Miasto śmieci

Egipt słynie z wielu atrakcji turystycznych takich jak piramidy czy nurkowanie. Turyści często odwiedzają słynny meczet Muhammada Alego Paszy, całkiem nieświadomie przejeżdżając nieopodal tzw. miasta śmieci.

20151211_114910

Miasto śmieci to dzielnica Kairu, znajdująca się na wzgórzu Muqattam, zamieszkiwanym głównie przez egipskich chrześcijan, którzy zostali przeniesieni w to miejsce w latach 60’. Aktualnie trudnią się zbieraniem i zwożeniem odpadów właśnie do tej dzielnicy, w której rozgrywa się proces sortowania śmieci z całego miasta. Zbieraniem ich trudnią się mężczyźni jeżdżący na powozie ciągniętym przez osiołka. Chodź trudno nazwać to miejsce atrakcją turystyczną, to kryje ono w sobie niezwykłe tajemnice. Wśród hałdy odpadów można natrafić na przykład na hodowle świń, lecz prawdziwą niespodzianką są kościoły wykute w skale.

20151211_114055

Dodatkowym atutem, który może ułatwi poruszanie się po mieście śmieci jest fakt, że zamieszkuje go jeden z naszych rodaków o imieniu Mariusz (zwany tam: Mario). Polak jest przede wszystkim znany z rzeźbiarstwa, a jego prace można podziwiać we wspomnianym kompleksie sakralnym. Należy dodać, że dzielnica ta uznawana jest przez Kairczyków za slumsy, a „biały człowiek” stanowi tu niecodzienną atrakcję. W związku z tym jest to miejsce pomijane przez wycieczki, lecz możliwe do zwiedzenia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *