Jak się chronić przed Złym Okiem?

Nosimy je jako breloczki przy kluczach, wieszamy na ścianach jako ozdoby, wysyłamy na pocztówkach z wakacji. Ale czy zastanawialiście się kiedyś skąd te symbole pochodzą i jakie mają znaczenie? Dziś krótko o Hamsie i Oku Proroka!

Hamsa, inaczej zwana Ręką Fatimy lub Ręką Miriam to bliskowschodni symbol mający swoje korzenie w Maroku. Marokańscy Żydzi i Arabowie od stuleci wieszali wizerunek dłoni nad drzwiami do domów. Dłoń zawieszona zazwyczaj palcami do dołu miała bronić domostwo oraz jego mieszkańców przez Dżinami lub  Złym Okiem. Imię Fatima nawiązuje do imienia córki Proroka, a Miriam do siostry Mojżesza i Aarona. Symbol ten rozprzestrzenił się na cały obszar Bliskiego Wschodu i nie tylko.

Hamsa zazwyczaj przedstawiana jest palcami do dołu, a w jej centralnym punkcie znajduje się chroniące nas oko. Możemy spotkać hamsy wykonane z różnorodnych materiałów – drewna, metalu, ceramiki, nawet skóry czy szkła. Jest też często wykorzystywana w biżuterii. Jej wnętrze zwykle wypełniają piękne i misterne arabeski. Często możemy zobaczyć ją w formie tatuaży, wykonywanych po to, by stale ochraniać noszącego.

Złe Oko, przed którym staramy się uchronić, to prastary przesąd, polegający na wierzeniu, że nieprzychylne spojrzenie może na nas sprowadzić cierpienie, nieszczęście, chorobę lub nawet śmierć. W Polsce może się nam kojarzyć z wiarą w „zauroczenie” niemowlęcia. Osoba, która może takie spojrzenie rzucić to – według wierzenia – ktoś kto posiada niezwykłe oczy. Najczęściej oznaczało osoby z różnego rodzaju chorobami lub skazami, takimi jak zez, zaćma, bielmo czy heterochromia.

Złe Oko może również „zapeszyć”, stąd przekonanie, że nie wolno kogoś lub czegoś zbyt dużo chwalić, bo jego wartość przeminie. Dlatego właśnie dzieci są na Bliskim Wschodzie bardzo rzadko chwalone, tak za ich talenty jak i za urodę. Gdyby zostały „przechwalone”, a ich dary utracone, należy zdjąć klątwę Złego Oka poprzez odczytanie odpowiednich wersetów Koranu.

Przed tym samym Złym Okiem ochrania nas również Oko Proroka. Symbol ten wywodzi się z terenów Turcji, ale jest znany w całym regionie, a nawet na Bałkanach. Alternatywne nazwy to Oko Fatimy oraz Nazar, co po arabsku oznacza spojrzenie.

Amulet ten wykonuje się z niebieskiego szkła w kształcie kropli lub tarczy, z namalowanym centralnie dużym okiem. Ze względu na swoją kolorystykę nazywany jest także Błękitnym Okiem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *