Przegląd prasy izraelskiej 13.03-19.03

13.03 – poniedziałek

Yediot Ahronot pisze, że ministrowie Likudu Zeew Elkin i Miri Regew planują założenie fundacji promującej historyczne związki Izraela ze Wzgórzem Świątynnym. Fundacja ma otrzymywać co roku 2 miliony szekli dotacji z  Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury. Jak tłumaczą pomysłodawcy, Izrael w ostatnich latach spotyka się z kampanią delegitymizacji i w tym celu fundacja ma zająć się między innymi produkcją filmów w różnych językach. Jest to odpowiedź na decyzję UNESCO o uznaniu Wzgórza Świątynnego miejscem dziedzictwa muzułmanów. Pomysł ministrów spotkał się z dezaprobatą arabskich posłów Knesetu.

14.03 – wtorek

Times of Israel donosi, że koalicja rządowa po burzliwej dyskusji przełożyła głosowanie nad aneksją Ma’ale Adumim. Pomimo, iż Likud naciskał na przełożenie głosowania o trzy miesiące, Bait Jehudi zgodziło się na głosowanie w niedzielę, po opuszczeniu regionu przez Jasona Greenblatta, wysłannika prezydenta Trumpa. Gazeta podaje również, że według sondażu przeprowadzonego przez Palestyńskie Centrum Badań Politycznych i Sondażowych, jedynie 9% Palestyńczyków ufa, że nowy prezydent USA wznowi proces pokojowy. Aż 38% uważa, że jego polityka doprowadzi do wzrostu napięć między Izraelem a Autonomią Palestyńską.

15.03 – środa

Yediot Aharonot informuje, że minister Lieberman wezwał rabina Levinsteina do rezygnacji ze stanowiska w izraelskiej armii. Jest to odpowiedź na jego komentarze dotyczące kobiecej roli w jednostkach bojowych (pisaliśmy o tym w zeszłym tygodniu). Lieberman dodał, że “kobiety służyły i ginęły w służbie Cahal i państwa”, a słowa rabina dotknęły go nie tylko jako ministra obrony, lecz także jako “ojca, którego religijna córka służyła w armii, bez szkody dla jej religijnych wierzeń”. Jesziwa, której nauczycielem jest rabin Levinstein, odpowiedziała, że nie weźmie udziału w “ataku na wolność słowa” i nie zaakceptuje żądań ministra. Minister Edukacji, Naftali Bennett, włączył się w obronę rabina, przekonując, że słowa ministra Liebermana są “tylko kolejnym politycznym nonsensem”.

16.03 – czwartek

Minister Obrony Izraela, Awigdor Lieberman określił Palestyński Fundusz Narodowy mianem organizacji terrorystycznej, jak poinformowało Jerusalem Post. Zdaniem ministra fundusz wspiera rodziny więźniów osadzonych za terroryzm dziesiątkami milionów szekli rocznie. Dodał również, że fundusz wspiera rodziny Palestyńczyków zabitych lub zranionych podczas dokonywania ataków na Izraelczyków. Times of Israel informuje, że zdaniem prezydenta Abbasa wprowadzenie instytucji na izraelską czarną listę jest pogwałceniem Porozumień z Oslo.

17.03 – piątek

Punkt obserwacyjny ONZ na Wzgórzach Golan

Times of Israel podaje, że w dolinie Jordanu wczesnym rankiem rozbrzmiały syreny ostrzegawcze. Jak podaje Izraelska Armia, miało to związek z prowadzoną przez izraelskie lotnictwo operacją w Syrii. System obrony Izraela automatycznie uruchamia syreny przy wykryciu rakiet. jak donosi portal, wybuchy wynikające z użycia przez Syryjczyków pocisków przeciwlotniczych słychać było nawet w Jerozolimie. Nie odnotowano rannych ani zabitych.

18.03 – sobota

Jak podaje Haaretz, Hassan Nasrallah, przywódca Hezbollahu, oskarżył Izrael o pomaganie ISIS poprzez dokonywanie nalotów w Syrii. Oświadczenie to nastąpiło w odpowiedzi na przyjęcie przez Izrael odpowiedzialności za piątkowy nalot na syryjskie cele. Zdaniem Izraela zapobiegło to transportowi syryjskiego uzbrojenia dla Hezbollahu. Syryjska armia odpowiedziała otwierając ogień w kierunku izraelskich myśliwców i informując opinię publiczną o uszkodzeniu jednego samolotu i zestrzeleniu drugiego. Izrael nie potwierdza tych doniesień, podając, że samoloty wylądowały w Izraelu a Syria rozpoczęła ostrzał po powrocie samolotów w izraelską przestrzeń powietrzną. Było to najpoważniejsze dotychczas starcie syryjsko-izraelskie od wybuchu Wojny Domowej w Syrii.

19.03 – niedziela

Jerusalem Post podaje, że premier Netanjahu wyleciał do Chin na spotkanie z chińskim Prezydentem i Premierem. Gazeta podkreśla, że wizyta ta odbywa się w trakcie poważnego kryzysu w koalicji, podczas którego premier Netanjahu zagroził zwołaniem wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Haaretz dodaje, że członkowie rządu nie wyrażają poparcia dla wcześniejszych wyborów. Premier zagroził wcześniejszymi wyborami w związku z powstaniem planów zastąpienia izraelskiej korporacji nadawczej innym publicznym nadawcą wiadomości. Minister Lieberman dodał, że “ostatnią rzeczą jakiej teraz potrzebuje Izrael są nowe wybory”.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *