadomo, że przybyła do Europy i Afryki z terenów Azji i była znana już w czasach starożytnych. Chodzą plotki, że słynne Alea iacta est, odnosi się nie do zwyczajnej gry w kości, ale właśnie do tej planszówki! Do dzisiaj jest ona znana na całym świecie, a w regionie Bałkanów oraz na terenie Bliskiego Wschodu tryktrak to wręcz sport narodowy.

Grę można spotkać także pod alternatywnym tytułem brytyjskim, backgammon. Słowo to powstało w czasach średniowiecza w odniesieniu do jej zasad (z ang. back – game), gdyż w pewnym sensie chodzi w niej nie o rozegranie partii, ale o „bezpieczny powrót do domu wszystkimi pionkami”. Już tłumaczę!

Jak już wcześniej wspomniałam, graczy jest dwóch, a plansza i pionki dwukolorowe, najczęściej czarne i białe lub czarne i czerwone. Każdy dysponuje 15 pionkami, które przesuwa po planszy składającej się z 24 trójkątów (pociągłe, ostrokątne pola przylegające do „ścianek”). Liczbę pól o jaką się przemieszcza wyznacza wynik rzutu dwoma kostkami. Cel gry, to zdjęcie wszystkich swoich pionków z planszy, a wygrywa ten, kto zrobi to jako pierwszy, i któremu udało się bezpiecznie zebrać większą ilość pionków niż przeciwnikowi – bo to tu zaczyna się cała zabawa. Przeciwnicy wzajemnie sobie przeszkadzają, zbijając pionki. Trzeba więc obrać odpowiednią strategię poruszania się po planszy, tak by w jak najmniejszym stopniu narażać się na ataki ze strony drugiego gracza, a także, być stale czujnym i gotowym do ataku i zbijania.

Zabawa jest przednia, wciąga i uzależnia. Tryktrak!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *