Tunezyjskie śniadanie mistrzów

Szakszuka to jedno z tradycyjnych bliskowschodnich śniadań. Jest szczególnie popularna w Maghrebie i stamtąd się wywodzi. Jej nazwa w języku arabskim oznacza nie mniej i nie więcej jak mieszankę i tym właśnie szakszuka jest. To smakowita mieszanina papryki, cebuli, pomidorów i duszonych jajek. Podawana na różne sposoby, w zależności od miejsca, czy kucharza.Poza światem arabskim, lecz nadal na Bliskim Wschodzie szakszuka jest bardzo popularna w Izraelu, dokąd przybyła wraz z tunezyjskimi Żydami. Praktycznie w każdym kraju regionu można zauważyć mniejsze lub większe różnice w składnikach. Tunezyjczycy i Algierczycy chętnie podają szakszukę posypaną serem typu feta. W Palestynie, Libanie i Izraelu popularne jest dodawanie do potrawy łyżki miękkiego sera labneh. Danie to można podawać tak w formie wegetariańskiej jak i mięsnej, bo popularnym jego składnikiem jest mielone mięso, czy pochodzące z Maroka i Tunezji jagnięce kiełbaski merguez.

Przygotowanie tego dania może być trochę czasochłonne, lecz równocześnie banalnie proste. Wystarczy podsmażyć drobno pokrojoną cebulkę, do której po chwili dodaje się czosnek i żółtą i czerwoną paprykę (jako dodatek kolorystyczny warto rozważyć zieloną paprykę, ale trzeba uważać, by nie zdominowała smaku). Gdy wszystko już podsmażymy dodaje się pomidory.

Jest wiele metod przygotowywania szakszuki. Niektórzy kucharze będą na patelnię wrzucać świeżo obrane warzywa. Inni zasugerują pomidory z puszki, lub sok pomidorowy. Ja używam pomidorów krojonych i pomidorowej passaty. W tym momencie dodaję również świeżo starty w moździerzu kumin i łyżkę ostrej harissy. Najtrudniejszy moment w kuchni nadchodzi po tym – sos musi się zredukować i zagęścić, co trwa nawet kilkadziesiąt minut. Dopiero, gdy uznamy sos za odpowiednio gęsty możemy wbić do niego jajka i przykryć patelnię. Najwięcej wprawy wymaga wyczucie odpowiedniego momentu. My preferujemy jedzenie szakszuki, gdy żółtka są jeszcze płynne, a całość można nakładać łyżką. Dla ozdoby i smaku przed podaniem gotowe danie posypujemy zatarem i siekanym szczypiorkiem.

W niektórych regionach Bliskiego Wschodu szakszukę jada się w inny sposób. Bardzo często można spotkać to danie bardzo gęste z jajkami ściętymi na twardo, wkładane do pieczywa pita. Tak przygotowane kanapki łatwo się pochłania zwiedzając nowe miejsca na nogach.

Jeśli nie macie rano na tyle czasu by przygotowywać takie śniadanie, szakszuka spełni również doskonale rolę obiadu czy kolacji. Jeśli użyte przez nas pomidory są dobrej jakości powinniśmy w ich smaku wyczuć trochę słodyczy i pewną dozę kwasowości. Dlatego też kolacyjna szakszuka najlepiej smakuje w towarzystwie dobrze schłodzonego wytrawnego rieslinga. Smacznego!

img_2711

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *