Kto jest mistrzem sapera, czyli krótka refleksja o kobietach w izraelskiej armii

Czy znacie jakąś dobrą komedię, gdzie głównymi bohaterami są młode dziewczyny rzucone na głęboką wodę – służbę w armii – a bitwę z użyciem karabinu zastąpiono bitwą na zszywacze? Nie? W takim razie powinniście zobaczyć debiutancki film Talyi Lavie z 2014 roku Zero Motivation.

Powiedział mi o nim izraelski przyjaciel, który polecił go jako najlepszą izraelską komedię ostatnich lat. Oceńcie ją sami, ja zdecydowanie rekomenduję. Poznajemy w nim historię dwóch kobiet, które najbliższe dwa lata mają spędzić w izraelskiej armii. Wyobrażenie służby wojskowej jako patriotycznego obowiązku obrony ojczyzny, okazuje się być podawaniem kawy oficerom oraz wrzucaniem papierów do niszczarki. Bohaterki, mimo wielkiego rozczarowania narzuconymi im zadaniami starają się znaleźć swój sposób na przeżycie tego ciężkiego czasu. Wszystko to przedstawione jest w lekkiej formie. Nawet sytuacje, które wydają się być bardzo poważne, ukazane są z dużym dystansem.

Jednym z ciekawszych elementów filmu, a jednocześnie nowością w izraelskiej kinematografii, jest przedstawienie armii z perspektywy kobiecej. Rola kobiet w armii to obecnie często poruszany w Izraelu wątek. Sama reżyserka inspiracje czerpała z przebytej służby. Pomimo zmian w postrzeganiu tego, jaki udział powinny mieć kobiety w armii, w dalszym ciągu tylko nieliczne osiągają wyższe stanowiska, podczas gdy zdecydowana większość zajmuje się tym, co bohaterki filmu. Scena z bitwą na zszywki to tylko jedna z wielu, które doskonale pokazują absurd całej sytuacji. Talya Lavie, znając realia izraelskiej armii, stworzyła obraz, z którym utożsamia się część młodych Izraelczyków, dla których obowiązkowa służba wojskowa jest nieodłącznym elementem dorastania. Jest to także niezwykle ciekawe z perspektywy młodego Polaka, który choć żyje w zupełnie innej rzeczywistości, zachowuje te same młodzieńcze wartości. Pomimo wielu regionalnych wątków, film pozostaje bardzo uniwersalny. A wszystko to okraszone jest sporą dawką humoru.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *