Przegląd prasy izraelskiej 11.02-19.02.2017

Serdecznie zapraszamy do nowego cyklu, który otwieramy od tego tygodnia. Poza dotychczasową działalnością chcemy Wam także dostarczać Wam bieżących wiadomości o Bliskim Wschodzie. W związku z tym, zaczynamy dziś od publikowania cotygodniowych przeglądów najważniejszych (naszym zdaniem) wydarzeń opisywanych w izraelskiej prasie. Zapraszamy do lektury i wymieniania się uwagami w komentarzach! Mamy nadzieję, że Was zaciekawimy 🙂

11.02
Nikki Haley, ambasador USA do ONZ zablokowała kandydaturę byłego premiera Autonomii Palestyńskiej Salama Fayyada na wysłannika organizacji w Libii. Ambasador zaznaczyła, że „przesłałoby to złą wiadomość światu, jako że Autonomia Palestyńska nie jest pełnym członkiem ONZ”. Ambasador Izraela do ONZ, Danny Danon, zaznaczył, że świadczy to o rozpoczęciu nowej ery w ONZ.

12.02
Yediot Ahronot informuje, że członkini Knessetu z ramienia Unii Syjonistycznej, Stav Shaffir, została przewodniczącą Komitetu Transparentności Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Komitet to inicjatywa jej i izraelskiego ambasadora do Organizacji, Carmela Shamy-Hacohena. Celem komitetu jest wymiana doświadczeń na polu walki z korupcją między rządami państw członkowskich organizacji.

13.02
Po wyborach lokalnych w Strefie Gazy, lokalnym przywódcą Hamasu został Yahya Sanwar, jeden z więźniów wymienionych przez Izrael na Gilada Shalita. Zastąpi on na tym stanowisku dotychczasowego lidera, Ismaila Hanyeh. Sanwar uznawany jest za bardziej radykalnego od swojego poprzednika, zdaniem Yediyot Ahronot.

Jerusalem Post donosi, że tuzin aktywistów i tuzin posłów Likudu podpisało się pod petycją, w której domagają się od premiera Benjamina Netanjahu poruszenia w rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem kwestii potencjalnej aneksji Zachodniego Brzegu.

14.02
Yediyot Ahronot informuje, że kanclerz Angela Merkel odwołała zaplanowane na 9 maja coroczne spotkanie międzyrządowe. Oficjalnym powodem jest bliskość wyborów w Niemczech. Przedstawiciele władzy poinformowali media, że ich zdaniem prawdziwym powodem było przyjęcie przez Izrael prawa retroaktywnie legalizującego założone na Zachodnim Brzegu Osiedla. Nowe przepisy legalizują osiedla założone na ziemiach znajdujących się w prywatnych rękach Palestyńczyków, w zamian za rekompensatę finansową.

15.02
Po spotkaniu premiera Netanjahu z prezydentem Trumpem Jerusalem Post poinformowało, że Donald Trump to jedyny prezydent USA od dwóch dekad, który nie będzie promował rozwiązania dwupaństwowego. Przywódcy omówili istotne problemy Bliskiego Wschodu, takie jak konflikt izraelsko-palestyński, wojna domowa w Syrii, czy też starania Iranu o zdobycie broni nuklearnej.
Z kolei Haaretz podaje, że dzień przed spotkaniem przywódców prezydent Mahmud Abbas spotkał się z dyrektorem CIA, Mikiem Pompeo. Według źródeł z jakich korzystał Haaretz, na spotkaniu padły zapewnienia dotyczące wsparcia USA dla rozwiązania dwupaństwowego.

16.02
Times of Israel podaje, że przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah, oświadczył, że rakiety, którymi dysponuje jego organizacja są w stanie dosięgnąć izraelskiego reaktora atomowego w Dimonie, w południowej części kraju. Jego zdaniem właśnie Hezbollah wpłynął na decyzję Izraelskich władz o likwidacji zbiornika amoniaku w Hajfie. Na zorganizowanym przez Hezbollah wiecu wezwał on Izrael do rozmontowania reaktora atomowego. W odpowiedzi na te słowa, Jisrael Kac, minister wywiadu Izraela, poinformował, że Izrael weźmie na cel infrastrukturę w całym Libanie w odwecie za wszelkie ataki na cywilną ludność kraju.

18.02
Jak donosi Haaretz, prezydent Libanu Michel Aoun oznajmił na konferencji prasowej, że każda izraelska próba zagrożenia suwerenności jego kraju spotka się z „adekwatną odpowiedzią”.

19.02
Yediot Ahronot podaje, że premier Netanjahu przyznał rację plotkom, jakoby rok temu miał uczestniczyć w tajnym spotkaniu z Johnem Kerrym, wraz z przywódcami Egiptu i Jordanii. Celem spotkania było omówienie nowej regionalnej propozycji rozwiązania konfliktu. W spotkaniu nie uczestniczył prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, ale został poinformowany o jego przebiegu przez stronę amerykańską.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *