Przegląd prasy izraelskiej 27.02-05.03.2017

27.02 – poniedziałek

Times of Israel podaje, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas odrzucił “tymczasowe i regionalne” propozycje pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego proponowane przez USA i Izrael. Zdaniem Abbasa “dzisiejsza Palestyna jest faktem” i nie można jej wpasowywać w regionalne rozwiązania systemowe, jak powiedział Radzie Praw Człowieka ONZ. Abbas zaznaczył, że nadal jest otwarty na współpracę z prezydentem Donaldem Trumpem.
Portal donosi również, że izraelskie lotnictwo w odwecie za wieczorny ostrzał Izraela uderzyło w pięć należących do Hamasu pozycji w Strefie Gazy.

28.02-wtorek

Haaretz donosi, że rozpoczęła się operacja likwidacji dziewięciu domów zbudowanych w osiedlu Ofra na Zachodnim Brzegu. Likwidację budynków zarządził wyrok sądu, ze względu na to, że zostały one zbudowane na należącym do Palestyńczyków terenie. W jednym z ewakuowanych domów zabarykadowało się kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy pozostałych budynków oświadczyli, że opuszczą domy pokojowo.

1.03 – środa

Yediot Aharonot podaje, że w opublikowanym niedawno raporcie państwowego rewidenta, emerytowanego sędziego Josefa Szapiry, że przed wojną w 2014 zarówno Szin Bet jak i Wywiad Wojskowy zdawały sobie sprawę z rosnącego od 2008 roku zagrożenia tunelami budowanymi przez Hamas, jednak źle oceniono ich wagę. Raport zawierał również krytykę ówczesnego rządu, między innymi ministra Mosze Jaalona.
Gazeta dodaje również, że przywódca partii Jesz Atid (Jest Przyszłość), Jair Lapid, będący członkiem rządu podczas wojny w 2014 roku, krytycznie wyraził się na temat premiera Netanjahu, podkreślając, że zajmował się on raczej polityką i “dbaniem o własny wizerunek” aniżeli prowadzeniem wojny i bezpieczeństwem kraju.

2.03 – czwartek

+972 Magazine podaje, że brytyjski artysta Banksy uruchomił swój nowy projekt w Betlejem. Artysta uruchomił w mieście “The Walled Off Hotel”. Projekt jest hotelem, którego okna wychodzą na mur oddzielający Autonomię Palestyńską od Izraela. Banksy zaznacza, że minęło dokładnie sto lat od kiedy Wielka Brytania przejęła kontrolę nad Palestyną i zaczęła dokonywać zmiany “z chaotycznymi efektami”. Celem projektu jest refleksja nad decyzjami politycznymi podjętymi przez Zjednoczone Królestwo, a których konsekwencji nie ponosi Londyn.

3.03 – piątek

Jak podaje Yediot Aharonot, dyplomaci Unii Europejskiej poinformowali, że w przyszłości rozmowy UE z Izraelem będą się odbywały w inny sposób niż dotychczas. Zaznaczono, że ze względu na “nieoczywiste” stanowisko USA wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego, Unia musi jasno oznajmiać Izraelowi swoje stanowisko. Dyplomaci, zastrzegając sobie anonimowość, podali w rozmowie z Yediot informacje o tym, że choć trwają prace nad kolejnym spotkaniem ministrów spraw zewnętrznych UE z Izraelem, to najbliższe spotkanie odbędzie się, kiedy UE opracuje spójną politykę dotyczącą konfliktu. Zdaniem gazety wśród decydentów UE pojawiły się również głosy wzywające do zawieszenia umowy stowarzyszeniowej z Izraelem, ubiegającym się o członkostwo w Unii Europejskiej. Ma to związek z niedawną ustawą legalizującą wstecznie niektóre z osiedli.

4.03 – sobota

Jerusalem Post podaje, że Mosze Jaalon, były Minister Obrony Izraela, zapowiedział, że będzie się ubiegał o fotel premiera, z ramienia nowej partii, którą właśnie zakłada. Zdaniem dziennika jest to zgodne z zapowiedzią, jakiej udzielił odchodząc z Likudu. Jaalon odniósł się również do plotek, jakoby jego ugrupowanie miało wejść w koalicję z partią Jesz Atid. Zaznaczył, że nie podoba mu się rozbicie sceny politycznej na małe partie i chciałby, aby oba ugrupowania połączyły siły.

5.03 – niedziela

Yediot Aharonot donosi, że w nadchodzący czwartek premier Benjamin Netanjahu spotka się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Przywódcy mają omówić kwestię zwiększającej się obecności wojskowej Iranu w Syrii, które jest nieakceptowalna przez Izrael, jak podaje gazeta. Iran oficjalnie przebywa w Syrii po to, by zabezpieczać szyickie miejsca święte. Premier Netanjahu wyraził nadzieję, że uda mu się dojść do porozumienia z prezydentem Putinem, w świetle umowy zawartej między państwami dwa lata temu, a która mówiła o koordynacji działań zbrojnych obu Państw w celu uniknięcia wzajemnego ostrzału.

Haaretz podaje z kolei, że minister transportu, Israel Kac oczekuje od premiera Netanjahu pochylenia się nad opracowanym przez niego planem budowy portu morskiego w Strefie Gazy. Plan zakłada budowę sztucznej wyspy pod izraelskim nadzorem, co umożliwiłoby pełne wycofanie się z gazy i zakończenie blokady miasta. Kac dodaje, że sytuacja wymaga szybkich decyzji. Jego zdaniem “Izrael nie może sobie pozwolić na czekanie”, gdyż Gaza zmierza w stronę kryzysu humanitarnego, kolejnej rundy wojny lub obu tych rzeczy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *