Granaty – uniwersalny symbol szczęścia

Niewiele owoców jest tak szeroko wpisanych w symbolikę różnych kultur jak granat. Przechadzając się po sklepach często widzimy pękate czerwone kule, które wyglądają jakby miały eksplodować od zawartego w nich soku. Można go jeść na surowo, przygotowywać z niego soki, posypywać nim hummus i sałatki. W Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie owoce granatu fermentuje się, aby uzyskać cierpkie, ale jednocześnie aromatyczne i mocno owocowe w smaku czerwone wina.pexels-photo-194986 Niektórzy mogą się obawiać takich produktów wspominając babcine wina owocowe, które zwykle są strasznie słodkie a ich smak zwiastuje bolesnego kaca. Wina granatowe nie ustępują wcale ich gronowym kuzynom.

Wróćmy jednak do opowieści o symbolice tego owocu. Granaty są w wielu krajach symbolem i pojawiają się w niezliczonej ilości mitów, nie tylko na Bliskim Wschodzie. Jednym z najbardziej znanych jest grecki mit o Persefonie, którą Hades oszukał podając jej sześć ziaren granatu skazując tym samym na spędzanie co roku sześciu miesięcy w świecie zmarłych w roli jego żony. Przez te sześć miesięcy jej matka, Demeter, opłakuje swoją córkę, a na Ziemi nie rośnie roślinność.

Granat pojawia się również w starożytnym judaizmie. W Księdze Wyjścia możemy przeczytać, że kontury owocu granatu były wyszywane na szacie me’il, noszonej przez kapłanów. Podobnie granaty miały być wyrzeźbione na kolumnach prowadzących do Świątyni Jerozolimskiej. Do dzisiaj podczas święta Rosz HaSzana, czyli nowego roku, Żydzi jedzą owoce granatu. Ilość jego nasion symbolizuje 613 micwot, czyli przykazań, które opisane są w Tanachu. Niektórzy bibliści są nawet przekonani, że to nie jabłko było owocem z Drzewa Poznania, lecz właśnie granat.

Według islamu Mahomet mówić, że spożywanie owoców granatu czyści duszę z obecności zła i zazdrości na 40 dni. W samym Koranie owoc granatu jest wielokrotnie wspomniany w kontekście raju. Granaty, czy też całe ich drzewa są jedną z nagród obiecanych muzułmanom za podążanie za zasadami ich religii.

Na niemal całym Bliskim Wschodzie granat traktowany jest jako uniwersalny symbol szczęścia i płodności. Uważa się go za afrodyzjak, a niektóre badania naukowe potwierdzają to, że poprawia on możliwości seksualne i płodność. Berberyjskie kobiety wykorzystywały granat także do przewidywania ilości potomstwa, rzucając dojrzały owoc do środka narysowanego na ziemi okręgu. Ilość ziaren, które wypadły z owocu odpowiadała w ich wierzeniu ilości potomstwa, które miały mieć w przyszłości.

O tych owocach można pisać niemal w nieskończoność. Można dyskutować o ich odmianach, o tym czy lepsze są granaty z Iranu, Izraela, Egiptu czy może Indii. O tym czy granat powinien być słodki i różowy, czy też może lepsze są te kwaskowate i krwistoczerwone. Najważniejsze to to, że zaczął się sezon na granaty i właśnie teraz ich owoce są najlepsze. Jeśli więc w sklepie znajdziecie te owoce nie musicie się wahać ani chwili i kupujcie całymi garściami. Jeżeli nigdy nie próbowaliście granatów, lub macie problemy ze skutecznym ich obieraniem to w Internecie znajdziecie wiele video poradników dotyczących tego zagadnienia. Ja uważam, że najlepiej odciąć szczyt owocu ostrym nożem, a następnie naciąć w stronę spodu, podobnie jak cytrusy. Tym sposobem owoc się otworzy i pozwoli nam z łatwością wydłubać nasiona.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Luiza pisze:

    Uwielbiam granaty 🙂 mogłabym je jeść non stop najbardziej smakują mi te z Izraela, a sok pity w Jerozolimie ze świeżo wyciskanych owoców do dziś śni mi się po nocach 🙂
    Dziękuję za powyższy wpis i za całą stronę i pozdrawiam ciepło będę tu nie tylko częstym gościem, ale wręcz domownikiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *