Przegląd prasy izraelskiej 6.03-12.03.2017

6.03 – poniedziałek

Jak podaje Yediot Aharonot, minister obrony Izraela, Awigdor Lieberman nie popiera koncepcji aneksji Zachodniego Brzegu. Zdaniem ministra priorytetem dla Izraela powinna być separacja od Palestyńczyków, nie asymilacja. Występując przed Komisją Spraw Zagranicznych i Obrony minister poinformował zebranych także o komunikacie wystosowanym przez Stany Zjednoczone, w którym jednoznacznie stwierdzone było, że aneksja Zachodniego Brzegu doprowadzi do poważnego kryzysu w relacjach z obecną administracją.
Dziennik informuje również, że w styczniu bieżącego roku policja Strefy Gazy zarekwirowała podobną ilość narkotyków co w ciągu całego roku 2016. Siły bezpieczeństwa Hamasu i Islamskiego Dżihadu zapewniają, że wzmocnią swoje wysiłki w walce z przemytnikami. W skutek działań antynarkotykowych aresztowano w ciągu miesiąca ośmiu hurtowników.

7.03 – wtorek

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela podjęło decyzję o zdjęciu zakazu wstępu dla Omara Szakira, dyrektora Human Rights Watch na Izrael i Palestynę, jak podaje Times of Israel. Jednocześnie Ministerstwo wyraziło jednocześnie poważne obawy wobec celu wizyt pracowników organizacji i wobec jej obiektywizmu.

8.03 – środa

Yediot Aharonot podaje, że liczba kobiet i ich rangi w izraelskiej armii rosną. Dowódca obrony powietrznej, Cwika Haimowicz oznajmił, że dzisiaj jedną-trzecią osób walczących w siłach powietrznych stanowią kobiety i nie widzi on żadnego powodu, by w przyszłości ta liczba nie miała wzrosnąć. Jednocześnie rabin Jigal Levinstein w swoim wystąpieniu przed uczniami jesziwy przygotowującymi się do służby wojskowej wyrażał się negatywnie o kobietach decydujących się na służbę w armii. Minister obrony Awigdor Lieberman skomentował jego słowa informując, że kobiety służyły w izraelskiej armii od samego powstania kraju a wypowiedzi rabina Levinsteina są “nie tylko obrazą dla Izraelskich kobiet, ale także dla IDF i jego dziedzictwa i podstawowych wartości Państwa Izrael”. Minister dodał, że zastanowi się nad tym, czy rabin Levinstein powinien dalej pełnić swoją funkcję w przygotowywaniu młodych mężczyzn do służby wojskowej.

9.03 – czwartek

Times of Israel informuje, że prezydent Rivlin przekazał oficjalne zaproszenie dla brytyjskiej rodziny królewskiej za pośrednictwem byłego burmistrza Londynu, Borisa Johnsona, obecnie sekretarza spraw zagranicznych. Źródła w pałacu Buckingham przekazały portalowi informację, że oficjalna wizyta z okazji stulecia deklaracji Balfoura najprawdopodobniej zdarzy się jeszcze w tym roku. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta brytyjskiej rodziny królewskiej w Izraelu.

10.03 – piątek

Yediot Aharonot pisze, że przedstawiciel Iranu przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Reza Nadżafi, oskarżył Izrael o zatrudninie płatnych zabójców w celu likwidowania irańskich naukowców biorących udział w irańskim programie atomowym. Dodał on, że jego zdaniem Izrael jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa na całym Bliskim Wschodzie i skrytykował go za niepodpisanie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

11.03 – sobota

Jak donosi Haaretz, już drugi rok z rzędu wszystkie przejścia między Izraelem a Zachodnim Brzegiem i Strefą Gazy zostaną zamknięte dla Palestyńczyków na czas trwania święta Purim. Izraelskie wojsko zdecydowało w tym roku jednak o przedłużeniu zamknięcia przejść o dobę, do poniedziałkowej nocy. Gazeta dodaje, że wojsko nie sprecyzowało powodów tej decyzji, ale podjęło ją wskutek oceny dokonanej przez agencje bezpieczeństwa.

12.03 – niedziela

Jerusalem Post podaje, że prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas, odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem USA, Donaldem Trumpem. Trump zapewnił Abbasa, że faworyzuje rozwiązanie konfliktu oparte na powstaniu dwóch niezależnych państw. Abbas dodał, że prezydent podtrzymał wcześniejsze zaproszenie do Białego Domu, podkreślając, że będzie “kontynuował swoje wysiłki na rzecz trwałego rozwiązania pokojowego” na Bliskim Wschodzie. Abbas poinformował również, że Autonomia nie będzie w milczeniu znsiło “izraelskich rasistowskich ataków” i na drodze pokoju będą się im opierać.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 20 marca 2017

    […] to odpowiedź na jego komentarze dotyczące kobiecej roli w jednostkach bojowych (pisaliśmy o tym tutaj. Lieberman dodał, że “kobiety służyły i ginęły w służbie Cahal i państwa”, a słowa […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *