Święto Świateł

Rok 2016 jest wyjątkowy nie tylko dzięki wydarzeniom, które obserwowaliśmy przez ostatnie, niemal pełne dwanaście miesięcy. Jest to też jedna z tych wyjątkowych okazji, w których Boże Narodzenie pokrywa się z Chanuką!

images-1

Chanuka ma swoje korzenie w roku 164 przed naszą erą, kiedy to powstanie prowadzone przez Judę Machabeusza odbiło Świątynię Jerozolimską z rąk okupującego ją Antiocha IV. Dokonał się wtedy cud, który dziś upamiętania to święto – niewielka ilość czystej rytualnie oliwy, która powinna była się skończyć po jednym dniu palenia świec, płonęła nieustannie przez osiem dni. Stąd też alternatywna nazwa dla Chanuki, czyli Święto Świateł. Tradycyjnie zaczyna się ono zawsze 25 dnia miesiąca kislew i trwa oczywiście osiem dni.

Samo słowo Chanuka pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza poświęcenie, oddanie – na pamiątkę ponownego oddania Świątyni w ręce Boga.

Najważniejszym rytuałem święta jest zapalanie świateł: z każdym kolejnym dniem Chanuki zapala się kolejne świece. Używany do tego jest specjalny dziewięcioramienny świecznik zwany chanukiją, który nie-żydzi często mylą z menorą (która jest świecznikiem siedmioramiennym). Świece zawsze zapalane są podczas wygłaszania modlitw i błogosławieństw przez głowę domu (mężczyznę lub kobietę). Co ciekawe, chanukija nie może być wykorzystywana jako źródło światła, które może być użyteczne – nie wolno przy niej czytać czy pisać. Ma ona być wyłącznie znakiem cudu i – by głosić go w świecie – powinno się ją ustawić w miejscu widocznym z zewnątrz, czyli w oknie.

Tradycyjne Chanukowe potrawy są ściśle związane z legendą o oleju – czyli ociekają tłuszczem! Najpopularniejsze dania (znane z resztą bardzo dobrze w Polsce) to pyszne pączki, nadziewane konfiturą, dżemem lub marmoladą i posypane cukrem pudrem, a także latkes, czyli placki ziemniaczane podawane posypane cukrem. Ma być tłusto i słodko!
download

Jeszcze jedna ciekawostka związana z tym świętem to dreidel – drewniana zabawka dla dzieci ozdobiona dookoła literkami hebrajskiego alfabetu. Zabawa jest odrobinę podobna do kręcenia bączkiem, a wygrywa ten, kogo dreidel upadnie literą gimel do góry. W nagrodę zwycięzca otrzymuje od rodziców tak zwane gimel geld lub chanuka geld – czekoladowe monety.

images

Chag Sameach przesyłamy wszystkim, którzy dziś świętują, zarówno Boże Narodzenie jak i Chanukę!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *