Kardamon – jedna z najstarszych przypraw świata

Kuchnia bliskowschodnia ma kilka ważnych cech. Przede wszystkim jest pikantna, ma wyrazisty smak i jest aromatyczna. Wynika to z dużej dostępności przypraw na przestrzeni wieków. Przez Bliski Wschód przebiegały szlaki handlowe między Europą a Dalekim Wschodem i wszystkie przyprawy trafiały tutaj w dużych ilościach. W kuchni europejskiej przyprawy stosowane były oszczędnie, ze względu na trudny do nich dostęp i, co za tym idzie, cenę. Arabowie nigdy nie mieli tego problemu i mogli pozwalać sobie na stosowanie w swojej kuchni przypraw w większych ilościach. Jedną z najczęściej stosowanych jest kardamon, o którym wspominaliśmy już przy okazji naszego artykułu o kawie.

Kardamon w historii świata stosowany był w dużych ilościach nie tylko na Bliskim Wschodzie. Przyprawiali nim Grecy i Rzymianie, a do dzisiaj jest również popularny w Skandynawii, dokąd został przywieziony przez Wikingów, którzy natknęli się na niego w Konstantynopolu. Stosuje się go w ludowej medycynie wielu kultur, w roli zarówno środka utrzymującego higienę, jak i jako afrodyzjaku.

Na Bliskim Wschodzie w szczególności jest popularny jako jeden z głównych składników arabskiej kawy. W tym celu tradycyjnie uciera się go wraz z palonymi ziarnami kawy w drewnianych moździerzach. Jednak współcześnie najpopularniejszą metodą jest mielenie ich razem w młynkach. Co ważne – prawdziwa mieszanka do przygotowywania arabskiej kawy składa się nawet w 40% z kardamonu!

Przyprawa ta jest także popularnym dodatkiem do słodkich potraw i deserów, chociaż nie stroni się także od dodawania jej do potraw wytrawnych, w szczególności mięs. Innym bardzo popularnym zastosowaniem kardamonu jest przygotowywanie herbaty, które jest banalnie proste. W garnku umieszczamy dwie łyżeczki sypkiej czarnej herbaty i zasypujemy sporą porcją cukru (lub zalewamy syropem daktylowym). Rozcieramy w moździerzu cztery owoce kardamonu i wrzucamy do garnka. Dodajemy cztery filiżankami wody. Warto zwrócić uwagę na to, że Arabowie lubią bardzo słodkie napoje. Ilość cukru jaka powinna znaleźć się w garnku to około dwóch łyżeczek na filiżankę wody.

Całą miksturę doprowadzamy do wrzenia, odstawiamy na kilka minut i powtarzamy proces jeszcze dwukrotnie. Dopiero wtedy herbata jest gotowa. Smacznego!

Processed with VSCO with f2 preset

 


Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *