Hajfa – Miasto Kontrastów

Hajfa to jedno z największych i zarazem najmniej docenianych turystycznie miast Izraela – poniżej specjalnie dla Was kilka ciekawostek, które – mamy nadzieję – zachęcą do odwiedzenia tej północnej perełki. Miłego czytania! 🙂

1235265_10200584714796049_1736884316_n

 1. Hajfa to największe miasto północnej części Izraela i trzecie największe miasto kraju, położone nad Zatoką Hajfy nad Morzem Śródziemnym i u stóp góry Karmel.
 2. Na malowniczych, południowych stokach góry Karmel znajduje się największy park narodowy Izraela, Park Narodowy Karmel, nazywany także „Małą Szwajcarią” (hebr. Shveytsaria HaK’tana), oraz ogród botaniczny i zoologiczny.
 3. 25% populacji Hajfy stanowią żydowscy imigranci z terenu byłego Związku Radzieckiego, więc w wielu miejscach łatwiej będzie nam się dogadać po rosyjsku niż po hebrajsku. A w wielu sklepach łatwiej kupić wódkę, kiełbasę i ogórki kiszone, niż hummus, falafel i labneh 😉
 4. W latach 50 ubiegłego wieku w Hajfie powstał pierwszy miejski teatr Izraela – Teatr Hajfy, który działa do dziś.
 5. Hajfa jest siedzibą dwóch wyższych uczelni o międzynarodowej renomie. Na szczycie góry Karmel znajduje się założony w 1963 Uniwersytet Hajfy, którego kampus akademicki zaprojektował znany architekt Oscar Niemeyer. Wieża Eshkol na Uniwersytecie Hajfa została wzniesiona w 1978 i była drugim pod względem wysokości budynkiem (wysokość 102 m) w Izraelu. Z najwyższego piętra Wieży Eshkol rozciąga się panorama na Zatokę Hajfy i północny Izrael. Drugą uczelnią jest założony w 1924 Instytutu Technologii – Technion, który ma 18 wydziałów i 42 instytuty badawcze.
 6. W Hajfie znajduje się największe centrum administracyjne i duchowe wyznawców Bahaizmu oraz mauzoleum Bába – proroka i duchowego przewodnika ruchu. Nauki bahaickie podkreślają zasadniczą duchową jedność najważniejszych światowych religii. Dlatego, można zaobserwować, że bahaizm łączy w sobie, między innymi, elementy judaizmu, chrześcijaństwa, islamu i babizmu. Według wierzeń bahaickich historia religii stopniowo rozwijała się poprzez ciąg boskich posłańców, z których każdy założył religię dostosowaną do danych czasów oraz zdolności rozumienia ludzi w tym okresie. Wśród posłańców byli Kryszna, Abraham, Budda, Jezus, Mahomet i inni, a ostatnio Bahá’u’lláh. Każdy posłaniec miał nauczać o nadejściu kolejnego, a życie Bahá’u’lláha oraz jego nauki wypełniają obietnice poprzednich świętych pism o wydarzeniach, mających nastąpić przy końcu czasów. Uważa się, że ludzkość bierze udział w procesie wspólnego rozwoju, a potrzebą obecnego czasu jest stopniowe ustanawianie pokoju, sprawiedliwości i jedności na skalę globalną. Bahaici znani są z propagowania nauki o potrzebie istnienia na świecie jednego uniwersalnego języka pomocniczego dla wszystkich ludzi. Początkowo było to esperanto, obecnie zaś we wspólnocie występują trzy różne propozycje – esperanto, język angielski lub zupełnie nowy sztuczny język międzynarodowy.
 7. Tarasy okalające Mauzoleum Bába, budowane przez ponad 10 lat, zostały otwarte w maju 2001 roku i są nazywane jednym z cudów świata. Rozciągające się na kilometr ogrody składają się z 19 tarasów schodzących kaskadą w dół zboczem góry. Pośrodku nich, na dziesiątym tarasie znajduje się przykryte złotą kopułą Sanktuarium Bába. Spacerując po ogrodach na każdym kroku widać pietyzm i dbałość o szczegóły, za równo w projekcie ogrodów, jak i w dbaniu o florę i faunę. Przechadzając się można dostrzec całoroczne rabatki kwiatowe, żywopłoty z santoliny i duranty, odporne na suszę, mało wymagające sukulenty, oleandry, rozmaryn, oliwki, dżakarandy i plumerie, bluszcze, jałowce i cyprysy. W ogrodach dom znalazły takie zwięrzęta jak niebieskie zimorodki, kruki, zięby, przepiórki, dudki, jastrzębie, sowy, turkawki, słowiki, sójki oraz zwierzęta takie, jak langusty, jeże, żółwie lądowe oraz gady. Pielęgnacją Bahaickiego Centrum Światowego zajmuje się około 70 pracowników ze wszystkich kultur i religii oraz 30 wolontariuszy bahaickich z około 12 krajów świata.
 8. Szacuje się, że na całym świecie żyje około pięciu milionów wyznawców bahaizmu, z czego około dwa miliony w Indiach. Co ciekawe, mała społeczność bahaitów istnieje również w Polsce.
 9. Na szczycie góry Karmel znajduje się Klasztor karmelitów Bosych Stella Maris – opactwo zbudowane w I. poł. XIX w., poświęcone Najświętszej Marii Pannie Gwieździe Morza (łac. Stella Maris). Jest to popularne miejsce pielgrzymek i wizyt turystycznych oraz światowe centrum Zakonu Karmelitów. Kościół poświęcony jest także Świętej Rodzinie i prorokowi Eliaszowi. Figura proroka znajdująca się w krypcie upamiętnia jego częsty pobyt w tym miejscu. Znajdująca się w pobliżu opactwa latarnia morska przywołuje obraz Najświętszej Marii Panny i jej wstawienniczej roli w Kościele Katolickim, jako „światła przewodniego”.
 10. W Izraelu mówi się często, że w Jerozolimie się modlą, w Tel Awiwie – bawią, a w Hajfie pracują. Okazuje się, że jest więcej niż szczypta prawdy w tym powiedzeniu. Hajfa jest centrum nowoczesnego przemysłu, a jednocześnie największym portem morskim (35% przeładunków portowych) Izraela.Na południowych przedmieściach Hajfy znajduje się największy park przemysłowy Mat’am (skrót od Mirkaz Ta’asiya v’MeidaScientific Industries Center). Swoje siedziby mają tutaj między innymi izraelskie filie Intelu, IBM-u, Microsoftu, Motoroli, Google, Philipsa, Zoran i Amdocs.
 11. Z Hajfy pochodzą między innymi Gene Simmons (ur. 25 sierpnia 1949 w Hajfie) – rockowy wokalista i gitarzysta, najbardziej znany jako „The Demon”, członek i współzałożyciel hardrockowego zespołu Kiss oraz Hillel Slovak (ur. 13 kwietnia 1962, zm. 25 czerwca 1988 w Hajfie), który był pierwszym gitarzystą kalifornijskiego zespołu rockowo-funkowego Red Hot Chili Peppers.

Photo credits: Bartosz Duszyński

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *