Smak Sumaku

Są w kuchni bliskowschodniej takie dania, których smak wspominamy i wspominamy, z uporem maniaka próbujemy odtworzyć w domowym zaciszu by choć na chwilę przywołać minione już dawno wakacje. Niestety często okazuje się, że to wcale nie to, a nasze dania są jakieś takie mało aromatyczne, jednowymiarowe, „płaskie”.

Zdarzyło się Wam to kiedyś? Taaak… Myślę, że to nie do końca tak, że „na wakacjach po prostu smakuje lepiej” (choć ten aspekt też bez wątpienia ma tu swoje za uszami), ale po prostu często w daniach brakuje nam tego, czego na pierwszy rzut oka w nim nie widać. Wiemy, że była sałatka, wiemy że przepyszna, dodaliśmy wszystkie składniki, ale. No właśnie, ALE!

Mam dla Was niespodziankę – poznajcie sumak!

img_2995

Sumak to przyprawa bardzo popularna w kuchni od Iranu po Sycylię oraz – co ciekawe – w Ameryce Północnej. W Polsce zdarza się, że występuje pod alternatywną nazwą Octowiec. W basenie Morza Śródziemnego oczywiście sumak odkryli i rozprzestrzenili Arabowie, którzy prowadząc swoją ekspansję, przyprawili nią cały region. I chwała im za to! 😉

Najkrócej rzecz ujmując, sumak to krzew, którego kwiaty tworzą skupiska przypominające stożki. Te kwiaty zbiera się, suszy i posypuje się nimi różnorakie potrawy. Cechą charakterystyczną jest smak i z daleka wyróżniający kolor – kwaskowy proszek w ciemnobordowym odcieniu wyraźnie odcina się w potrawach. Podkręca pozostałe aromaty dania, dodany w większej ilości spokojnie może zastąpić cytrynę. To jedna z ciekawszych przypraw jakie udało mi się spotkać!

Do czego ów sumak może nam się w kuchni przydać? Ano, lista jest długa!
W Ameryce Południowej wykorzystuje się owoce by przyrządzić lemoniadę. We Włoszech i na Sycylii stanowi popularny dodatek do sałatek. Na Bliskim Wschodzie natomiast z sumakiem zjemy prawie wszystko – wspaniałą sałatkę tabbouleh, hummus, jagnięcinę, rybę, bułeczki, jajka… Jest też jednym z podstawowych składników najpopularniejszej chyba mieszanki bliskowschodnich przypraw, czyli zaataru. Bez obaw, szczegółowe przepisy będę Wam podrzucać co jakiś czas, stay tuned! 🙂

img_2996

PS.: Uwaga! Sumak bardzo szybko i łatwo wietrzeje – najlepiej przechowywać go w szczelnie zasznurowanych woreczkach lub próżniowych pudełkach.

PS 2.: Jogurt naturalny + świeża mięta + sumak = niebo w gębie!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *