Bliskowschodni chaos

Jednym z najgłośniejszych i najdłużej trwających konfliktów na świecie jest ten między Izraelczykami a Palestyńczykami. Konflikt ten jest tak wielopoziomowy, że poświęcono mu niezliczoną ilość analiz i prac dyplomowych, odbyły się setki konferencji, których celem było omówienie motywów, perspektyw i rozwiązań, podpisywano też różne umowy. Konflikt jednak dalej trwa i co jakoś czas jest nam dane śledzić w mediach nasilenia napięć. Jednak bardzo rzadko mówi się o tajnych operacjach.

O takich właśnie akcjach opowiada izraelski serial Fauda (co po arabsku znaczy chaos) stworzony przez Aviego Issacharoffa i Liora Raza (wcielającego się w rolę główną). Głównymi bohaterami są członkowie działającej pod przykrywką jednostki izraelskiego wojska i bojownicy tajnej komórki Hamasu. Kiedy Izraelczycy dowiadują się, że zlikwidowany przez nich osiemnaście miesięcy wcześniej Abu Ahmed, przywódca jednej z komórek militarnych Hamasu, nadal żyje, decydują się go odszukać i zlikwidować. Ma im w tym pomóc towarzysz broni, który odszedł ze służby po tym, jak był przekonany, że Abu Ahmed nie żyje.

W serialu przeplatają się ze sobą punkty widzenia izraelskich żołnierzy i Palestyńczyków, którzy wikłają się w niekończącą się spiralę wzajemnych ataków odwetowych. Sytuacja bardzo szybko przestaje być dla widza czarno-biała i sympatie zmieniają się często. Serial wprowadza też widza w świat politycznej sieci, której częścią są nie tylko Cahal i Hamas, ale również Fatah, Islamski Dżihad, Magav czy izraelskie Ministerstwo Obrony. Akcja wciąga tak mocno, że trudno się od niej oderwać.

Serial nakręcony jest bardzo sprawnie i opowiada historię bez zbędnych dłużyzn czy ozdobnych wątków, które gdzieś po drodze się gubią. Aktorzy odgrywają swoje role do tego stopnia przekonująco, że gdy izraelscy żołnierze wcielają się w Arabów, jesteśmy skorzy uwierzyć, że nimi naprawdę są. I jest też mały bonus dla entuzjastów nauki języków – Fauda ma bardzo dobrze przygotowany dźwięk, dlatego zarówno miłośnicy arabskiego, jak i hebrajskiego będą mieli okazję osłuchać się z językiem i być może nawet dzięki tej produkcji nauczyć się czegoś nowego. Aby jednak w pełni zanurzyć się w świecie Faudy dobrze jest posiadać pewien poziom wiedzy na temat Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Bez tego niektóre wątki, czy sytuacje mogą być trudne w odbiorze.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *