Przegląd prasy izraelskiej 20.03-26.03

20.03 – poniedziałek

Times of Israel informuje, że szef izraelskiej obrony powietrznej, generał brygady Cwika Haimowicz, na konferencji prasowej zdradził, że system Proca Dawida ma zostać uruchomiony w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Zdaniem wojska nowy system obrony przeciwrakietowej ma uzupełnić luki, w szczególności związane z rakietami średniego zasięgu. Dokładna data uruchomienia systemu nie została jednak podana.

21.03 – wtorek

Jak podaje Yediot Aharonot Kneset wprowadził nowe przepisy dotyczące finansowania organizacji pozarządowych. Ustawa, której pierwsze czytanie odbyło się w lutym, przewiduje, że organizacje nie będą mogły otrzymywać więcej niż 600 tys. szekli finansowania z zagranicznych źródeł i finansowanie to nie może przekroczyć sumy ⅓ całkowitej kwoty dotacji. Dotacje w sumie niższej niż 100 tys. szekli nie będą jednak musiały być zgłaszane do Kontrolera Państwowego. Nowe prawo ma zapobiec wpływaniu na wybory przez zagraniczne siły.

22.03 – środa

Times of Israel donosi, że głównodowodzący Cahal, Gadi Eisenkot, zaznaczył, że zagrożenie podziemnymi tunelami Hamasu jest duże, ale “nie egzystencjalne”. Odniósł się on do raportu Kontrolera Państwowego, który oskarżył Cahal o niewystarczające przygotowanie do wojny w 2014. Eisenkot zauważył, że dotychczas armia zainwestowała 4 miliony szekli w tworzenie obrony podziemnej.

23.03 – czwartek

Times of Israel podaje, że minister rolnictwa, Uri Ariel z partii Bait Jehudi zagroził, że jeśli rząd ulegnie naciskom Stanów Zjednoczonych i wstrzyma rozwój osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu to jego partia “nie będzie miała wyjścia” i będzie zmuszona opuścić koalicję rządową.

24.03 – piątek

Jak podaje Jerusalem Post, w 40. rocznicę wizyty egipskiego prezydenta Sadata w Jerozolimie, egipski ambasador w Izraelu wypowiedział się w izraelskim Instytucie Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym. Oznajmił, że pokój między obydwoma państwami jest stabilny i mocny, zaznaczył jednak, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Izraela jest przede wszystkim kontynuowanie osadnictwa na Zachodnim Brzegu. Zdaniem ambasadora Hazema Chairata osadnictwo uniemożliwia powstanie w przyszłości państwa palestyńskiego i rozwiązanie konfliktu między narodami.

25.03 – sobota

Jak podaje Yediot Aharonot, izraelska policja uważa, że za około 1000 fałszywych ostrzeżeń o podłożeniu bomby w żydowskich instytucjach na całym świecie w ciągu dwóch lat odpowiada izraelski haker. Zdaniem policji młody izraelczyk uzależnił się od wywoływania paniki i “ekscytowały go” efekty kolejnych gróźb.

26.03 – niedziela

Haaretz informuje, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Strefy Gazy oskarżyło Mossad o zastrzelenie na ulicy jednego z wyższych rangą bojowników – Mazena Fukahę. Jak podaje policja Gazy Fukaha został postrzelony czterokrotnie w głowę na ulicy przez mężczyzn uzbrojonych w wyciszoną broń. Chalil al-Hajja, zastępca dowódcy Hamasu w Gazie, podkreśił, że jedynym beneficjentem tej śmierci jest Izrael, a brygady Al-Kassam mogą na to odpowiedzieć i Izrael będzie musiał ponieść odpowiedzialność.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *