Koniec z burką?

Jak podała telewizja BBC, w ostatni wtorek władze Maroka dokonały absolutnie bezprecedensowej zmiany w swoim prawie. Według niej, od dziś, czyli po dokładnie 48 godzinach od ogłoszenia, zaczął w tym kraju obowiązywać ogólnonarodowy, całkowity zakaz noszenia burek. Jest to krok zadziwiający tym bardziej, że marokańskie prawo nie pozostawia miejsca na wątpliwości co do religijnego wydźwięku państwa, w samej konstytucji możemy znaleźć zapisy o tym, że królestwo to jest suwerennym państwem muzułmańskim, w którym pierwszeństwo należy do islamu, a w kolejnych punktach odnosi się do niego jako do religii państwowej. Skąd więc taka radykalna decyzja?

burka najlepsza

Ku ogólnemu zaskoczeniu, marokańskie władze zdecydowały się na wprowadzenie zakazu ze względów bezpieczeństwa. Jak powiedział przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, burka jest jednym z najpopularniejszych strojów wybieranych przez terrorystów zamachowców. Ze względu na to, że jest to bardzo luźny, nieopinający ciało materiał, pozwala na łatwe ukrycie nawet dużego kalibru broni lub ładunku wybuchowego. Maroko chce walczyć o bezpieczeństwo kraju i jego mieszkańców, stąd bardzo poważne podejście do tematu – zabronione jest nie tylko noszenie burki, ale także jej produkcja, import czy sprzedaż. Co ciekawe, nowe przepisy obowiązują nie tylko obywatelki kraju, ale również wszystkich turystów, imigrantów i przyjezdnych.

burki2

Dla niewtajemniczonych lub zagubionych w temacie, kilka słów o samej burce. Jest to szata wykonana z nieprzezroczystego, nieprześwitującego materiału, zakrywająca ciało od czubka głowy po kostki lub nawet sięgająca stóp. Rozróżnia się dwa rodzaje burek – jeden rodzaj to taki, który pozostawia odsłonięte oczy (i tylko oczy) noszącej go kobiety, drugi zakrywa oczy drobną siateczką, przez którą patrzy ona na świat zewnętrzny (tak zwana burka pełna lub burka afgańska). Ten drugi rodzaj był strojem kobiecym obowiązującym w Afganistanie za czasów rządów Talibów. Burka często bywa mylona z hidżabem, który oznacza jedynie zasłonę zakrywające głowę oraz piersi kobiety, nie narzucając szczegółów wyglądu owej zasłony.

burki1

Jakie konsekwencje czekają Maroko po tych zmianach? Czy kraj stanie się bezpieczniejszy? Czy znacząco spadnie ilość turystów odwiedzających ten kraj? Przekonamy się w najbliższej przyszłości. Jedno jest pewne, rok 2017 zaczyna się bardzo ciekawie…

Dla zainteresowanych tematem załączam link do artykułu:

http://www.bbc.com/news/world-africa-38574457

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *